علم و دانش

تک لاین | امروز در تاریخ تکنولوژی – ۱۸ فروردین

تک لاین | امروز در تاریخ تکنولوژی – ۱۸ فروردین

در ۷ آوریل ۱۹۶۴، شرکت آی بی ام (IBM) از عرضه سری رایانه‌های بزرگ خود به نام “سیستم ۳۶۰” ( System/360) در پنج مدل جدید خبر داد که تبدیل به موفق‌ترین سیستم رایانه‌ای این شرکت شد.

هدف آی بی ام از عرضه این سری، پرداختن به همه گروه‌های مشتری خود و یکپارچه‌سازی معماری رایانه‌ها در اجرای نرم‌افزارها بود. خانواده سیستم ۳۶۰ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برای آی بی ام درآمدزایی داشت. پس از پنج سال توسعه نسخه‌های پراکنده، مدل های ۳۰، ۴۰، ۵۰، ۶۰/۶۲ و ۷۰ به همراه ۱۵۰ محصول پشتیبانی جدید معرفی شدند. ارزان‌ترین نسخه سیستم ۳۶۰، یعنی مدل ۳۰، می توانست حداکثر ۳۴۵۰۰ دستورالعمل در ثانیه را با حافظه ۸ تا ۶۴ کیلوبایتی انجام دهد. مدل ۹۱ که در سال ۱۹۶۷ عرضه شد، می توانست حداکثر ۱۶٫۶ میلیون دستورالعمل در ثانیه را اجرا کند. معمار اصلی سیستم ۳۶۰، ژن آمدال بود و این پروژه توسط فرد بروکس و توماس جی واتسون جونیور اداره می‌شد.

آی بی ام سیستم 360 مدل 30

آی بی ام سیستم ۳۶۰ مدل ۳۰

آی بی ام با افتخار ادعا کرد که نرم‌افزار نوشته شده برای هریک از مدل‌های سیستم ۳۶۰ می تواند بر روی هر مدل دیگری اجرا شود. این ویژگی به مشتریان امکان می‌دهد تا بدون هیچ هزینه اضافی برای نرم‌افزار جدید، سخت‌افزار خود را ارتقا دهند. قبل از عرضه سیستم ۳۶۰، شرکت آی بی ام دارای هفت سیستم رایانه‌ای مختلف بود که هیچ‌کدام از آن‌ها با یکدیگر سازگار نبودند. معماری سیستم ۳۶۰، مبنایی برای معماری کلیه سیستم‌های بعدی آی بی ام و همچنین رقبای آن‌ها بود. در دهه ۱۹۶۰، سیستم ۳۶۰ توانست بیش از ۶۵ درصد از سهم بازار رایانه را در دست بگیرد.

۰لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن