فرهنگی

خریداری ۴ مجموعه از اسناد پارلمان توسط کتابخانه مجلس

خریداری ۴ مجموعه از اسناد پارلمان توسط کتابخانه مجلس

رئیس مرکز اسناد از خریداری ۴ مجموعه از اسناد حوزه پارلمان در دوره قبل از انقلاب خبر داد و گفت: در میان این اسناد برگ‌های از تقلب‌های انتخاباتی در دوره پهلوی به چشم می‌خورد.

خریداری 4 مجموعه از اسناد پارلمان توسط کتابخانه مجلس – اخبار فرهنگی –

علی ططری رئیس مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ از خرید ۴ مجموعه اسناد تاریخی در حوزه پارلمان خبر داد و گفت:‌ ما هفته گذشته ۴ مجموعه اسناد تاریخی را طبق سیاست‌های خرید اسناد مرتبط با حوزه پارلمانی در کتابخانه‌، خریداری کردیم در این میان اسنادی از دوره پنجم تا دوره بیست و دوم مجلس شورای ملی مرتبط با سال‌های ۱۳۰۴ تا ۱۳۴۶ به چشم می‌خورد.

وی ادامه داد: در این ۴ مجموعه بالغ بر هزار برگ سند وجود دارد، یکی از این مجموعه‌ها متعلق به فردی بنام محمود مستشاری است،‌ در این مجموعه نامه‌ای خطاب به سیدحسن تقی‌زاده، نماینده مجلس شورای ملی و مجلس سنا و همچنین نامه‌ای دیگر در خصوص انتقاد به حضور ارتش سرخ شوروی در ایران در سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۱ نیز وجود دارد.

ططری تصریح کرد: مجموعه دیگر اعلامیه‌ها و خبرنامه‌های سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۲ است،‌ اعلامیه‌هایی از روحانیت، نهضت آزادی و… در این مجموعه به چشم می خورد. هم‌چنین تعداد قابل توجهی از اسناد تقلب‌های انتخاباتی در دوره پهلوی در نجف‌آباد اصفهان در این مجموعه وجود دارد.

خرید مجموعه اسناد نفیسی از حوزه فارس توسط کتابخانه مجلسحمایت کتابخانه مجلس از انتشار کتاب‌ها و پایان‌نامه‌هایی با موضوع اسنادآیا مشروح مذاکرات مجلس از سایت کتابخانه مجلس حذف شده است؟

وی با اشاره به مجموعه سوم نیز گفت: مجموعه سوم نیز مجموعه با اهمیتی است،‌ شامل ۲۳ عریضه به آیت‌الله کاشانی و نامه‌ای از میرزا یحیی مجتهد تنکابنی در سال ۱۳۳۱ خورشیدی.مجموعه دیگر اعلامیه‌ها و پوسترهای انتخاباتی در ادوار پنجم تا هفتم مجلس شورای ملی و بازه زمانی ۱۳۰۴ تا ۱۳۰۹ را در بر می‌گیرد.

ططری گفت: سند دیگر استفتای آیت الله شریعتمداری درباره شرکت در انتخابات دوره بیست و دوم مجلس شورای ملی است.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن