اقتصادی

توافق اوپک میزان صندوق سرمایه ملی روسیه را دوبرابر کرد

توافق اوپک میزان صندوق سرمایه ملی روسیه را دوبرابر کرد

رئیس صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد: توافق اوپک میزان صندوق سرمایه ملی روسیه را دوبرابر کرد و به رقم بیش از ۱۲۴ میلیارد دلار رسید.

توافق اوپک میزان صندوق سرمایه ملی روسیه را دوبرابر کرد

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از راشاتودی توافق بین روسیه و کشورهای عضو اوپک برای کاهش عرضه نفت سود سرشاری را برای اقتصاد روسیه و صندوق سرمایه ملی این کشور به ارمغان آورده است.

ارزش صندوق سرمایه ملی این کشور از ۴.۰۴ تریلیون روبل (۶۵.۲ میلیارد دلار) به رقم ۷.۷ تریلیون روبل (۱۲۴.۳ میلیارد دلار) رسیده است. این رقم یعنی اینکه ارزش صندوق سرمایه ملی این کشور دو برابر شده است.

کریل دمیتروف رئیس صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه در حاشیه اجلاس داووس با بیان این مطلب گفت: منابع صندوق سرمایه ملی این کشور کاملاً از طرح کاهش عرضه نفت توافق اوپک منتفع شده است.

توافق اوپک برای کاهش عرضه نفت که در آن روسیه هم مشارکت داشت باعث شد قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یابد.قیمت نفت از بشکه‌ای ۴۵ دلار به بیش از ۶۵ دلار افزایش یافت و درآمد کشورهای تولیدکننده نفت را افزایش داد.

به گفته دمیتروف، از زمان اجرای طرح کاهش تولید نفت بودجه روسیه ۷ تریلیون روبل معادل ۱۱۲.۹ میلیارد دلار افزایش یافته است.

۲۴ کشور تولیدکننده نفت از جمله روسیه در تلاشند تا مازاد عرضه نفت را در بازارهای جهانی کاهش دهند که بر اساس آخرین توافق این کشورها روزانه ۱.۷ میلیون بشکه تولید نفت خود را کاهش دادند و احتمالاً این روند تا پایان سال ۲۰۲۰ ادامه یابد.

اقتصاد روسیه با بالا رفتن قیمت نفت بهبود بیشتری یافته است، در سال‌های گذشته مسکو قوانین بودجه خود را اصلاح کرده است یعنی اگر قیمت نفت به بیش از ۴۲ دلار در هر بشکه برسد مازاد آن به صندوق سرمایه ملی NWF این کشور منتقل می‌شود بنابراین توافق کاهش تولید نفت اوپک می‌تواند به اجرای پروژه‌های ملی این کشور کمک بیشتری کند چرا که امکان سرمایه‌گذاری در NWF بیشتر خواهد شد.

دمیتروف تأکید کرد: در صورتی که درآمد نفت مستقیم به بودجه نیاید در صندوق سرمایه ملی این کشور ذخیره می‌شود و این خبر خوشایندی برای اقتصاد کشور است.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن