اقتصادی

حجم واقعی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی چقدر است+ جدول

حجم واقعی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی چقدر است+ جدول

بدهی بانک‌های دولتی و خصوصی به بانک مرکزی با احتساب سود خطوط اعتباری و جریمه اضافه برداشت‌ها و مانده سپرده بانک مرکزی نزد بانک‌ها معادل ۲۰۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که از این میزان ۱۴۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان آن بدهی بانک‌های خصوصی، خصوصی شده و موسسات اعتباری است.

حجم واقعی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی چقدر است+ جدول

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، براساس آمارهای به دست آمده حجم واقعی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی که شامل اصل و سود خطوط اعتباری و اصل و جریمه اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی است، بسیار بیشتر از ارقام اعلامی بانک مرکزی است.

بعد از محرمانه شدن غیرمنطقی گزارش گزیده آمارهای اقتصادی آمار متغیرهای پولی، بانکی و بودجه‌ای از دسترس خارج شد و از خرداد ماه هیچ آماری از بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی وجود ندارد و صرفا رئیس کل بانک مرکزی بدون ذکر آمار از کاهش اضافه برداشت بانک‌ها خبر داده بود و اساس معلوم نبود این کاهش، کاهش رشد اضافه برداشت‌ها بوده است یا کاهش میزان آن.

روز پنج شنبه رئیس جمهور با استناد به گزارش بانک مرکزی در جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی اعلام کرد بدهی بانک‌ها (اعم از خط اعتباری و اضافه برداشت) به بانک مرکزی به ۱۱۱ هزار میلیارد تومان رسیده است در حالی که زمانی این عدد معادل ۱۶۰ هزار میلیارد تومان بود.

به گزارش فارس، به نظر می‌رسد این گزارش بانک مرکزی از بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بدون احتساب سود خطوط اعتباری و وجه التزام (جریمه) اضافه برداشت‌هاست و صرفا اصل اضافه برداشت‌ها و اصل خط اعتباری را شامل می‌شود. در حالی که طبق قانون بانک باید اصل، سود و جریمه را بازپرداخت کند.

* ارقام به میلیارد تومان

عنوان بانک‌‌های تجاری دولتی بانک‌های دولتی تخصصی بانک‌های خصوصی شده بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری جمع کل
اصل و سود خطوط اعتباری ۱۷۰۰ ۶۲،۳۰۰ ۸،۳۰۰ ۲۴،۳۰۰ ۹۶،۷۰۰
اصل و وجه التزام اضافه برداشت‌ها ۲،۲۰۰ ۱،۳۰۰ ۶،۷۰۰ ۹۰،۴۰۰ ۱۰۰۸۰۰
مانده سپرده‌گذاری بانک مرکزی ۰ ۰ ۴،۹۰۰ ۶،۴۰۰ ۱۱،۳۰۰
جمع مانده بدهی ۳،۹۰۰ ۶۳،۶۰۰ ۱۹،۹۰۰ ۱۲۱،۱۰۰ ۲۰۸،۵۰۰

به گزارش فارس، طبق این ارقام که از بانک مرکزی اخذ شده است، حجم کل بدهی بانک‌ها تا پایان آبان ماه معادل ۲۰۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. در صورتی که مانده سپرده‌گذاری بانک‌ مرکزی نزد بانک‌ها را جزء‌ بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی محسوب نکنیم، حجم کل بدهی بانک‌ها به مرکزی با احتساب سود خطوط اعتباری و جریمه اضافه برداشت‌ها تا پایان آبان ماه سال ۹۸ به رقم ۱۹۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

سهم بانک‌های دولتی تجاری از کل بدهی‌ها معادل ۳۹۰۰ میلیارد تومان، سهم بانک‌های تخصصی دولتی ۶۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان (بخش عمده این بدهی، اصل و سود خط اعتباری بانک مرکزی است) و بدهی بانک‌های خصوصی، خصوصی شده و موسسات اعتباری ۱۴۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن