تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶
کد خبر : 11057

داستان‌های جدید "جلال" در فصل‌های آینده/ حسن نجفی: فریاد انقلابی‌‌بودن نزدیم

داستان‌های جدید "جلال" در فصل‌های آینده/ حسن نجفی: فریاد انقلابی‌‌بودن نزدیم

داستان‌های جدید “جلال” در فصل‌های آینده/ حسن نجفی: فریاد انقلابی‌‌بودن نزدیم کارگردان سریال “جلال” از ادامه این مجموعه تلویزیونی در فصل‌های آینده و روایت چند نسل انقلاب خبر داد. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، همزمان با آغاز دهه فجر، سریالی از بخش استان‌ها به شبکه یک آمد؛ سریالی تاریخی به‌نام “جلال” که سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۵۶ شمسی را به‌تصویر می‌کشید؛ مقطعی که قیام مردم آذربایجان شرقی در آن اتفاق افتاد، درامی اجتماعی از رخدادهای اجتماعی که در سال‌های منتهی به ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ آذربایجان شرقی که بازیگرانی همچون حمیرا ریاضی، عمار تفتی و برخی دیگر از بازیگران بومی آذربایجان شرقی در آن ایفای نقش کردند. ۲۵ بهمن‌ماه آخرین قسمت سریال روی آنتن رفت و تهیه‌کننده آن به ساخت فصل دوم “جلال” اشاره کرد که احتمال دارد با همین گروه و یا با گروه دیگری ساخته شود. بازیگران و سازندگان این سریال پاسخگوی مردم شدند و بعد به سؤالات رسانه‌ای‌ها پاسخ دادند.

مهدی کریمی تهیه‌کننده این سریال تلویزیونی اعتقاد دارد که تولید این‌گونه سریال‌ها در مراکز استان‌ها به جذب گردشگران کمک می‌کند؛ او گفت: اطلا..

داستان‌های جدید "جلال" در فصل‌های آینده/ حسن نجفی: فریاد انقلابی‌‌بودن نزدیم

کارگردان سریال "جلال" از ادامه این مجموعه تلویزیونی در فصل‌های آینده و روایت چند نسل انقلاب خبر داد.

داستان‌های جدید "جلال" در فصل‌های آینده/ حسن نجفی: فریاد انقلابی‌ بودن نزدیم – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، همزمان با آغاز دهه فجر، سریالی از بخش استان‌ها به شبکه یک آمد؛ سریالی تاریخی به‌نام "جلال" که سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۵۶ شمسی را به‌تصویر می‌کشید؛ مقطعی که قیام مردم آذربایجان شرقی در آن اتفاق افتاد، درامی اجتماعی از رخدادهای اجتماعی که در سال‌های منتهی به ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ آذربایجان شرقی که بازیگرانی همچون حمیرا ریاضی، عمار تفتی و برخی دیگر از بازیگران بومی آذربایجان شرقی در آن ایفای نقش کردند. ۲۵ بهمن‌ماه آخرین قسمت سریال روی آنتن رفت و تهیه‌کننده آن به ساخت فصل دوم "جلال" اشاره کرد که احتمال دارد با همین گروه و یا با گروه دیگری ساخته شود. بازیگران و سازندگان این سریال پاسخگوی مردم شدند و بعد به سؤالات رسانه‌ای‌ها پاسخ دادند.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , شبکه یک , سریال ایرانی , دهه فجر انقلاب اسلامی ,

مهدی کریمی تهیه‌کننده این سریال تلویزیونی اعتقاد دارد که تولید این‌گونه سریال‌ها در مراکز استان‌ها به جذب گردشگران کمک می‌کند؛ او گفت: اطلاعات مردم از وضعیت جغرافیایی کشور بسیار کم است. شاید آن سیاستی که در رأس سازمان برای تولید در مراکز استان‌ها وجود دارد، این است که فضا و فرهنگ‌های مختلف برای مخاطب عیان شود. در این سال‌ها به‌دلیل محدودیت‌های مالی، خیلی از آثار به اسم استان اما در تهران تولید شده است.

حسن نجفی کارگردان سریال در خصوص بودجه و بازتاب سریال‌هایی که در مراکز استان‌ها تولید می‌شود، تصریح کرد: امروزه دیگر اصطلاح شبکه ملی و استانی وجود ندارد، این سریال، پروژه ملی بود و ما هم حق نداشتیم که به‌عنوان کارگردان، بازیگر و… کم‌کاری کنیم. بسیاری از تولیدکنندگان با بودجه‌ای بی مرز و برنامه، کاری را شروع می‌کنند، بی‌پولی در پایان‌بندی سریال تأثیر گذاشت چرا که پایان‌بندی که من برای این سریال در نظر داشتم، این نبود.

عمار تفتی بازیگر نقش "جلال" ابراز کرد: معتقدم این سریال قد و قواره تولید استان‌ها را تغییر داد.

حسن نجفی در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، به سؤالی مبنی بر برداشت سطحی "جلال" از مقوله انقلاب اسلامی، گفت: به‌نظرمن انقلاب در "جلال" وجود داشت اما چون عادت کردیم در سینمای انقلابی و فیلم‌ها و سریال‌های انقلابی فریاد بکشیم و جیغ بزنیم؛ در نتیجه به شعار برسیم، ما اهل شعار نبودیم و انقلاب در سیر تحول "جلال" به‌وجود آمد و مخاطبین دیدند. انقلاب همان سیدجعفر مؤذنی است که مسیر زندگی "جلال" را تغییر می‌دهد. حضور مجلات و نهادهای کوچک در میدان انقلاب نکته دیگری بود که در "جلال" شاهدش بودیم. انقلاب را همین نهادهای کوچکِ تأثیرگذار به‌وجود آوردند. جالب است که همین "سیدجعفر" با آقای قاضی در تبریز ارتباط دارد و این جریان رهبریت نهضت را به منصه ظهور می‌رساند. ما با نشان دادن فعالیت‌های نهادهای کوچک و نوع شکل‌گیری‌شان، حرف‌ها و مفاهیم انقلابی‌مان را برای مخاطب به نمایش درآوردیم وگرنه شعار ندادیم و فریاد نزدیم.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , شبکه یک , سریال ایرانی , دهه فجر انقلاب اسلامی ,

وی افزود: بیشتر از این می‌گفتیم شاید تبدیل به سریال‌هایی می‌شدیم که مستندهای شاه از آنها بیرون می‌آید، چرا که بعضی از سریال‌ها یا فیلم‌های انقلابی که تاریخ انقلاب را روایت می‌کنند به جریان سلطنت‌طلب خدمت می‌کنند، چون بد اجرا می‌شود. به‌نظر من در "جلال" انقلاب خیلی زیبا مطرح شد؛ روایت به‌اندازه و معتدلی اتفاق افتاد. باید انقلاب به خون، رگ و پوست و گوشت مخاطب برود نه به‌طرف رفتار شعاری برویم! مخاطب من همه خانواده‌های ایرانی بودند نه قشر خاصی و در تماس تلفنی با مردم هم خوشحال شدم که می‌گفتند همه طیف‌های سنی بیننده "جلال" بودند. ما باید تفاوت انقلاب خودمان را با انقلاب‌های دیگر بیان کنیم که انقلاب با همین نهادهای کوچک تبدیل به جریان بزرگی شد. ما نه‌تنها در فیلم بلکه در فضای ژورنالیستی عادت کرده‌ایم داد بزنیم اما می‌توان هوشمندانه‌تر، حرف‌های انقلابی زد.

برداشت سطحی"جلال" از انقلاب اسلامی/ چرا سریال دهه‌فجری تلویزیون، درجه یک نشد؟

نجفی در خصوص ساخت فصل‌های بعدی "جلال" گفت: فصل دوم این سریال ۲۳قسمتی است و بازیگران جدید اضافه می‌شوند. این مجموعه تلویزیونی فصل‌های سوم و چهارم هم دارد و سرانجام به این زمان خواهیم رسید. قرار است با این سریال چند نسل انقلاب را به نمایش بگذاریم. جلال عنوان فیلم است و ضرورت ندارد حتماً شخصیت اصلی باشد. البته که احتمالاً عمار تفتی بازیگر سریال ما در فصل‌های بعدی خواهد بود، یا کاراکترهای دیگری مثل "راضیه"؛ ما سارا و اسماعیل را هم در فصل‌های بعدی خواهیم داشت. این‌که چه اتفاقی برای گروهبان فخاری می‌افتد هم قابل توجه است.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , شبکه یک , سریال ایرانی , دهه فجر انقلاب اسلامی ,

وی در خاتمه افزود: تلاش می‌کنیم هرچه زودتر تولید را شروع کنیم، چون مردم از این سریال و فضایش خوشحال شدند. در کوی و برزن و خصوصاً در تماس‌های تلفنی به من گفتند و این انگیزه‌ای شد برای ادامه راه "جلال"؛ حتماً در لوکیشن‌های متعددی علاوه بر آذربایجان شرقی، این سریال ساخته خواهد شد. هنوز به پیروزی انقلاب اسلامی نرسیده‌ایم و این خودش چند قسمت خواهد بود و البته داستان‌هایی که به امروز جامعه خواهیم رسید.

انتهای پیام/+

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.