فرهنگی

رمضانی در نشست خبری «دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران»: امروز نمایشگاه مجازی به مطالبه بخش جدی از صنعت نشر کشور تبدیل شده است

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: حرکت از نشر سنتی به سمت کسب و کارهای نوین و رساندن آثار به دست مردم اقدامی بود که نمایشگاه مجازی کتاب فرهنگ‌ سازی آن را انجام داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی کافه دانش، نشست خبری «دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران»، با هدف تشریح برنامه‌های این رویداد ملی -بین‌المللی، صبح امروز یکشنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۰، با حضور یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رمضانی رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران و مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، حجت‌اله صیدی مدیرعامل بانک صادرات ایران، رمضانعلی سبحانی‌فر معاون وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن زنده یاد عاشوری خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ابتدای این نشست خبری گفت: امیدوارم استقبال و بهره‌مندی مخاطبان ما در سراسر کشور اتفاق ارزشمند و شگرف فرهنگی دیگری را رقم زند. در سال گذشته نیز استقبال ارزشمند و خوبی از نمایشگاه مجازی کتاب انجام شد.

وی ادامه داد:‌ نشانه‌های عبور از دوره رخوت در حوزه فرهنگ را مشاهده می‌کنیم، در سال ۱۴۰۰ تعداد عناوین کتاب‌های منتشر شده ۱۹ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۹ رشد داشته است‌، امیدوارم که شبیه همین عدد هم در استقبال از نمایشگاه حادث شود و ما حداقل رشد ۲۰ درصدی را در شاخص‌های مختلف نمایشگاه نسبت به سال قبل شاهد باشیم.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد:‌ اتصال و پیوند بین حوزه ارائه خدمات،‌ مالی و حوزه فرهنگی در نمایشگاه مجازی کتاب‌، با حلقه تکمیلی حوزه رسانه و ترویج می‌تواند نویدبخش اتفاقات بزرگ فرهنگی  در کشور باشد. تلاش‌های ارزشمند و ارزنده‌ای صورت گرفت. مشکلات زیرساختی، مشکلات پاسخگویی ارائه خدمات و … در حد مقدورات و توانمندی‌هایی که در اختیار مجموعه است، تدارک دیده شده تا ما نمایشگاه بهتر و مطلوب‌تری را تجربه کنیم. از همه بخش‌های حاکمیتی وزارتخانه‌های مختلف، نهادهای خصوصی و… دعوت می‌کنم تا برای اختصاص سهمی برای همکارانشان در نمایشگاه مجازی و در نظر گرفتن یارانه برای خرید کتاب،‌ از نمایشگاه مجازی حمایت کنند.

احمدوند گفت:‌ نمایشگاه کتاب تلاشی است برای بهبود زنجیره تأمین کالاهای فرهنگی به خصوص کتاب. امیدوارم  این نمونه قابل تکثیر و گسترش به محصولات فرهنگی دیگر هم باشد.

وی درباره گسترش ویترین کتاب در کشور نیز گفت: امیدوارم با هماهنگی مجلس شورای اسلامی اعتبارات لازم برای توسعه ویترین کتاب در کشور فراهم شود. زیرساخت آماری آن برای اینکه بدانیم قشر کتابخوان در کدام نقاط کشور و در کدام شهرها بیشتر هستند‌، با نمایشگاه مجازی فراهم شده است و می‌توان از این زیرساخت آماری بهره برد.

علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران

علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، در ادامه این نشست خبری گفت:‌ نمایشگاه مجازی کتاب به وسعت کشور ایران گسترده شده است، هر فردی از هر نقطه‌ای از کشور که اراده به دسترسی و خرید کتاب کند، بر خلاف نمایشگاه‌های فیزیکی در این نمایشگاه قادر است با مراجعه به سایت نمایشگاه و طی فرایند خرید به کتاب درسترسی داشته باشد. مسئله دسترسی به منابع اطلاعاتی و منشورات کشور دغدغه چند جانبه ناشران و مخاطبان حوزه کتاب است،‌ نمایشگاه مجازی کتاب توانسته با حذف مسافت‌ها، محدودیت‌های زمانی و زحمات و هزینه‌هایی که برای اضلاع مختلف برگزاری فیزیکی نمایشگاه‌ها وجود دارد، خدامت قابل توجهی را به مجموعه ناشران کشور و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی ارائه کند.

وی ادامه داد:‌ امروز نمایشگاه مجازی به مطالبه بخش جدی از صنعت نشر کشور تبدیل شده است، مردمی که علاقه‌مندند آنچه در نشر کشور تولید شده را در دسترس داشته باشند،‌ ناشرانی که امید دارند، کتاب‌هایشان را بدون مشکل به دست مردم برسانند و دستگاه‌هایی که می‌خواهند در این حوزه سیاست‌گذاری کرده و این حوزه را رونق دهند. این اضلاع همه بر موضوع برگزاری نمایشگاه مجازی اتفاق نظر دارند.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران تصریح کرد:‌ ما از نمایشگاه اول آدرس‌هایی داریم که مشخص نیست صاحبان آن آدرس‌ها آیا هیچ وقت پایشان به  نمایشگاه کتاب تهران و نمایشگاه‌های استانی می‌رسید یا نه، اما نمایشگاه مجازی این امکان را برای آنها فراهم کرده است. یکی از وجوه مسئله عدالت فرهنگی در دسترس بودن منابع است که با وجود نمایشگاه مجازی این مهم تاحدودی فراهم شده است؛ به طوری که سه هزار نقطه روستایی در نمایشگاه مجازی کتاب سال گذشته خریداری کردند و آثار به دستشان رسیده است.

رمضانی، ادامه داد:‌ همچنین بنا بر آمار اعلام شده، از هزار نقطه شهری از نمایشگاه سال گذشته، کتاب خریداری شده و آثار به دستشان رسیده است؛ بدون اینکه ذره‌ای متحمل زمان، هزنیه و زحمت شوند. از طرف دیگر، نمایشگاه مجازی برای ناشران یک فرصت برابر برای عرضه آثارشان است؛ بدون اینکه غرفه کوچک و بزرگ، نبش راهرو یا … مطرح باشد. برای همه ناشران این فضا فراهم است تا با ترویج خوب آثارشان کتاب‌ها را به مردم عرضه کنند.

وی افزود: حرکت از نشر سنتی به سمت کسب و کارهای نوین و رساندن آثار به دست مردم اقدامی بود که نمایشگاه مجازی کتاب فرهنگ‌سازی آن را کرد.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، با اشاره به تعداد ناشران حاضر در نمایشگاه گفت:‌ در تعداد ناشران حاضر در نمایشگاه  با رشد مثبت مواجه هستیم،‌ در مجموع دو هزار و ۱۴ ناشر تاکنون در نمایشگاه ثبت نام کرده‌اند‌، برخی  از ناشران هم اشکالاتی در مدارک و … دارند که  باید برطرف شود. این عدد در سال گذشته هزار و ۸۴۷ ناشر بود. در بخش خارجی نمایشگاه نیز ناشرانی از ۱۵ کشور  از جمله اسپانیا،‌ بحرین، عراق، کویت، لبنان اردن، سوریه و مصر در این نمایشگاه قریب ۲۰ هزار عنوان اثر ارائه می‌کنند. این عدد در سال گذشته حدود ۱۵ هزار عنوان بود.

رمضانی گفت: با سازمان‌ها و نهادهای مختلفی برای همکاری در حوزه اطلاع‌رسانی، بن خرید و… مکاتبه شد، جلسات مکرری با شرکت ملی پست و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشتیم که در این جلسات برای تأمین امنیت سامانه و سایت نمایشگاه و احتمالاً برای برقراری ترافیک رایگان به مراجعه‌کنندگان به نمایشگاه مذاکراتی داشتیم.

وی بیان داشت:‌ اقداماتی در خصوص زیرساخت‌ها انجام گرفت تا خدمات بهتری ارائه دهیم، زیرساخت‌ها توسعه پیدا کرد و نواقص نمایشگاه رفع شد. کیفیت خدمات ارائه از جست‌وجوهای مختلف، رده‌بندی‌های ناشران قیمت و زیرموضوعات افزایش پیدا کرد. علاوه بر این، بن خرید کتاب در بخش حمایت‌ها نیز از نظر تعداد و مبلغ افزایش پیدا کرده است. همچنین طلاب، دانشجویان و اعضای هیئت علمی استقبال چشمگیری برای بهره‌مندی از یارانه خرید کتاب داشتند؛ به طوری که از روز آغاز ثبت‌نام تا امروز ۱۱۵ هزار و ۲۷۷ نفر برای خرید بن اقدام کرده‌اند که بیش از پیش‌بینی‌های اولیه است.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران ادامه داد:‌ برای حمایت از مناطق کمتر برخوردار به‌دنبال حامیان مالی هستیم،‌ در این زمینه با سازمان‌هایی چون کمیته امداد، سازمان بهزیستی، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، بنیاد مستضعفان و خیرین حقیقی در حال مذاکره هستیم تا اعتبارات ویژه‌ای برقرار کنیم. از مهمترین وجوه تمایز‌ این دوره نسبت به قبل این است که امسال سرای اهل قلم نمایشگاه را نیز به وسعت ایران پراکنده خواهیم کرد. ادارات کل ارشاد استان تهران برای برنامه‌ریزی‌های جنبی فعالیت خواهند کرد. در کتابفروشی‌ها، فرهنگسراها و …نیز نشست‌های حضوری برگزار می‌شود که به صورت مجازی هم مهمترین آن‌ها پوشش خواهد داشت.

