تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۴۷
کد خبر : 8964

دانشگاه مذاهب در تحقق نوگرایی جریان تقریب نقش آفرین است

دانشگاه مذاهب در تحقق نوگرایی جریان تقریب نقش آفرین است

دانشگاه مذاهب در تحقق نوگرایی جریان تقریب نقش آفرین است دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت که دانشگاه مذاهب در تحقق شعار نوسازی و نوگرایی جریان تقریب که مطالبه رهبر معظم انقلاب است می‌تواند بسیار مؤثر باشد. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، جلسه هیئت رئیسه دانشگاه مذاهب اسلامی با حضور حجت‌الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام محمدحسین مختاری رئیس دانشگاه برگزار شد.
حجت‌الاسلام شهریاری در این نشست گفت: باید تلاش کنیم پیوند خوبی میان دانشگاه مذاهب و مجمع جهانی تقریب مذاهب برقرار کنیم و این پیوند باعث هم‌افزایی دو مجموعه شود. من از دانشگاه مذاهب اسلامی توقع دارم در مسیر اهداف مجمع تقریب و راهبردهایی که مقام معظم رهبری برای مجمع تقریب تعیین کردند گام بردارد.
وی افزود: راهبرد اصلی و اساسی، فرهنگسازی در حوزه وحدت امت اسلامی است و دانشگاه باید به سمتی حرکت کند که با تدوین شاخص‌ها نشان دهد سال به سال چه مقدار در این شاخص‌های تدوینی در حوزه تقریب بین مذاهب و وحدت امت اسلامی پیش رفته‌ایم.
حجت‌الاسلام شهریاری با بیان اینکه دانشگاه مذاهب اسلامی ظرفیت ..

دانشگاه مذاهب در تحقق نوگرایی جریان تقریب نقش آفرین است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت که دانشگاه مذاهب در تحقق شعار نوسازی و نوگرایی جریان تقریب که مطالبه رهبر معظم انقلاب است می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

دانشگاه مذاهب در تحقق نوگرایی جریان تقریب نقش آفرین است – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جلسه هیئت رئیسه دانشگاه مذاهب اسلامی با حضور حجت‌الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام محمدحسین مختاری رئیس دانشگاه برگزار شد.

حجت‌الاسلام شهریاری در این نشست گفت: باید تلاش کنیم پیوند خوبی میان دانشگاه مذاهب و مجمع جهانی تقریب مذاهب برقرار کنیم و این پیوند باعث هم‌افزایی دو مجموعه شود. من از دانشگاه مذاهب اسلامی توقع دارم در مسیر اهداف مجمع تقریب و راهبردهایی که مقام معظم رهبری برای مجمع تقریب تعیین کردند گام بردارد.

وی افزود: راهبرد اصلی و اساسی، فرهنگسازی در حوزه وحدت امت اسلامی است و دانشگاه باید به سمتی حرکت کند که با تدوین شاخص‌ها نشان دهد سال به سال چه مقدار در این شاخص‌های تدوینی در حوزه تقریب بین مذاهب و وحدت امت اسلامی پیش رفته‌ایم.

حجت‌الاسلام شهریاری با بیان اینکه دانشگاه مذاهب اسلامی ظرفیت بسیار بالایی دارد و بسیار خوشحالیم که چنین دانشگاهی در کشورمان داریم، گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی در تحقق شعار نوسازی و نوگرایی جریان تقریب که مطالبه مقام معظم رهبری است بسیار مؤثر و نقش‌آفرین باشد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب بر تعامل دو سویه دانشگاه مذاهب و مجمع تأکید کرد و افزود: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند امروز تفرقه‌انگیزی یکی از اهداف اصلی دشمنان است؛ باید در این زمینه نیروهایی تربیت کرد که رقیب قابل توجهی در برابر افراط‌گرایی و تفرقه‌انگیزی دشمنان باشند؛ هر چند دشمن در این زمینه در ایران موفق نبوده اما در خارج از کشور در حال فعالیت است. بنابراین باید با استفاده از ظرفیت چنین دانشگاهی ضمن فرهنگسازی داخلی در راستای جذب دانشجویان خارج از کشور و تربیت نیروهای تقریبی و سرمایه‌گذاری کرد.

وی افزود: امروز بعد از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی به جایی رسیده‌ایم که مرزهایمان را به مرز دشمن برده‌ایم طوری که در یمن، بحرین، سرزمین‌های اشغالی و… مرز داریم. بنابراین باید حضور علمی و فرهنگی قوی در مرزهای خودمان داشته باشیم.

مجمع تقریب مذاهب ,

حجت‌الاسلام شهریاری با اشاره به اهمیت و جایگاه دانشگاه و نخبگان یادآور شد: اگر غرب توانسته فرهنگ خود را به جهان اسلام غالب کند از طریق دانشگاه‌ها و نخبگان بوده طوری که اول برندسازی و نیروهای نخبه از کشورهای مختلف را جذب کرده و آموزش داده تا زمانی که به کشورشان برمی‌گردند افکارشان را منتقل کنند؛ ما نیز باید دیدمان را از داخل کشور به خارج تغییر دهیم و برندسازی کنیم و از کشورهای مختلف دانشجو جذب کنیم تا بتوانیم محتوای غنی و جدّی برای تقریب و انقلاب اسلامی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: تربیت یافتگان دانشگاه مذاهب اسلامی می‌توانند سفیران تقریب در برابر نظام سلطه و استکبار باشند و ما باید با برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری بتوانیم در دنیا اثرگذار باشیم. باید عالمان و دانشمندانی تربیت کنیم که تفکر جذاب امام و رهبری را در تشکیل حکومت اسلامی و امت واحده را تبلیغ و ترویج کنند.دانشگاه مذاهب اسلامی باید خود را در این تراز نشان دهد و در آینده شاخص‌هایی تدوین کند که بتواند در زمینه جذب و تربیت دانشجویان خارجی با فکر حضرت امام و مقام معظم رهبری در زمینه امت واحد اسلامی اثرگذار باشند.

حجت‌الاسلام شهریاری تمرکز بر مقوله اتحادیه اسلامی، امت واحده اسلامی و نظریه‌پردازی در این حوزه را یکی از وظایف اصلی دانشگاه مذاهب اسلامی عنوان کرد و گفت: باید به سمتی برویم که بتوانیم در زمینه مدل مفهومی تقریب و امت واحد اسلامی گام‌های عملیاتی برداریم و دانشگاه نیز بخشی از آن را بر دوش بکشد؛ این مطالبه ما از دانشگاه مذاهب اسلامی است.

وی افزود: باید گام‌های بعدی فعالیت‌های دانشگاه در جهت استراتژی تقریب و مطالبات مقام معظم رهبری برداشته شود؛ چراکه وحدت اسلامی امر کلیدی و راهبردی در نظام جمهوری اسلامی است و همه باید به آن کمک کنند.

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی طی سخنانی ارتباط وثیق دانشگاه مذاهب و مجمع تقریب را یکی از دغدغه‌های همیشگی عنوان کرد و گفت: تلاش کردیم این فاصله را کم و ارتباط خوبی با مجمع برقرار کنیم طوری که در دو سال اخیر وجهه علمی به کنفرانس وحدت اسلامی دادیم؛ معتقدیم دانشگاه با پشتوانه علمی و نظری و برخورداری از اساتید و دانشجویان مذاهب مختلف می‌تواند متصدی مباحث علمی این رویداد بزرگ باشد.

«تمام تلاش ما بر این است که دانشگاه پاره‌ای از مجمع تقریب باشد؛ امسال کمیته‌های علمی کنفرانس وحدت را پوشش دادیم و این مطالبه ما است که دانشگاه از مهجوریت انفکاک از مجمع دربیاید و امیدواریم با تدبیر جنابعالی همه بدانند که دانشگاه و مجمع یکی است و می‌تواند پشتوانه فکری و تئوریک برای مجموعه تقریب باشد.»

وی با بیان مطلب فوق گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی بستر نیروها و ظرفیت‌های جوان است و دانشجویان و تربیت‌یافتگان دانشگاه از مذاهب مختلف در این دانشگاه می‌توانند بازوهای علمی و اجرای خوبی برای مجمع تقریب باشند.

حجت‌الاسلام مختاری در بخش دیگری از گزارش خود به توسعه شعب دانشگاه از ۳ شعبه به ۷ استان در ۳ سال اخیر اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی شعب دانشگاه در داخل و خارج از کشور از مطالبات علما و مقامات و مسئولان است که نیاز به چنین مدل دانشگاهی را احساس و از ما مطالبه می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: معتقدیم مدل مفهومی تقریب و امت واحده اسلامی را که مدنظر جنابعالی است می‌توان با محوریت دانشگاه مذاهب پیگیری کرد و دانشگاه با نیروهای خدوم و مخلص و همچنین دانشجویان و دانش‌آموختگان تقریبی و با استعدادی که دارد می‌تواند بازوی بسیار قوی و محکمی برای مجموعه و جریان تقریب باشد.

برگزاری ۸۱ همایش و نشست تقریبی در ایام دهه فجر/معماری جدید مجمع تقریب ۲۲ بهمن رونمایی می‌شود

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.