فرهنگی

جام‌جم ۲۲ ساله شد/ برنامه‌ریزی برای برگزاری جشن نوروز ۹۹ در سفارتخانه‌ها

جام‌جم ۲۲ ساله شد/ برنامه‌ریزی برای برگزاری جشن نوروز ۹۹ در سفارتخانه‌ها

سالروز راه‌اندازی شبکه جهانی جام‌جم است؛ شبکه‌ای که برای ایرانیان خارج از کشور سالها است برنامه‌سازی می‌کند.

جام‌جم 22 ساله شد/ برنامه‌ریزی برای برگزاری جشن نوروز 99 در سفارتخانه‌ها – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شبکه جهانی جام‌جم ۲۶ آذرماه سال ۱۳۷۶ تأسیس شد؛ این شبکه برنامه‌های خود را به زبان فارسی و با هدف گسترش ارتباط ایرانیان خارج از کشور با وطن، پاسخگویی به نیاز مخاطبان ایرانی و فارسی زبانان خارج از کشور، توجه به فرهنگ اصیل ایرانی-اسلامی، اطلاع‌رسانی از رویدادها و حفظ هویت ایرانی برای ایرانیان خارج از کشور تولید و پخش می‌کند. از ۸ خرداد ۱۳۹۸ حسن ملکی به عنوان مدیریت شبکه جهانی جام جم منصوب شد.

این شبکه تلویزیونی برای نخستین‌بار پاسخگویی به نیاز مخاطبان ایرانی و فارسی‌زبان خارج از کشور را هدف قرار داده بود. تجهیزاتی برای پوشش یک قاره پیش‌بینی شد و جام جم کار خود را با مخاطب قراردادن ساکنین قاره اروپا آغاز کرد. این شبکه توسعه یافت و تبدیل به یکی از کانال‌های شبکه جهانی جام‌جم شد و نام کانال ۱ (اروپا) را به خود گرفت.

موفقیت چشمگیر جام جم۱ در کسب رضایت مخاطبان خارج از کشور منجر شد که از سال ۱۳۷۸ یعنی دو سال پس از راهاندازی کانال اروپا، تجهیزات لازم برای پوششدادن اهداف از پیش تعیین شده به مخاطبان ساکن قاره آمریکا فراهم شد و در ۱۹ بهمن سال ۱۳۷۸ کانال ۲ (آمریکا) نیز به حیطه مدیریتی شبکه جهانی جام جم افزوده شد.

در هشتم خرداد سال ۱۳۸۱ ساکنان قاره آسیا و اقیانوسیه نیز تحت پوشش شبکه جهانی جام جم قرار گرفتند. از عصرگاه روز ۲۷ دی ماه ۱۳۹۳، هر سه کانال در یک شبکه ادغام شد و این شبکه برای هر سه قاره برنامه پخش می‌کند.

چندی پیش هم معاون توسعه و فناوری رسانه‌ملی در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم از سه کاناله شدن شبکه جهانی جام‌جم خبر داد. او گفت که بنابر دستور رئیس سازمان صداوسیما، ۳ کانال شبکه‌جهانی جام‌جم را در دی‌ماه ۱۳۹۸ رونمایی و زمینه ارائه بهترین کیفیت و محتوا در شبکه جهانی ‌جام‌جم برای مخاطبان را فراهم می‌کنیم.

پخش غیرموجه یک سریال تلویزیونی در فضای مجازینظارت بر سریال سازی در تلویزیون چگونه است؟/ "وارش" و تبلیغ زودهنگام سریال "آخر خط"!تلویزیون و یلدا؛ از دورهمی مهران مدیری تا شبِ آرام رضا رشیدپور

حسن ملکی مدیر جدید شبکه جهانی جام‌جم جزئیات جدیدی درباره اتفاقات این شبکه تلویزیونی که در خدمت ایرانیان خارج از کشور است، توضیحاتی داده و در ادامه می‌خوانید:

مدیر شبکه جام‌جم درباره اهداف راه‌اندازی این شبکه تلویزیونی گفت: با توجه به این که ایرانیان خارج از کشور چه آنها که قبل از انقلاب به خارج کشور رفته‌اند و چه کسانی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ساکن کشورهای مختلف شدند، نیازمند اینند اطلاعات صحیح از داخل کشور خودشان داشته باشند که علاوه بر برطرف کردن نیازهای فرهنگی، تاریخی و .. با هویت ایرانی هم مأنوس باشد و فضای مناسب و سالم را برای سرگرمی فراهم کند رسانه ملی اقدام به تأسیس شبکه‌ای برای ایرانیان خارج از کشور کرد. تأکید بر هویت ایرانی از اولویت‌های برنامه‌سازان شبکه جام‌جم است که علاوه بر ایجاد فضایی شاد باید در ساخت برنامه‌هایی با مباحث فرهنگی هم غنی باشد.

حسن ملکی درباره برنامه‌های شبکه برای معرفی و شناساندن بیشتر فرهنگ ایرانی ـ اسلامی، گفت: با توجه به این که حدود ۴۰۰ کانال ماهواره‌ای در خارج کشور، علیه نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند و اخبار غیرواقعی از ایران، خوراک رسانه‌هایشان شده است مقابله با این هجمه‌های تبلیغاتی بر عهده اصحاب رسانه به ویژه شبکه‌هایی است که مخاطب خارجی دارند و می‌توانند در خنثی کردن این هجمه‌ها و ارائه تصویر واقعی از ایران برای جهانیان، بسیار فعال عمل کنند.

وی با اشاره به پوشش رویدادهای فرهنگی و اجتماعی مانند شب یلدا، دهه فجر و نوروز خاطرنشان کرد: برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده‌ایم به طوری که برای نوروز ۱۳۹۹ با بعضی از سفارتخانه‌های خارج از کشور در حال رایزنی‌ایم که این جشن باستانی را در آن کشورها برگزار کنیم و با توجه به این که جواد ظریف وزیر امور خارجه به زودی بازدیدی از شبکه جهانی جام‌جم خواهند داشت امیدواریم با حمایت ایشان و همیاری سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی در این زمینه اقدامات فرهنگی مناسبی صورت گیرد.

وی در پایان به چشم‌انداز شبکه جام‌جم و ارتقای کمّی و کیفی برنامه‌ها اشاره کرد و گفت: هم اکنون عناوینی که در برنامه‌های این شبکه به آن پرداخته می‌شود، در برگیرنده موضوعات اجتماعی، فرهنگی، ادبی، سیاسی، اقتصادی، برنامه‌های شاد و سرگرم‌کننده و فیلم و سریال است اما همواره به دنبال ارتقای کیفی و کمی برنامه‌هاییم و با حمایتی که رییس رسانه‌ملی و معاون سیما از روند جدید شبکه جهانی جام‌جم داشته‌اند برنامه‌های بسیار خوبی برای کانال‌های جام‌جم طراحی شده و اگر روند برنامه‌های تولیدی به این شکل ادامه پیدا کند کنداکتور بسیار شاداب، متنوع و با ضرب آهنگ بالا خواهیم داشت و در آینده نزدیک به لطف خدا شاهد شبکهای فعالتر خواهیم بود.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن