اقتصادی

رمزارزها رقیب پول نیستند

رمزارزها رقیب پول نیستند

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: برخی ساده انگارانه و به عبارتی خوشبین مباحثی را مطرح می کنند که گویا رمزارزها جایگزین و رقیب پول می‌شود در حالی که این ساده انگاری ناشی از عدم درک صحیح از ماهیت پول است.

رمزارزها رقیب پول نیستند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس حسین سلاح ورزی در همایش شکل دهی آینده سیاستگذاری پولی و مالی که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد گفت:فناوری بلاکچین و مدیریت کلان داده ها و تحلیل آنها به وسیله هوش مصنوعی بسیار مهم است و همزمان باید اطلاعات تراکنش های مالی را تحلیل کرد.

* فناوری بلاک‌چین رقیب پول نیست

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: برخی ساده انگارانه و به عبارتی خوشبین مباحثی را مطرح می کنند که گویا رمزارزها جایگزین و رقیب پول می‌شود در حالی که این ساده انگاری ناشی از عدم درک صحیح از ماهیت پول است.
وی اظهار داشت: این اشتباه باعث این می شود که سرمایه گذاران در حوزه های فناوری گمراه شوند و دولت هم موضع گیری منفی بر روی این موضوع داشته باشد.

وی افزود: بلاکچین رقیب پول نیست اما مکمل شرایط کنونی اقتصاد ایران است به شرطی که برای مبادله اعتبار بین بازیگران زنجیره ارزش نیز اقداماتی انجام شود و سیاستگذار پولی بتواند زمینه اتصال کنترل شده و حساب شده اپراتورهای این بازار را فراهم آورد.
وی گفت: در حوزه تحلیل کلان داده ها به عنوان هوش مصنوعی این فناوری می تواند ابزار سنجش پایداری بازار پول و اعتبار برای سیاستگذار باشد و به عنوان یک ابزار سنجش ریسک و اعتبار برای بخش واسطه گری در حوزه فعالان اقتصادی عمل کند تا زمینه خوبی برای ایجاد ابزارها و راهکارهای جدید در نظام پولی بوجود بیاید.

* نقش پلتفرمیزه کردن اطلاعات مالی در مبارزه با پولشویی
سلاح ورزی بیان داشت: پلتفرمیزه کردن اطلاعات مالی از این نظر که می تواند تحت مقررات مشخص نظام یکپارچه از داده‌های مالی را ایجاد کند نقش موثری در مبارزه با پولشویی دارد.

وی افزود: در کشور کل بار تامین مالی بر دوش سیستم بانکی قرار گرفته و بخش های مختلف اقتصاد در رابطه با سبک تر کردن و توزیع نظام تامین مالی مساعدت و همراهی ندارند؛ این وابستگی شدید و متمرکز بودن بحث تامین مالی از طریق نظام بانکی ریسکی را برای بنگاه های اقتصادی و نظام پولی کشور ایجاد می کند.

وی ادامه داد: انتظار ما این است که همه نقش رشد اقتصادی کشور از طریق نظام بانکی پاسخ داده شود و این موضوع باعث می شود که سیاستگذار پولی از نقش اصلی خود دور شود.
وی اظهار داشت: بر اساس پلتفرمیزه کردن اطلاعات مالی، بنگاه‌های کوچک و متوسط خواهند توانست شرایطی را برای استفاده از ابزارهای بدهی در بازار سرمایه را فراهم آیند و اتاق بازرگانی نیز در این خصوص کمک می‌کند و تحلیل این اطلاعات به وسیله هوش مصنوعی بسیار مهم است؛ ضمن اینکه باید اطلاعات تراکنش های مالی را تحلیل کرد.
انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن