علم و دانش

سخنگوی سازمان غذا و دارو از تولید واکسن اسپوتنیک وی در ایران خبر داد

سخنگوی سازمان غذا و دارو از تولید واکسن اسپوتنیک وی در ایران خبر داد

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت علاوه بر واردات تدریجی دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی ، خط تولید این واکسن کرونای روسی نیز تا قبل از سال ۱۴۰۰ در ایران راه‌اندازی خواهد شد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در خصوص اثربخشی واکسن اسپوتنیک وی عنوان کرد این واکسن روسی یکی از بهترین واکسن‌های کرونا در جهان محسوب می‌شود و میزان اثربخشی آن برای افراد بالای ۶۵ سال حدود ۹۲ درصد بوده و درصد ایمنی‌زایی آن در افراد بالای ۷۰ سال نیز بسیار بالا است و کمتر واکسنی از چنین میزان اثربخشی بهره می‌برد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به این که دو دوز واکسن اسپوتنیک وی با فاصله ۲۱ روز به افراد تزریق خواهد شد افزود:

با توجه به نوع آدونوویروس آن، آنتی بادی ایجاد شده بعد از دوز اول تزریق این واکسن و دوز یادآور به گونه‌ای است که سیستم بدن نمی‌تواند آن را حذف کند و اتفاقی که در مورد واکسن‌های مشابه محتمل است در مورد این واکسن رخ نخواهد داد.

جزئیات تولید واکسن اسپوتنیک وی در ایران

کیانوش جهانپور در ادامه بیان کرد خرید مستقیم واکسن اسپوتنیک وی از روسیه ۲ میلیون دوز بوده که واردات آن به تدریج انجام می‌شود. وی افزود همچنین توافق‌های لازم برای ایجاد خط تولید این واکسن روسی در ایران انجام شده است و انتظار می‌رود با تولید مشترک این واکسن در ایران، ده‌ها میلیون دوز از این واکسن در کشور به تولید برسد و در سال ۱۴۰۰ روانه بازار شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه گفته‌های خود تاکید کرد:

در هفته‌های آینده استقرار خط تولید این واکسن در کشور در یکی از شرکت‌های خصوصی کامل خواهد شد و شاید حتی پیش از شروع سال ۱۴۰۰ بتوانیم این واکسن روسی را در کشور به تولید برسانیم. زیرساخت و خط تولید آن موجود است فقط باید ارزیابی نهایی انجام شود و خط تولید آن در بخش خصوصی فعال گردد.

منبعirnaلینک منبع: گجت نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن