فرهنگی

رونمایی از ۹ عنوان کتاب سرداران لشکر ۱۰ سیدالشهدا(ع) در یادواره کربلای ۵

رونمایی از ۹ عنوان کتاب سرداران لشکر ۱۰ سیدالشهدا(ع) در یادواره کربلای ۵

همزمان با سالگرد عملیات کربلای ۵، یادواره شهدای کربلای پنج و بیت‌المقدس دو توسط رزمندگان لشکر ۱۰ سیدالشهدای تهران برگزار می‌شود.

رونمایی از 9 عنوان کتاب سرداران لشکر 10 سیدالشهدا(ع) در یادواره کربلای 5 – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، یادواره شهدای کربلای پنج و بیت‌المقدس دو برگزار می‌شود. این برنامه در روز پنج شنبه، ۲۶ دی‌ماه ۹۸ از ساعت ۹ صبح در سپاه سیدالشهدا(ع) واقع در شهر ری، بلوار امام حسین(ع)، حسینیه فاطمه الزهرا(س) برپا می‌شود.

یادواره شهدای کربلای پنج و بیت‌المقدس دو با سخنرانی سرلشکر مصطفی ایزدی، معاون راهبردی و اشراف فرماندهی کل قوا در ستاد کل نیروهای مسلح و ذکر مصیبت اهل بیت عصمت و طهارت توسط مداحان اهل بیت(ع) همراه خواهد بود. یکی از مهمترین بخش‌های این برنامه رونمایی از ۹ عنوان کتاب سرگذشت‌پژوهی سرداران لشکر ۱۰ سیدالشهدا(ع) است که با حضور فرماندهان انجام می‌شود.

مداحی نویسنده پایی که جا ماند قبل از کربلای ۵+فیلمروایت قطعه‌ای از کربلای ۵ و روزی که خدا در شلمچه قاسم را برگزیدروایت حماسه‌های فرمانده شهید کربلای ۵ در غرب کشور

عملیات کربلای ۵‌ که یکی از بزرگترین عملیات‌های رزمندگان در طول جنگ تحمیلی بود، در ۱۹ دی‌‌ماه سال ۱۳۶۵ با رمز یازهرا(س) در منطقه‌ شلمچه‌ و شرق بصره‌ با وجود وضعیت سخت آن روزها و کمبود تجهیزات و پس از شکست در عملیات کربلای ۴ آغاز شد. کربلای ۵ را می‌توان پاسخی به عملیات کربلای ۴ دانست؛ زیرا در این عملیات دشمن که مورد حمایت کشورهای غربی بود توانست به کمک آواکس‌ها عملیات رزمندگان ایرانی را شناسایی و برای مقابله با آن آماده شود که همین امر موجب به خاک و خون کشیده شدن جوانان ایرانی شد.

انجام عملیات در منطقه کربلای ۵، آن هم در مقیاس گسترده، موجب شد عملیات در فاو منتفی و نیرو و امکانات دشمن به منطقه شرق بصره اعزام شود. در واقع دشمن ضمن غافلگیر شدن نسبت به عملیات شرق بصره از نظر زمان و مکان، در مورد تاکتیک ویژه عملیات که عمدتاً معطوف به عبور از منطقه آب گرفتگی و کانال پرورش ماهی و حرکت از شمال به جنوب در پشت مواضعش بود نیز غافلگیر شد.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن