علم و دانش

دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران و ایتالیا

دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران و ایتالیا

ویروس کرونا پس از چین به شکل بی‌سابقه‌ای در ایران و ایتالیا شیوع پیدا کرد و به صورت روزانه به تعداد مبتلایان و قربانیان آن اضافه می‌شود، اما دلیل شیوع گسترده این ویروس در این کشورها چیست؟

شیوع گسترده ویروس کرونا در دو کشور ایران و ایتالیا باعث شد این سوال مطرح شود که چرا این دو کشور بیش از سایر کشورها در مدت کوتاهی با آمار بالای مبتلایان و قربانیان کرونا مواجه شدند. در همین راستا برخی از کارشناسان دلیل آن را دیر تشخیص دادن موارد اولیه مبتلایان در این کشورها می‌دانند و برخی دیگر نیز بالا بودن جمعیت افراد مسن در شمال کشور ایتالیا را یکی از عوامل بالا رفتن آمار مبتلایان و قربانیان در این کشور معرفی کردند.

شیوع گسترده ویروس کرونا به دلیل نقص ایمنی ارثی

پروفسور یونگ کی سئوک، مدیر سابق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های کره جنوبی در مصاحبه‌ای مدعی شد نقص ایمنی ارثی دلیل اصلی شیوع کروناویروس در کشورهایی چون ایران و ایتالیا است. وی افزود نقص ایمنی حاکی از آن است که سیستم ایمنی بدن فرد دارای عملکرد نامناسبی بوده و به آسانی در آن انواع عفونت‌ها ایجاد می‌شود. کمبود ایمنی بدن در دو نوع اولیه و ثانویه تشخیص داده می‌شود که نوع اولیه آن به نواقص ژنتیکی مادرزادی مربوط می‌شود، اما نوع ثانویه آن پس از ابتلا به برخی از بیماری‌ها اتفاق می‌افتد؛‌ برای مثال معروف‌ترین کمبود ایمنی ثانویه به بیماری ایدز مربوط می‌شود.

مدیر سابق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های کره جنوبی در ادامه افزود حدود یک چهارم از افرادی که در کشور ایتالیا به ویروس کرونا مبتلا شدند، افراد مسن هستند که متوسط سن قربانیان این بیماری حدود ۸۱ سال اعلام شد. چنین آماری حاکی از آن است که این افراد به دلیل سن بالا دارای سیستم ایمنی ضعیفی بودند و بیشتر از دیگران تحت تاثیر این بیماری قرار گرفتند.

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 8 =

دکمه بازگشت به بالا