علم و دانش

روایت "یونسکو" از پیشرفت چشمگیر ایران در "علم و فناوری"

روایت "یونسکو" از پیشرفت چشمگیر ایران در "علم و فناوری" – اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ گزارش علمی یونسکو که هرساله منتشر می‌شود و به وضعیت علم، فناوری و توسعه کشورها می‌پردازد، در سال ۲۰۲۱ به‌طور ویژه جایگاه ایران در توسعه علم و فناوری، رونق شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق را مورد بررسی قرار داده است. در پانزدهمین فصل از این گزارش به پیشرفت‌ها و رشد کشور در حوزه‌هایی نظیر شرکت‌های دانش‌بنیان، فعالیت‌های تحقیق و توسعه و گسترش مراکز نوآوری اشاره شده است.

رونق شرکت‌ها با وجود تحریم‌ها

گزارش یونسکو در سال ۲۰۲۱ به افزایش تعداد مراکز نوآوری، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد فناوری از سال ۱۳۹۴ به‌همراه افزایش تقاضای داخلی اشاره می‌کند، این گزارش می‌افزاید توسعه زیست‌بوم نوآوری در ایران، به رشدنمایی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های خلاق منجر شده است. این گزارش به ابعاد رشد زیست‌بوم نوآوری و فناوری در ایران پرداخته است که به واکاوی آسیب‌ها و موانع پیشِ‌روی فعالان دانش‌بنیان، خلاق و استارت‌آپی می‌پردازد.

به‌بیان این‌ گزارش، علی‌رغم این چالش‌ها، مزیت‌هایی هم برای ایران به وجود آمد. وضع تحریم‌های سنگین در حوزه صادرات نفت، موجب شد ظرفیت اقتصاد دانش‌بنیان مورد توجه دولت قرار بگیرد. پشتیبانی دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های خلاق و استارت‌آپ‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافت و رونق این کسب‌وکارها را به‌همراه داشته است.

متنوع‌شدن حوزه‌های دانش‌بنیان

گزارش علمی یونسکو در سال ۲۰۲۱ رشد چشمگیر نوآوری درون‌زا در ۵ سال گذشته را همراه با بالندگی می‌داند و بیان می‌کند؛ در سال ۱۳۹۴ نخستین مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها با هدف توانمندسازی استارت‌آپ‌ها در ایران ایجاد شد. ۴۹ شتاب‌دهنده با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ۱۱۳ مرکز نوآوری با مشارکت پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌های بزرگ راه‌اندازی شد. مراکز رشد فناوری زمینه اشتغال در محیط دانشگاه را برای فارغ‌التحصیلان کارآفرین فراهم می‌آورد تا با راه‌اندازی شرکت‌های خلاق به فعالیت کسب و کار بپردازند.

رشد ترویج فرهنگ دانش‌بنیان و خلاق

به‌بیان گزارش علمی در سال ۲۰۲۱، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از سال ۱۳۹۷ کتاب‌هایی با موضوع تجارب جهانی در ۲۰ حوزه مبتنی بر فناوری با هدف آگاه‌سازی کارآفرینان از فرصت‌های نوآوری در جهان، به چاپ رسانده است که این حوزه‌ها عبارتند از مدیریت پسماند، کشاورزی، مدیریت آب و خشکسالی، آلودگی هوا، ورزش و سلامت جسمانی، سلامت دیجیتالی، نوآوری اجتماعی، انرژی، گردشگری، بیمه، آموزش و داده‌کاوی.

برخی از شرکت‌های خصوصی بزرگ، سبدهای سرمایه‌گذاری خود را متنوع و از سال ۱۳۹۴ مجموعاً ۲۰ استارت‌آپ را در حوزه‌های راهبردی مانند اقتصاد دیجیتال، آب، انرژی، لیزر و فوتونیک، علوم شناختی، هوافضا، نرم‌افزار، صنایع خلاق، کشاورزی و حمل‌ونقل راه‌اندازی کرده‌اند.

توانمندی بالا در تولید داروی ایران‌ساخت

این گزارش تحلیل کرده است که حوزه‌های فناوری زیستی و فناوری نانو از نقاط قوت پژوهش و فناوری در ایران محسوب می‌شوند. تا سال ۱۳۹۷ تعداد ۵۲۴ شرکت فعال در حوزه زیست‌فناوری در ایران شکل گرفت و فروش محصولات نانو "ایران‌ساخت" فقط در عرض ۳ سال ۱۲ برابر شد. براساس پایگاه استنادی "اسکوپوس" در فاصله سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۷ تعداد منتشرات علمی ایران در حوزه سلامت و بهداشت تا ۶۴ درصد افزایش یافت.

از سال ۱۳۹۴ سهم تولیدات دارویی داخلی به‌سرعت افزایش یافت. بازار داخلی در سال ۱۳۹۷ ارزشی برابر با ۴.۵ میلیارد دلار داشت که ۷۰ درصد آن را شرکت‌های دارویی با مالکیت داخلی تشکیل می‌دادند. ایران تا سال ۱۳۹۸ موفق شد ۹۵ درصد از داروهای مورد نیاز بازار داخلی، شامل دوسوم از مواد فعال تشکیل‌دهنده این داروها را تولید و در سال ۱۳۹۸ به ۱۷۰ کشور دارو صادر کند که مقصد بخش قابل‌توجهی از آن اتحادیه اروپا بود.

توانمندی بخش‌های دانش‌بنیان کشور برای مقابله با همه‌گیری کووید۱۹

گزارش سال ۲۰۲۱ یونسکو در سال ۲۰۲۱ به مواجهه ایران با چالش کرونا و توانمندی شرکت‌‌های دانش‌بنیان در مواجهه با این مشکل پرداخته است، به‌طوری که بیان می‌کند در سال ۱۳۹۹ شیوع ویروس کووید۱۹، اقتصاد ایران را با چالش بزرگی مواجه کرد در حالی که ایرانیان در تدارک جشن سال نو بودند، تعداد مبتلایان مورد تأیید به ۳۰ هزار نفر رسید.

از تأمین تجهیزات پیشرفته پزشکی تا جنبش‌های فرهنگی

در ابتدای سال جدید با هدف‌گذاری مجدد برای ظرفیت تولید تجهیزات ایمنی فردی مانند ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده، گامی در جهت جبران کمبودها برداشته شد.

این گزارش همچنین از حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از اقدامات شرکت‌های دانش‌بنیان در مقابله با کووید۱۹ می‌گوید از جمله این‌که اعطای وام بدون بهره به کسب‌وکارها، راه‌اندازی پویش کروناپلاس برای تشویق شرکت‌های خلاق به ارائه راه‌کارهایی برای رفع چالش‌های کووید۱۹ و در نظرگرفتن مشوق‌های مالی برای کسب‌وکارها با هدف کمک به تولید تجهیزات پزشکی از مواد ضدعفونی‌کننده و محافظ تا ونتیلاتور و کیت‌های تشخیصی و حتی یافتن راه‌های نوین درمان، از جمله اقدامات حمایتی صورت‌گرفته است.

بهبود محیط کسب‌وکار برای شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق فضای مجازی و دیجیتال

گزارش سال ۲۰۲۱ یونسکو به معرفی وضعیت ایران در حوزه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق دیجیتال، فضای مجازی و فناوری اطلاعات پرداخته است. در این گزارش آمده است که توسعه اقتصاد دیجیتال با ظهور شرکت‌های خلاق، حمایت‌های متنوع دولت فناوری‌های دیجیتال، تحولی کلیدی در حوزه فناوری‌های نو ایجاد کرده است.
بنابراین گزارش، در ۵ سال گذشته تعداد زیرساخت‌های برخط در زیست ایران افزایش یافته است، برای مثال برنامه‌های کاربردی درخواست آنلاین سرویس خودرو، بازارهای آنلاین و دیجیتال و پخش ویدئویی جزو مهم‌ترین این برنامه‌ها به‌حساب می‌آیند.

شیوع ویروس کووید۱۹، موجب رشد تقاضا برای شرکت‌های خلاق حوزه سلامت و تبلیغ برنامه‌های کاربردی طراحی‌شده برای تلفن‌های همراه هوشمند جدید در این حوزه روی بیلبوردهای شهری شده است.

رشد عرضه و تقاضای خدمات آنلاین با افزایش نفوذ اینترنت به‌ویژه اینترنت تلفن همراه بوده است. نفوذ اینترنت در سال ۱۳۹۹ به ۷۰ درصد رسیده است در حالی که در سال ۱۳۹۴ نفوذ اینترنت ۴۰ درصد بوده است، به‌علاوه، دوسوم بالغ بر ۶۵ درصد کاربران تلفن همراه در ایران به اینترنت دسترسی دارند.

در گزارش سال ۲۰۲۱ یونسکو که در پانزدهمین فصل آن به‌طور اختصاصی به وضعیت علم و فناوری ایران پرداخته، نکات قابل‌توجهی ذکر شده است، نسخه دیجیتال فصل پانزدهم این گزارش را از انتشارات سایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری دریافت و به‌صورت کامل مطالعه کنید.

لزوم تقویت شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان به کمک راهکارهای خطرپذیر توسط صندوق نوآوری و شکوفایینفش پررنگ شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید "واکسن نورا"

انتهای پیام/+

منبع خبر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

5 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا