تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۳:۳۷
کد خبر : 10511

دیدار سالیانه مداحان با رهبر انقلاب چه تأثیری بر فضای مداحی امروز گذاشته است؟

دیدار سالیانه مداحان با رهبر انقلاب چه تأثیری بر فضای مداحی امروز گذاشته است؟

دیدار سالیانه مداحان با رهبر انقلاب چه تأثیری بر فضای مداحی امروز گذاشته است؟ جلسات دیدار مداحان با رهبر انقلاب در سالروز ولادت حضرت زهرا(س) را می‌توان از چند وجه مورد بررسی قرار داد؛ از محفلی برای معرفی مداحان جوان تا دریافت نقشه راه برای مداحان. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ولادت حضرت زهرا (س) برای هر مداح انقلابی یادآور لحظات خوشی است که بسیاری آن را چشیده‌اند و بسیاری دیگر در آرزوی درک آنند. حضور رهبر معظم انقلاب میان مداحان، مربوط و محدود به سال‌های اخیر نیست. دیدار مداحان با معظم‌له از دوره ریاست‌جمهوری آغاز شد و تا زمان رهبری ایشان نیز ادامه دارد. استمرار این نوع جلسات، پیام‌های متعددی غیر از برپایی مراسم جشن در حسینیه امام خمینی (ره) دارد و آنهم اهتمام ویژه رهبر انقلاب به مسأله شعر، مدح، مرثیه و نحوه برگزاری جلسات مذهبی است.
طبق سنتی چندساله، مداحان در روز ولادت حضرت زهرا(س) گرد هم آمده و برخی از آنها تازه‌ترین مدح و شعر خود را در محضر رهبر انقلاب اجرا کرده و در نهایت، سخنان رهبر معظم انقلاب درباره مسائل مختلف سیاسی و همچنین مسأله مداحی و مراسم‌های م..

دیدار سالیانه مداحان با رهبر انقلاب چه تأثیری بر فضای مداحی امروز گذاشته است؟

جلسات دیدار مداحان با رهبر انقلاب در سالروز ولادت حضرت زهرا(س) را می‌توان از چند وجه مورد بررسی قرار داد؛ از محفلی برای معرفی مداحان جوان تا دریافت نقشه راه برای مداحان.

دیدار سالیانه مداحان با رهبر انقلاب چه تأثیری بر فضای مداحی امروز گذاشته است؟ – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ولادت حضرت زهرا (س) برای هر مداح انقلابی یادآور لحظات خوشی است که بسیاری آن را چشیده‌اند و بسیاری دیگر در آرزوی درک آنند. حضور رهبر معظم انقلاب میان مداحان، مربوط و محدود به سال‌های اخیر نیست. دیدار مداحان با معظم‌له از دوره ریاست‌جمهوری آغاز شد و تا زمان رهبری ایشان نیز ادامه دارد. استمرار این نوع جلسات، پیام‌های متعددی غیر از برپایی مراسم جشن در حسینیه امام خمینی (ره) دارد و آنهم اهتمام ویژه رهبر انقلاب به مسأله شعر، مدح، مرثیه و نحوه برگزاری جلسات مذهبی است.

طبق سنتی چندساله، مداحان در روز ولادت حضرت زهرا(س) گرد هم آمده و برخی از آنها تازه‌ترین مدح و شعر خود را در محضر رهبر انقلاب اجرا کرده و در نهایت، سخنان رهبر معظم انقلاب درباره مسائل مختلف سیاسی و همچنین مسأله مداحی و مراسم‌های مذهبی در کشور حسن ختام مجلس است. یکی از نکات مهم در این دیدار، حضور مداحان جوان و بعضاً گمنام است که برای اولین‌بار در این جلسه حضور پیدا می‌کنند و خود را محک می‌زنند. جلسه دیدار مداحان با رهبر انقلاب به‌دلیل حضور مداحانی از طیف‌ها و قومیت‌های مختلف و حضور پیشکسوتان عرصه مداحی و ستایشگری که سال‌هاست با جلسات مدح و مرثیه انس گرفته، محفلی مختلف و گوناگونی را تشکیل می دهد که می‌تواند بزرگترین و مهمترین گردهمایی سال را برای مداحان رقم بزند.

خانه مداحان , بسیج مداحان , مداحی , پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری , حضرت زهرا ,

بسیاری از اتفاقات و رخدادهای نو و تازه‌ای که در جریان هیئت‌های مذهبی شکل می‌گیرد، الهام‌گرفته از تذکرات و بیانات رهبر انقلاب در این جلسات است. نمونه‌ای از این جریان‌های مبتکرانه را می‌توان در حوزه مقاومت و دغدغه‌های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی جامعه دید که در سال‌های گذشته تلاش کرده تا هم‌پای اتفاقات جهان اسلام حرکت کرده و بی‌تفاوت از رخدادهای مهم روز نگذرد. طی سال‌های گذشته و از دل این دیدارها، چهره‌های جوانی به جامعه مداحان ایران معرفی شدند.

مصطفی خورسندی، رئیس کانون مداحان و شاعران آیینی کشور است که در این جلسات حضور دارد. او در این رابطه می‌گوید: تاریخچه دیدار مداحان و ذاکران اباعبدالله الحسین (ع) با رهبر انقلاب به این شکل که شرفیاب محضر معظم له می شوند از دوران ریاست جمهوری ایشان بوده است. یادم است که در زمان ریاست جمهوری ایشان و در جمع ذاکران عزیز شرفیاب محضر رهبر انقلاب می شدیم. یکی از نکاتی که رهبر انقلاب در این دیدارها بیان می کردند دغدغه‌های بود که در حوزه ستایشگری رقم داشتند.

وی معتقد است که دغدغه‌های رهبر انقلاب به نسبت نیاز جامعه مداحان، متفاوت و متنوع است. یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های ایشان توجه به سنتی‌خوانی و نوآوری در جلسات به صورت توأمان است. سنتی خوانی یعنی همانند قدما به پندیات و اشعار ناب توجه خاصی شود.

مدیرعامل خانه مداحان می گوید: نکته دیگری که در سالیان گذشته، رهبر انقلاب نسبت به آن تاکید داشتند، توجه به مسائل بصیرت افزایی در مسائل روز بود. ذاکر اباعبدالله به عنوان رسانه بی بدیل شیعه باید بصیرت افزایی کند و مردم را نسبت به مسائل مختلف آگاه و دغدغه‌های جامعه اسلامی را بر طرف کند. ضمناً توجه به امر به معروف و نهی از منکر با زبان شعر و مدح داشته باشد. ایجاد ارتباط بین مردم و خداوند را در اولویت قرار دهد. فرمود "انا فی قلوب المنکسره" باید رقت قلب در جمع مستمعان بوجود بیاید.

با تمام این ویژگی‌ها، به‌نظر می‌رسد کنار تأثیرات مثبتی که این جلسات بر جریان مداحی امروز داشته و دارد، نکاتی مغفول مانده است. رهبر معظم انقلاب هرساله در دیدارهای متعدد، نکاتی را درباب جلسات عزاداری، سبک ها و اشعار امروز متذکر می‌شوند اما به‌نظر می‌رسد که بخشی از موضوعاتی که مطرح شده چندان اجرایی نشده است، از جمله این موضوعات، می‌‌توان به مساله شعر اشاره کرد. ایشان بارها در دیدارهای متعدد، با تاکید به تأثیرگذاری بالای مضامین اشعار مدیحه سرایان، فرمودند: "این مضامین باید قرآنی و اسلامی و همراه با اندیشه عمیق و دیدِ روشن و با استفاده از شیوه های هنری در جهت اهداف انقلاب اسلامی بکار گرفته شوند که در این صورت، تأثیر زیادی در حرکت عظیم ملت ایران و حتی حرکت امت اسلامی خواهند داشت."

استفاده از ظرفیت هیئت ها و جلسات عزاداری در ترویج معارف اسلامی و انقلابی از دیگر موضوعاتی است که ایشان در دیدارهای اخیر با مداحان به آن توصیه کرده‌اند. رهبر انقلاب در دیدار سال گذشته فرمودند: "امروز همه مسئول هستیم و وظیفه ذاکران و مدیحه سرایان، سوق دادن مردم به سمت اهداف انقلاب یعنی شکل گیری جامعه ای مؤمن، سالم و امن، همراه با رفاه مادی و شوکت بین المللی و بهجت معنوی است."

موضوعی که هرچند تلاش شده تا با برگزاری جلسات و کارگاه های متعدد تا حدودی خلأها و ضعف‌های این حوزه برطرف شود، اما هنوز جای کار دارد.

امسال نیز مداحان از سراسر کشورمان همزمان با ولادت حضرت زهرا(س)، به دیدار رهبر معظم انقلاب می‌روند و از رهنمودهای حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب بهره مند خواهند شد.

هیئت‌های مذهبی برای حاج قاسم و شهدای مقاومت سنگ‌تمام گذاشتند
انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.