رمضانی، در بخش دیگری از سخنان خود به بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب اشاره و اظهار داشت: در بخش بین‌الملل نمایشگاه نشست‌های برخط با موضوع ادبیات کودک و نوجوان خواهیم داشت. در مرکز رایت نمایشگاه دو هزار عنوان کتاب بارگذاری شده است، ۲۴ کشور در این بخش شرکت کردند و وبینارهایی با حضور ۱۵۰ نفر از فعالان بخش بین‌الملل نشر پیش‌بینی شده است.

رمضانعلی سبحانی‌فر، مدیرعامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران

 رمضانعلی سبحانی‌فر، مدیرعامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، در این نشست خبری گفت:‌ بیش از دو هزار نفر از همکاران من به کرونا مبتلا شدند و از این تعداد متأسفانه ۱۵ نفر جان خود را از دست دادند، اما خدمات‌رسانی در بخش‌های مختلف ادامه داشته است که نمونه آن را در نمایشگاه مجازی کتاب سال گذشته و نمایشگاه مجازی قرآن است.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی ما این است که امسال فروش کتاب از سال گذشته افزایش بیشتری داشته باشد. این طعم شیرین فناوری در بخش‌های مختلف اثرگذار بود، هزینه‌های برگزاری نمایشگاه و ناشران در این دوره نمایشگاه به شدت کاهش پیدا کرد؛ از اجاره مصلی گرفته تا اجاره بهای غرفه و هزینه‌هایی که خریداران باید انجام می‌دادند.

مدیرعامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، افزود:‌ در تهران علاوه بر دفاتر، ۹ شعبه ثابت در مناطق پرترافیک ایجاد کردیم. ۹ شعبه سیار ایجاد کردیم که مشغول جمع‌آوری از ناشران هستند. شرایط برای یک برگزاری نمایشگاه بسیار خوب و آبرومند و خدمت رسانی بسیار خوب به مردم آماده است.

حجت‌اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران

حجت‌اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران، در این نشست خبری گفت: بحث اقتصاد و فرهنگ بحث دیرینه‌ای است و نقش هر کدام در نشاط جامعه غیرقابل انکار است. سال گذشته تجربه بسیار خوبی برای نمایشگاه مجازی کتاب داشتیم و نمایشگاه بسیار خوبی برگزار شد. امسال هم احتمالاً تعداد خریداران افزایش پیدا خواهد کرد. با توجه به تنوع عنوان و ناشران، میزان یارانه‌ای که به دانشجویان، طلاب و اعضای هیئت علمی اختصاص پیدا کرده، بیشتر از سال گذشته است و یقیناً فروش بیشتر خواهد شد.

وی به تلاش بانک صادرات برای ارائه خدمات پرداخت شبانه‌روزی در نمایشگاه مجازی کتاب اشاره کرد و یارانه نمایشگاه مجازی را بیش از سه برابر سال گذشته دانست و یادآور شد: سهم پرداختی بانک صادرات در یارانه‌ها را برای هر بن‌کارت دانشجویی و طلاب ۵۰ هزار تومان و هر بن‌کارت هیئت علمی را ۱۵۰ هزار تومان عنوان کرد.

بنا به این گزارش، این نشست خبری به صورت زنده از صفحه آپارات خانه کتاب و ادبیات ایران به نشانی khaneketab@ پخش شد.

گفتنی است، دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، از ۳ بهمن‌ آغاز می‌ شود و تا ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۰،‌ به مدت ۸ روز ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان برای بازدید و خرید کتاب از این ‌نمایشگاه مجازی می‌توانند به نشانی ketab.ir  مراجعه نمایند.

خبرنگار: کوروش جم

گزارش تصویری نشست خبری

فیلم گفتگوی اختصاصی با علی رمضانی مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران

  1. علی رمضانی مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 15 =

دکمه بازگشت به بالا