تاریخ انتشار : یکشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۶:۲۶
کد خبر : 40649

ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی در جوامع، بی‌تقوایی و از بین رفتن حجاب است

ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی در جوامع، بی‌تقوایی و از بین رفتن حجاب است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کرد ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی در جوامع، بی‌تقوایی و از بین رفتن حجاب است دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به طرح‌های مختلف برای صیانت از حجاب گفت: در این ر..

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کرد

ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی در جوامع، بی‌تقوایی و از بین رفتن حجاب است

ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی در جوامع، بی‌تقوایی و از بین رفتن حجاب است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به طرح‌های مختلف برای صیانت از حجاب گفت: در این راستا چند طرح اجرایی شده که اثراتی هم در آن دیده شد، ولی این نوع اقدامات کافی نیست از این رو در مصوبه شورا برای ۳۲ دستگاه تکالیفی را مشخص کرده‌ایم که مکمل هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر سید سعید رضا عاملی – دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدید از موسسه فرهنگی خیبر و آشنایی با فعالیت‌های این موسسه فرهنگی در حوزه تخصصی در حوزه زن و حجاب گفت: خوشحالم که این مرکز روی این موضوع مهم و محوری متمرکز است و اگر حجاب در جامعه از بین برود یا دچار انحراف و تضعیف در جامعه شود، دین هم برای مردان و هم برای زنان دچار مشکل می‌شود.

وی با اشاره به مقاله‌ نشریه گاردین که بر اساس تحقیقی در انگلستان به انجام رسیده بود، خاطر نشان کرد: بر اساس این گزارش ۹۷ درصد دختران ۱۸ تا ۲۴ سال دچار آزار جنسی شده‌اند که مفهوم و مصادیق متنوع دارد ولی در همه انواع آن زنان دچار یک آزار تحمیلی می شوند و ۸۰ درصد زنان در تمام گروه‌های سنی اظهار کرده‌اند که دچار آزار جنسی شده‌اند و بیش از ۵۰ درصد زنان در محیط اداری آزار جنسی دیده‌اند.

عاملی ادامه داد: شاید امروز که کج‌تابی‌های اجتماعی تبدیل به هنجار عمومی شده است، ریشه‌یابی این پدیده را در پیوند با بی‌ایمانی و حجاب تفسیر نشود، ولی واقعیت این است که ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی در جوامع اعم از طلاق و فراگیری خانواده‌های تک سرپرست، تأخیر در ازدواج، با هم‌بودگی‌های بدون ازدواج، رابطه با شخص ثالث که بر اساس مطالعات اجتماعی انجام شده انگلستان در میان ۸۵ درصد مردان ازدواج کرده رواج دارد، در ضعف ایمان، بی‌تقوایی و از بین رفتن حجاب در جامعه است. این به این معنا نیست که در جوامع ایمانی فساد و معضلات اجتماعی وجود ندارد، بلکه بحث در رواج فساد اجتماعی است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه کمپانی‌های بزرگی در از بین رفتن حجاب منافع دارند و به کار خود مشغول هستند، گفت: فروش انسان و الگوهای تن‌نازی در لباس پوشیدن و شکل‌گیری بنیادهای بین المللی در کسب و کارهای مرتبط با فساد اجتماعی اعم از فسادهای جنسی، قمار، مصرف مواد مخدر و الکل همه مرتبط با اقتصاد شرکت‌های فساد در جهان است که قربانی آن دختران و پسران هم در سنین جوانی و هم در سایر گروه‌های سنی مستعد برای فساد هستند.

وی با بیان اینکه در اهمیت کار حجاب و مسیری که شما انتخاب کرده‌اید تردیدی ندارم، گفت: افرادی که به‌صورت سطحی به حجاب می‌نگرند، متفاوت هستند؛ ولی بخش عمده‌ای از آنها به‌صورت ناخودآگاه و از طریق گروه همسالان، رسانه‌های اجتماعی و تلویزیون‌های ماهواره‌ای و انواع امور رنگارنگ مرتبط با لباس و آرایش دچار تغییر مسیر می‌شوند.
عاملی ادامه داد: به یاد دارم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از خانم‌ها که حجاب نداشتند، انگیزه بسیار بالائی برای حجاب پیدا کردند که پایه تغییرات بعدی را برای آنها گذاشت ولی نسل‌های بعدی که با آن فضای تحول فاصله گرفته بودند، دچار تغییراتی شدند. واقعیت این است که دختران گرانقدر جامعه ما ظرفیت بسیار بالایی برای رشد و کمال دارند و بد حجابی‌ها نباید حمل بر دوری کامل از ارزش‌های دینی تلقی شود و باید دایره معرفتی افراد نسبت به اهمیت این موضوع مهم برای صیانت از عزت زنان افزایش پیدا کند و البته مواجهه سلبی و یا سخت موجب حل مسئله نمی‌شود.

وی افزود: ترسیم اهمیت و نقش مثبت حجاب از طریق ادبیات داستانی، گزارش‌های مستند، فیلم‌های سینمایی و البته با آموزش و آموزش و آموزش در دوره کودکی، شاهد تغییرات مثبت اجتماعی خواهیم بود. در هر صورت دختران و پسران این سرزمین به تعبیر سردار سلیمانی فرزندان ما هستند و باید نسبت به آنها حس پدری و مادری داشته باشیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به طرح‌های مختلف برای صیانت از حجاب گفت: در این راستا چند طرح به اجرا رسید و تأثیراتی هم در آن دیده شد و این نوع اقداماتی که ما انجام می‌دهیم کافی نیستند و در مصوبه شورا برای ۳۲ دستگاه تکالیفی را مشخص کرده‌ایم که مکمل هستند. اما یکی از کارهای اساسی که باید انجام دهیم همین فعالیتی است که شما انجام می‌دهید و مردم در بستر اقدامات فرهنگی آموزش می‌بینند و منابع فرهنگی شدن جامعه و اجتماعی شدن مردم متأثر از آنچه است که در جامعه می‌بینند و تأثیر زیادی روی آنها دارد.
وی رویکردهای موسیقی، فیلم، نقاشی، تصاویر و… را دارای تأثیر بسیار در تربیت و فرهنگ‌سازی جوامع مختلف دانست و گفت: وقتی فرد به صورت ناخودآگاه در مکانی قرار می‌گیرد و مواردی را مشاهده می‌کند؛ تأثیر به‌سزایی می‌گیرد و در این راستا ابتدا باید روی عوامل تأثیرگذار متمرکز شویم و متوجه شویم که چه عواملی منجر به ترویج و علاقه بیشتر به حجاب می‌شوند.

عاملی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های هنری و سینمایی باید این موضوع را برای همگان مشخص کند که برداشتن حجاب او را تبدیل به یک کالا می‌کند که لحظه‌ای استفاده می‌شود و پس از آن تمام خواهد شد، ادامه داد: مشکلات ما در حال عمیق شدن هستند؛ خانواده‌های تک‌سرپرست و زن و شوهرهایی که از یکدیگر طلاق گرفته‌اند در کنار تک‌فرزندی و تأخیر در ازدواج باعث شده‌اند که جامعه ما به سمت جامعه غرب رود و تنهایی در آن رواج پیدا کند که در این حوزه می‌توان کارهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند مدت را طراحی کرد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با بیان اینکه تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش اهمیت بسزایی دارد، اظهار کرد: موثرترین دوران زندگی کودکی است و فرزند از بدو تولد تا زمانی که وارد مدرسه می‌شود، ریشه‌های خود را پیدا می‌کند و اگر طی این ۶ سال بتوانیم کارهای خود را انجام دهیم موفق می‌شویم اما اگر نتوانیم در آن زمان کاری انجام دهیم در ۶ سال دوم و سوم نمی‌توان کاری انجام داد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نظام تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش ۱۵ میلیون دانش‌آموز در اختیار دارد و بچه‌های گروه سنی الف و ب باید در خانواده و مدرسه تربیت شوند و در کارهای فرهنگی شما نیز خانواده باید نقش بیشتری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته افرادی امر به معروف و نهی از منکر می‌کردند اما متأسفانه در حال حاضر این موضوع کم‌رنگ شده است، گفت: لازم است فضای امر به معروف و نهی از منکر را تقویت کنیم و موسسات فرهنگی مانند شما باید خود را اتاق فکر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه حجاب و امر به معروف و نهی از منکر بدانند. باید توجه داشت که این نوع اقدامات برای اقامه معروف مصداق جهاد اکبر است که موفقیت در آن نیازمند استقامت و تدبیر در این مسیر است.

عاملی درباره رتبه‌بندی موسسات گفت: این موضوع امکان‌پذیر است و ما باید ابتدا موانع را برطرف کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان گفت: جز نیروی انتظامی سایر دستگاه‌ها گزارش‌های خود را ارائه نکرده‌اند و وزارت کشور باید گزارش خود را ارائه کند.
انتهای پیام

منبع خبر

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.