علم و دانش

خودرو آریا ؛ نسخه کراس اوور خودرو سایپا شاهین

خودرو آریا ؛ نسخه کراس اوور خودرو سایپا شاهین

خودرو آریا اولین کراس اوور از یک مگاپلتفرم ایرانی محسوب می‌شود که در کلاس C اتومبیل‌ها قرار دارد و در آن از پلتفرم ایرانی SP100 استفاده شده است.

خودرو آریا در مرداد سال ۱۳۹۹ رونمایی شد و در مدت زمان کمتر از ۶ ماه وارد خط تولید شده و در حال طی کردن مراحل مونتاژ اولیه است.

این کراس‌‌ اوور رکورددار کم‌ترین فاصله زمانی از رونمایی تا ورود به خط تولید است. در سال‌های قبل تعداد زیادی از خودروهای داخلی با فاصله زمانی ۸ ماه تا ۲ سال از رونمایی وارد خط تولید آزمایشی شده بودند ولی هیچکدام از آن‌ها به رکورد ۶ ماه نرسیده بودند. از چند روز پیش ساخت اتاق خودرو آریا در کارخانه سایپا آغاز شده است.

تولید بدنه سایپا آریا مانند تولید بدنه خودرو شاهین خواهد بود و برای تولید این خودرو از متریال و فرآیند جدید استفاده خواهد شد. از آنجایی که خودرو آریا مانند شاهین بر روی مگاپلتفرم‌ SP100 طراحی شده‌ است، اجزای سازنده آریا شباهت زیادی به اجزای به کار رفته در شاهین دارند و این امر موجب افزایش سرعت تولید اولیه آریا شده است.

در حال حاضر کارخانه سایپا در حال تولید آزمایشی آریا است. در این مرحله ۲۶ دستگاه خودرو آریا در خط تولید قرار دارد و کارکنان خط به آمادگی لازم برای مونتاژ این خودرو دست پیدا کرده‌اند و چیدمان خط مناسب با این خودرو تنظیم خواهد شد.

به گفته مدیران سایپا تولید خودرو Aria از نیمه اول سال آینده با تیراژ انبوه به طور رسمی آغاز خواهد شد و در سال ۱۴۰۰ وارد بازار خواهد شد.

کراس اوور جدید سایپا طراحی مدرن و زیبایی خواهد داشت و ابعاد آن نسبت به سایر خودروهای کلاس C مناسب‌تر خواهد بود. این خودرو دارای ویژگی‌ها و امکانات مناسبی خواهد بود و با تیپ بندی‌های مختلف قدم به بازار خواهد گذاشت.

منبع :irinnلینک منبع: گجت نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن