فرهنگی

"رنگین کمان" به تلویزیون برمی‌گردد / "خاله قاصدک" مجری جدید

"رنگین کمان" به تلویزیون برمی‌گردد / "خاله قاصدک" مجری جدید

سری جدید "رنگین‌کمان" در ایام فجر انقلاب اسلامی از شبکه پنج سیما پخش می‌شود؛ "خاله قاصدک" نام مجری جدید این برنامه تلویزیونی است.

"رنگین کمان" به تلویزیون برمی‌گردد / "خاله قاصدک" مجری جدید – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ "رنگین کمان" عنوان برنامه تلویزیونی ویژه کودکان است که پخش آن از سال ۱۳۸۰ از شبکه تهران سابق شروع شد و هر روز به جز پنج‌شنبه‌ها حوالی ساعت ۱۵ روی آنتن می‌رفت. عروسک‌های مختلفی در آن استفاده شد و شاید از معروف‌ترین‌های آنها بتوان به "چرا" "چیه"، "چطور"، گوگولی، قیطون‌خان با صدای محمدرضا علیمردانی و "پنگول" که با صدای هومن حاجی‌عبداللهی معروف شد، اشاره کرد.

پخش برنامه "رنگین‌کمان" در تابستان ۱۳۹۵ متوقف شد و مدتی به جای آن در شبکه تهران برنامه بادکنک پخش می‌شد. "رنگین‌کمان" هم‌اکنون مجدداً در شبکه پنج سیما روی آنتن می‌رود. تاکنون عوامل مختلفی در این برنامه حاضر شده‌اند از زیبا بنماران در نقش خاله‌زیبا، کیمیا گیلانی در نقش کیمیا تا محمدرضا علیمردانی صداپیشه قیطون‌خان، داود منفرد در نقش دایی، مهیار مجیب در نقش نیما و آزاده آل‌ایوب در نقش خاله‌نرگس.

"رنگین‌کمان" بعد از ماه مبارک رمضان مدتی روی آنتن رفت و بیشتر به جنبه‌های نمایشی توجه کرد. محسن مناجاتی تهیه‌کننده برنامه در آن زمان اعلام کرد که به بخش‌های نمایشی، بازی‌ها، متن‌ها، پلاتوها و پلی‌بک‌های جدید توجه می‌شود. در آن سری مجری دیگر اجرا کننده محض نبود و "کیمیا گیلانی" که به جای "خاله نرگس" آمده بود بیشتر بازیگری می‌کرد تا اجرا!

در بخش عروسکی، کاراکتر روباه که تن‌پوش بود به برنامه اضافه شد که آوازخوان بود و در بخش بازی‌ها هم با تأکید بر جنبه‌های فیزیکی، دنبال درگیرکردن همزمان جسم و ذهن کودک بودند؛ چرا که معضل اساسی برنامه‌سازی خاصه برنامه‌های کودک و نوجوان در تلویزیون همین کلیشه‌شدن و به کلیشه رفتن است؛ یا مجری‌ها سرگرم پلاتو گفتنند، یا همواره مخاطب با سلسله گفت‌وگوهای همیشگی و تکراری مواجه می‌شود و یا همان دست و جیغ و هوراهای معروف را روی آنتن می‌بینیم.

حالا "رنگین‌کمان" در سری جدید قصد دارد با نگاه جدیدتری به آنتن برگردد؛ نگاهی کاملاً متفاوت، کاملاً آموزشی، دانش‌آموزی و کودکانه صرف؛ این جزئیات را پیمان نور اسماعیلی تهیه‌کننده جدید این برنامه تلویزیونی در اختیار خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم قرار داد.

شبکه پنج‌سیما اطلاعیه‌ای منتشر کرد که خانواده‌ها برای شرکت کودکان خود در این برنامه باید به سایت شبکه پنج سیما مراجعه کنند و فرم ثبت‌نام را تکمیل کنند. تهیه‌کننده جدید "رنگین‌کمان" درباره این نوع ثبت‌نام، تأکید کرد: در وهله‌اول سبک و سیاق برنامه را تغییر دادیم و رویکردمان به سمت کودکان رفته است؛ دیگر مثل گذشته نگاه خردسالان نداریم. یعنی بیشتر روی دانش‌آموزان کار می‌کنیم؛ مثلاً پیش‌ از این ۴ تا ۹ ساله‌ها روی آنتن می‌آمدند و از این به بعد کودکان ۷ تا ۹ سال به برنامه "رنگین‌کمان" می‌آیند.

وی افزود: رویکرد ثبت‌نامی را تغییر دادیم که همین‌طوری و سفارشی، شرکت‌کننده "رنگین‌کمان" نشوند و برای ما مهم است که کودک، علاقه‌مندانه و با انگیزه شرکت‌کننده شود. منتخب این شرکت‌کننده‌ها که به ۵ نفر می‌رسند به محله‌ای‌ می‌روند و آنجا درباره کشف‌های محیطی‌شان صحبت می‌کنیم و اتفاقاتی را مخاطبین می‌بینند. در واقع کودک در این محله چیزی کشف می‌کند و به همین خاطر است نامش را محله "چگونه چی؟" گذاشته‌ایم.

تهیه‌کننده جدید برنامه "رنگین‌کمان" درباره محله "چگونه چی؟" توضیح داد: بحث اصلی ما در این سری، شناخت کودک از فضای اطراف است؛ چون کودک در سن ابتدایی کشف‌های عجیب و غریب و جذابی دارد و بر روی آن کارهای مطالعاتی و پژوهشی شده اما معمولاً به کودک اجازه این بروز و ظهور داده نمی‌شود. در واقع به کودک اجازه نمی‌دهیم خودش فکر کند. این نگاه خلاقانه کودکان به محیط برای ما اثبات شده و در ماجرایی به چشم خودم دیدم که وقتی سؤال کردیم جایی آتش گرفت باید چکار کنیم کودک ۷، ۸ ساله‌ای می‌گفت خیابان را باز کنیم تا آتش‌نشانی برسد. کل برنامه به این سمت می‌رود و چیزی را قرار نیست دیکته کنیم.

نمی‌گذارند پدرخوانده را بسازم/ نیامدن‌ها "ادا" است/ تلویزیون تجارتخانه برخی تهیه‌کنندگان استتصمیم جدید تلویزیون؛ تبلیغ شیر جایگزین نوشابه می‌شود

وی در خصوص رونمایی از عروسکی جدید، گفت: عروسکی جدید به نام "چی" در این سری برنامه "رنگین‌کمان" رونمایی می‌شود که هم عروسک‌مان جدید است و هم فضای آموزشی متفاوتی را مخاطب می‌بیند. عروسکی که تیپ بچه‌های امروزی است و ۸ ساله است و برادری دارد که ماجراهایی را پدید می‌آورند برای مخاطب جذاب خواهد بود.

نور اسماعیلی از جدیت و تمرکز بر محتوای برنامه، افزود: بیش از فرم برایمان محتوا اهمیت داشت و به همین‌خاطر ترجیح دادیم ضبطی در خدمت مردم باشیم تا برنامه "زنده" مثل قبل! چون در برنامه زنده کمتر وقت کار عمقی و محتوایی داریم و خواستیم که "رنگین‌کمان" جدید محتوایی‌تر باشد. از این رو، بارها متن‌ها و محتواها مورد بحث و بررسی قرار گرفتند تا این برنامه نیمه‌موزیکال به نحو احسن به آنتن شبکه ۵ سیما برگردد.

وی در پاسخ به این سؤال که مجری برنامه "رنگین‌کمان" چه کسی است،‌ خاطرنشان کرد: خانم مریم وطن‌پور که کودکان در تلویزیون او را بارها تحت نامِ "خاله قاصدک" دیده‌اند و می‌شناسند به عنوان مجری جدید این برنامه روی آنتن خواهند رفت. دنبال حذف لفظ خاله در این برنامه‌ایم! البته که دنبال مجری جدید هم بوده‌ایم؛ شاید نام جدیدی داشته باشد.

تهیه‌کننده جدید برنامه "رنگین‌کمان" درباره زمان پخش برنامه خاطرنشان کرد: شروع پخش برنامه در ایام‌الله دهه فجر خواهد بود و برنامه‌ریزی کردیم در برنامه به نحو مناسبی به جشن‌های دهه فجر توجه کنیم. مطابق روال همیشگی برنامه ساعت ۱۵ تا ۱۶ روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه پخش می‌شود و شنبه تا سه‌شنبه در همان باکس تکرار می‌شود؛ نخستین قسمت سری جدید روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه روی آنتن خواهد رفت.

وی درباره بازگشت همه روزه به آنتن شبکه پنج سیما، گفت: تلاش می‌کنیم همه روزهای هفته، "رنگین‌کمان" روی آنتن شبکه پنج سیما برود و در آینده‌ای نه چندان دور این اتفاق خواهد افتاد؛ البته که باید بازخوردها را هم ببینیم؛ در حال حاضر روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه روی آنتن می‌رویم و در روزهای شنبه‌، یکشنبه و دوشنبه هم این برنامه تکرار خواهد شد.

نور اسماعیلی در خاتمه افزود: ما تقریباً ۵۰ دقیقه برنامه داریم؛ و کلیت برنامه ما همان گفتگوهای ما در استودیو است و البته در قسمت اول یک شگفتانه هم خواهیم داشت. دنبال پخش یکسری انیمیشن ترجیحاً ایرانی‌ایم که مخاطب برنامه در طول "رنگین‌کمان" بیننده‌اش باشد. بخشی هم که به آن محله "چگونه‌چی؟" برمی‌گردد؛ این محتوای جذابی خواهد بود و فعلاً ۳۶ قسمت تولید می‌کنیم که اگر اقبال مخاطب را داشته باشیم این قسمت‌ها افزایش پیدا می‌کند ان‌‌شاءالله.

سری جدید برنامه "رنگین‌کمان" به کارگردانی علی شعبانی، تهیه‌کنندگی پیمان نوراسماعیلی و سردبیری سارا سلیمی‌نمین از روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه و همزمان با ایام دهه فجر انقلاب اسلامی به آنتن شبکه پنج سیما برمی‌گردد.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن