فرهنگی

روایت حمایت و صمیمیت شهید ابومهدی المهندس با گروه تفحص شهدا+فیلم

روایت حمایت و صمیمیت شهید ابومهدی المهندس با گروه تفحص شهدا+فیلم

همکاری‌های نزدیک گروه تفحص شهدای دفاع مقدس با مسئولان حشدالشعبی باعث شد هم اکنون خاطرات بسیاری از هم‌نشینی با شهید ابومهدی المهندس، فرمانده حشد الشعبی عراق برای اعضای کمیته جستجوی مفقودین باقی بماند.

روایت حمایت و صمیمیت شهید ابومهدی المهندس با گروه تفحص شهدا+فیلم – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با توجه به اینکه بنا به مقتضیات سیاسی و نظامی جنگ، رزمندگان اسلام دشمن بعثی را در خاک عراق تعقیب و در آنجا اقدام به تک و پاتک می‌کردند، در نتیجه تعدادی از آنان بعد از شهادت در خاک عراق تا پایان جنگ باقی ماندند. ضمناً رژیم بعثی با بی‌رحمی افراد مجروح و اسیر را در نزدیک مرز خود و تا عمق خاک عراق به صورت دسته جمعی به شهادت می‌رساند؛ به همین دلیل شهدای بسیاری در خاک عراق به جا مانده است و پس از سال‌ ۷۷ گروه‌هایی به نام گروه تفحص برون مرزی تشکیل یافت و با هماهنگی وزارت خارجه دو کشور، پیکرهای مطهر شهدا طی مراسم و تشریفات تبادل در مرز به میهن اسلامی منتقل شد.

تفحص برون مرزی هم اکنون تمرکز اصلی گروه تفحص شهدا برای پیدا کردن پیکرهای شهدا در مناطق مختلف عراق است. بعد از ساقط شدن رژیم بعث عراق با کشته شدن صدام، گروه‌های مختلفی در کشف پیکر شهدا اعضای کمیته تفحص را یاری رساندند. یکی از اصلی‌ترین این گروه‌ها حشد الشعبی عراق بوده است. همین همکاری‌های نزدیک گروه تفحص شهدای دفاع مقدس با مسئولان حشدالشعبی باعث شد هم اکنون خاطرات بسیاری از هم‌نشینی با شهید ابومهدی المهندس، فرمانده حشد الشعبی عراق برای اعضای کمیته جستجوی مفقودین باقی بماند.

سردار سید محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، در رابطه با نزدیکی ابومهدی المهندس با اعضای تیم تفحح شهدا می‌گوید: در بحث تفحص شهدا، شهید عزیز ابومهدی المهندس به کمک ما آمد. روزی شهید ابومهدی المهندس متواضعانه به ما گفت از شما می‌خواهم من را به عنوان مسئول پشتیبانی کار خودتان در عراق تعیین کنید. طی جلسه‌ای که که با هم داشتیم، ایشان چهار بار روی این مطلب تأکید کرد. من ابتدا فکر کردم شوخی می‌کند و بعد اصرارش را دیدم نهایتاً حکمی تنظیم کرده و خدمتش تقدیم کردم. ایشان آن را بوسید و گفت که من این را ذخیره قبر خودم قرار می‌دهم و سند افتخاری برای من در فردای قیامت است که من پشتیبان کار تفحص شهدا بودم.

کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح , سردار سید محمد باقرزاده , شهید سپهبد قاسم سلیمانی , ابومهدی المهندس ,

او در همین رابطه ادامه می‌دهد: شهید المهندس در این راه تفحص کمک کرد. نزدیک ۱۰ دست بیل مکانیکی و نفراتی را برای جستجوی شهدا اعزام کرد. هنوز این برادران در حال کمک به موضوع تفحص شهدا هستند و تمام آن از پشتیبانی شخصیت بزرگواری است که امروز در فقدانشان سوگوار هستیم.

در یکی از جلسات مشترک فرمانده کمیته جستجوی مفقودین با شهید ابومهدی مهندس، او نقلی را از نحوه پیگیری کارها توسط شهید حاج قاسم سلیمانی عنوان می‌کند که ما پیگیری کردن را از شما ایرانی‌ها و حاج قاسم یاد گرفتیم. بعد از نیم ساعت، ربع ساعت از سپردن کاری می‌گفت: «چرا این کار را نکردی؟ گفتم:ربع ساعت پیش گفتی! اگر بگویم فردا پیگیری می‎کنیم، فردا فراموش می‎شود…»

کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح , سردار سید محمد باقرزاده , شهید سپهبد قاسم سلیمانی , ابومهدی المهندس ,

در همین نشست صمیمانه سردار باقرزاده با مسئولان حشدالشعبی در حضور شهید ابومهدی المهندس، سردار مزاحی را هنگامی که به تدریج بیل‌های مکانیکی بیشتری از آنان طلب می‌کند، عنوان کرد که باعث خنده جمع شد.

کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح , سردار سید محمد باقرزاده , شهید سپهبد قاسم سلیمانی , ابومهدی المهندس ,

ماجرای پشتیبانی شهید ابومهدی المهندس از کار تفحص شهدای دفاع مقدس

نام اصلی شهید ابومهدی المهندس «جمال جعفر» بود. او یکی از فرماندهان عراقی بود و برای مدتی هم به عنوان نماینده پارلمان این کشور فعالیت می کرد. جمال جعفر در سال ۱۹۷۳وارد دانشگاه پلی تکنیک و بخش مهندسی مدنی شد و در سال ۱۹۷۷در این رشته با مدرک کارشناسی فارغ التحصیل شد. او به حزب اسلامی الدعوه ملحق شد و بعد از حوادث رجب سال ۱۹۷۹ نامش همراه با تعداد زیادی از دانشجویان عراقی تحت تعقیب رژیم عراق قرار گرفت.

بعد از اینکه صدام حسین حاکمیت عراق را در سال ۱۹۷۹ به دست آورد و محمد باقر صدر مرجع شیعیان عراق فوت کرد، ابومهدی المهندس مجبور شد عراق را ترک کند. او مدتی را در کویت زندگی کرد. اما در سال ۱۹۸۳ و بعد از اینکه تعدادی از همراهان وی در کویت بازداشت شدند، از این کشور خارج شد و به ایران رفت. او ۲۰ سال در ایران زندگی می‌کرد و عضو مجلس اعلای اسلامی عراق بوده و فعالیت‌های خود را به عنوان یک سیاستمدار در این مجمع و یک فرد نظامی در سپاه بدر دنبال می‌کرد. او در ادامه به فرماندهی سپاه بدر رسید.

المهندس بعد از سقوط حاکمیت صدام حسین فرماندهی از سپاه بدر خارج و به عنوان یک شخصیت مستقل وارد فعالیت‌های سیاسی شد. بعد‌ها و با بروز پدیده داعش به یکی از فرماندهان نیرو‌های تازه تاسیس الحشدالشعبی تبدیل شده و حضور تأثیرگذاری در میدان‌های مبارزه با گروه‌های تروریستی داعش داشت.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن