فرهنگی

خانه خلاق و نوآوری “ب” با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی افتتاح شد

خانه خلاق”ب” که خانه استاد حسین بهزاد بود ، با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی که بازسازی شده بود افتتاح گردید.

خانه خلاق”ب” که با پیگیری های مرحوم محمد ابولحسنی تهیه کننده انیمیشن و پویا نمایی بود، بازسازی و تبدیل به یک خانه خلاق گردید.

محمد ابوالحسنی متاسفانه در سوم فروردین ۱۴۰۰ با ۳۰ درصد درگیری ریه با ویروس کرونا در تاریخ ۷ فروردین ۱۴۰۰ درگذشت. پدر، مادر و خواهر وی برای مراسم رونمایی از نشان خانه خلاق حضور داشتند و یاد این مرحوم گرامی‌ داشته شد.

پرویز کرمی، رئیس ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، در ادامه برنامه به پیشنهاد مرحوم ابوالحسنی برای تأسیس این خانه خلاق اشاره کرد و گفت: معاونت علمی و فناوری سالهاست که در حوزه صنایع سخت فعالیت دارد و توانسته به نتایج جالب توجهی دست پیدا کند. اما یک خلا در زمینه‌های حمایتی احساس می‌شد.

وی افزود: بسیاری از خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها بود که در قالب‌های قانونی نمی‌گمجید و نمی‌شد این خلاقیت‌ها را هم نادیده گرفت. بنابراین حمایت از صنایع خلاق پا به عرصه وجود گذاشت و امکان حمایت از این نوآوری‌ها هم فراهم شد.

کرمی بیان کرد: گردش مالی صنایع نرم در جهان حدود ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار است و باید ایران هم از این گردش مالی سهمی داشته باشد. خانه‌های خلاق می‌توانند به ما برای حضور در این بازارها کمک کنند. در حال حاضر ۲ خانه خلاق به صورت تخصصی در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی مشغول به فعالیت هستند.

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در این مراسم گفت: صنایع دستی و هنرهای سنتی از مصادیق اقتصاد مقاومتی است و خدا را شاکریم که در خانه استاد بهزاد، نگارگر برجسته تاریخ کشور خانه خلاق «ب» را افتتاح می‌کنیم. خانه‌های خلاق به مثابه کریدورهای تجاری در صنایع دستی هستند.

وی افزود: در خانه‌های خلاق اتفاقات قابل توجهی می‌افتد و محلی است برای تبادل دانش و تجربیات فعالان این عرصه، شبکه‌سازی بین افراد هم در این خانه‌ها اتفاق می‌افتد. توانمندسازی، حمایت از کارآفرینان، جذب سرمایه‌گذار و رشد نوآوری از همین مجاری اتفاق می‌افتد. استعداد‌های برتر می‌توانند در خانه‌های خلاق رشد کرده و آموزش ببینند.

محمودیان خاطرنشان کرد: بسیار از مشکلات حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در این خانه‌ها قابل حل است و می‌توان با ارائه راه حل برای معضلات موجود قدمی در راستای توسعه بازار صنایع دستی برداشت.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 16 =

دکمه بازگشت به بالا