علم و دانش

رونمایی از ۳ محصول دانش‌بنیان صنعت نفت و گاز در پارک فناوری پردیس

رونمایی از ۳ محصول دانش‌بنیان صنعت نفت و گاز در پارک فناوری پردیس

۳ محصول برتر دانش‌بنیان حوزه نفت و گاز با نام‌های سامانه کنترل انواع توربو کمپرسور، توربو پمپ و تورپو ژنراتور در پارک علم و فناوری پردیس تهران رونمایی شد که دانش فنی این محصولات تا پیش از این فقط در اختیار آمریکا بود.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ ۳ محصول برتر حوزه نفت و گاز با نام‌های "سامانه کنترل انواع توربو کمپرسور"، "توربو پمپ" و "تورپو ژنراتور" در پارک علم و فناوری پردیس تهران رونمایی شد. دانش فنی این محصول تا پیش از این فقط در اختیار آمریکا بود و حالا متخصصان دانش‌بنیان کشورمان موفق به بومی‌سازی این محصولات شدند.

خودکفایی در صنعت نفت، هدفی است که با تولید سیستم کنترل توربین‌های تقویت فشار در خطوط لوله نفت و گاز به نتیجه رسیده است؛ رفع نیازهای صنایع با استفاده از ظرفیت فناوران پارک فناوری پردیس امروز منجر به تولید دستگاه‌هایی شده است که جایگزین نمونه‌های آمریکایی در صنعت شده‌اند.

"مویدی" مدیرعامل شرکت صنعت الکترونیک امواج آبی در این مراسم گفت:‌ این محصول به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه، در چند سال گذشته وارد کشور نمی‌شد اما با همت کارشناسان شرکت ملی گاز و پارک علم و فناوری پردیس موفق به بومی‌سازی آن شده‌ایم.

"مهدی صفاری‌نیا" رئیس پارک فناوری پردیس نیز در این مراسم خاطرنشان کرد: با وجود شیوع کرونا در سالی که گذشت و پیامدهایی که داشت، خوشبختانه توانستیم به بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان هم‌رسانی فناوری دست یابیم.

رئیس پارک فناوری پردیس با اشاره به هدفمند بودن قراردادهای منعقد شده در قالب این طرح، بیان کرد: برنامه شبکه فن بازار ملی ایران رو به جلو و تهاجمی است و برنامه‌ای تدافعی نیست که براساس چیزی که پیش می‌آید، عمل کند و قراردادهای امروز نیز براساس اهداف تعیین شده منعقد شده و راستی‌آزمایی شده‌اند.

سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم اظهار کرد:‌ برای اینکه این فرهنگ جدید در کشور غالب شود، باید تلاش فراوانی صورت بگیرد و در این زمینه هر چقدر هم قانون بگذاریم کارایی ندارد؛ همه ما در جبهه مشترکی مبارزه می‌کنیم که شاهد پیشرفت کشور در فناوری باشیم زیرا توسعه فناوری یک فرهنگ جدید در کشور ما به شمار می‌رود و این فرهنگ‌سازی را ما از ابتدای کار خود شروع کردیم و اکنون بخش دولتی به این نتیجه رسیده که می‌تواند بر توان و دانش جوانان و بخش خصوصی تکیه کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بیان کرد: شبکه فن بازار ملی ایران تاکنون جهش خوبی داشته است و انعقاد قراردادهای امروز هم خوب بود، اما کافی نیست و لازم است بیشتر شود؛ ما باید کشوری باشیم که به تولیدات خود و صادرات آنها افتخار کنیم و حتی در ادبیاتِ مرام کوچه و بازار هم باید این تغییر به وجود آید و آنها به تولیدات ایرانی اعتماد داشته باشند.

"جهش تجارت فناوری" عنوان این مراسم بود که مورد هدف فن‌بازار ملی در پارک فناوری پردیس قرار گرفته است تا نیازهای صنایع شناسایی شده و قرارداد ساخت و رفع آن نیازها توسط شرکت‌های دانش‌بنیان دنبال شود. در واقع اعتماد به توان نخبگان داخلی در حل چالش‌های صنایع، رویکردی است که در سال‌های گذشته دنبال شده و ثمره‌‌ی آن را امروز مشاهده می‌کنیم؛ خودکفایی و حل چالش‌های موجود در کشور با تکیه بر توان متخصصان داخلی، رویکردی است که این روزها در زیست‌بوم فناوری کشور دنبال می‌شود.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

حمایت ۶۹۰ میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در سال ۹۹فعالیت بیش از ۱۰ هزار استارتاپ و ۵۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور

انتهای پیام/

منبع خبر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن