علم و دانش

تک لاین | امروز در تاریخ تکنولوژی – ۲۷ اسفند

تک لاین | امروز در تاریخ تکنولوژی – ۲۷ اسفند

در سال ۱۹۸۸، شرکت اپل از مایکروسافت به‌خاطر آن‌چه کپی‌برداری از رابط کاربری گرافیکی این شرکت می‌خواند شکایت کرد. بعد از این‌که اپل مکینتاش را در سال ۱۹۸۴ عرضه کرد و موفق شد، مایکروسافت از سیستم‌عامل ویندوز خود رونمایی کرد که شباهت‌هایی به رابط کاربری گرافیکی اپل داشت.

طبق قرارداد امضاشده بین این دو شرکت، مایکروسافت بیان کرد که می‌داند طراحی ویندوز اندکی برگرفته از رابط کاربری گرافیکی مکینتاش بوده است و اپل هم مجوز استفاده محدود از طراحی خود را به مایکروسافت داد، در نهایت نیز قاضی حکم داد که اپل فقط حقوق محدودی بر طراحی ویندوز داشت و در واقع این جنگ حقوقی را مایکروسافت برد.

مکینتاش برای اولین بار در تاریخ ۲۴ ژانویه ۱۹۸۴ تولید شد و اولین رایانه شخصی دارای رابط کاربر گرافیکی بود. همچنین مکینتاش اولیه اولین کامپیوتر دارای فونت‌های زیبا بود. در حال حاضر میزان تنوع مکینتاش اپل از مک کوچک (Mac mini) هست تا قوی‌ترین کارسازها مثل Xserve که همگی ساخته شرکت اپل می‌باشد. مکینتاش اولیه از موتورولا ۶۸k که از خانواده ریزپردازنده‌ها هستند استفاده می‌کردند که بعداً تغییر کرد به موتورولا و آی‌بی‌ام پاور پیسی (Power PC). با حروف اختصاری Mac، محدوده‌ای از کامپیوترهای شخصی که توسط شرکت رایانه‌ای اپل در سال ۱۹۸۴ معرفی گردید.

ویندوز نسخه‌های متعددی دارد که از سال ۱۹۸۵ تاکنون به بازار عرضه شده‌اند. هریک از این خانواده‌ها ممکن ‌است شامل چند زیرمجموعه باشد. (برای مثال: ویندوز سرور) خانواده‌های قدیمی ویندوز نیز شامل ویندوز ۹x و ویندوز موبایل می‌باشد. جدیدترین نسخه ویندوز که در ژوئیه ۲۰۱۵ منتشر شد، ویندوز ۱۰ است که دارای دو نسخه ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی است.

۰لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن