اقتصادی

رشد ۱۲ درصدی اعتبارات بخش سلامت در لایحه بودجه ۹۹

رشد ۱۲ درصدی اعتبارات بخش سلامت در لایحه بودجه ۹۹

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: اعتبار پیش‌بینی شده برای نظام سلامت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ از محل منابع عمومی و هدفمندی بالغ بر ۵۹ هزار میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۱۲درصد رشد دارد.

رشد ۱۲ درصدی اعتبارات بخش سلامت در لایحه بودجه 99

به گزارش خبرگزاری فارس، مرکز اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور در واکنش به انتشار خبری با عنوان "«صفر» شدن پرداختی بیمه سلامت/۲۹ میلیارد تومان درآمد هدفمندی کجا هزینه می‌شود؟" در تاریخ ۳۰ دی ماه در خبرگزاری فارس، توضیحاتی به این خبرگزاری ارسال کرده که متن کامل آن به شرح زیر است:

۱- با توجه به جایگاه حوزه سلامت در برنامه‌های دولت، اعتبار پیش‌بینی شده برای نظام سلامت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ از محل منابع عمومی و هدفمندی بالغ بر ۵۹ هزار میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۱۲درصد رشد دارد، این در حالی است که این منابع در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ رشد ۸ درصدی دارد. این افزایش با رویکرد گسترش کمی و کیفی خدمات سلامت از جمله خدمات نظام بیمه‌ای است.

۲- براساس مفاد ماده (۷۰) قانون برنامه ششم توسعه، پوشش بیمه سلامت برای تمام آحاد جامعه اجباری و دولت مکلف به تأمین منابع پایدار برای تحقق هدف یاد شده است، اعتبار موردنیاز برای اجرای این مأموریت صرف نظر از محل تأمین اعتبار آن همه ساله در لایحه بودجه کل کشور پیش‌بینی و در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار می‌گیرد.

۳-در بند (ب) ماده (۷) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بر اجرای نظام جامع تامین اجتماعی از قبیل گسترش و تامین بیمه‌های اجتماعی و خدمات درمانی تاکید شده است که مصداق عینی آن پوشش بیمه درمان می‌باشد، لذا تامین اعتبار بیمه سلامت اقشار خاص از محل هدفمندی دقیقاً مطابق با قوانین بالادستی و در راستای استفاده هدفمند از منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها می‌باشد.

۴-اعتبار پیش‌بینی شده ذیل ردیف ۲۶۴۸۰۰ (سازمان بیمه سلامت ایران) در جدول شماره ۱-۷ لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ مربط به سهم دولت بیمه پایه درمان اقشار مختلف از جمله کارکنان دولت اعم از شاغل و بازنشسته، مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران، افراد فاقد بیمه همگانی و ساکنان روستاها و شهرهای زیر بیست هزار نفر در چارچوب برنامه گسترش بیمه‌های اجتماعی و درمانی مورد تأکید در قانون هدفمندکردن یارانه‌ها می‌باشد.

انتظار می‌رود با توجه به اقدامات صورت گرفته در زمینه اجرایی شدن برنامه‌های پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشک خانواده در سال آینده مدیریت منابع حوزه سلامت به شکل مطلوب‌تری انجام گیرد.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن