فرهنگی

"تنبورنوازان واله" به ارسباران می‌روند

"تنبورنوازان واله" به ارسباران می‌روند

گروه "تنبورنوازان واله" به سرپرستی حیدرکاکی و خوانندگی فؤاد یاره در فرهنگسرای ارسباران تهران به صحنه می‌روند.

"تنبورنوازان واله" به ارسباران می‌روند – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حیدر کاکی آهنگساز و نوازنده تنبور در تازه‌ترین فعالیت هنریش به معرفی خواننده‌ای جدید در حوزه موسیقی تنبور می‌پردازد. این کنسرت جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

همنشینی تنبور و کمانچه در همنوازی کاکی‌ها

اجرای گروه «تنبورنوازان واله» در دو بخش برگزار می‌شود که بخش نخست شامل قطعه‌های «پریزاد»، «آوازشا خوشینی»، «فریاد»، «مقام غریبی»، «نازدار»، «وه هار»، «ای لاوه» و «وصل یار» می‌شود. دراین بخش قطعاتی در فضای مقام «شاخوشینی» و اشتراکات آن با چهارگاه اجرا می‌شود. این بخش بر اساس موسیقی کهن تنبور و با بهره‌گیری از روند ملودیک و ریتمیک این موسیقی طراحی شده است.

«شلیره شاخانی»، «گردون»، «آواز سحری»، «قطار»، «بارمه که»، «بیکران»، «واران»، «نه که ی ناز»، «خانه میری» قطعه‌هایی‌اند که در بخش دوم این کنسرت اجرا می‌شوند؛ این قطعه‌ها بر اساس مقام‌های قه تار و سحری و قطعاتی فولک از موسیقی منطقه مکریانند.

حیدر کاکی سال گذشته هم اجرایی در تالار رودکی داشت که در آن به دونوازی با فرزندش همایون (نوازنده کمانچه) پرداخت.

حیدر کاکی متولد سال ۱۳۵۱ منطقه گوران کرمانشاه، نوازنده تنبور، تار و سه‌تار، دانش آموختهٔ مقطع کارشناسی موسیقی و کارشناسی ارشد آهنگسازی از دانشگاه سوره تهران است. وی نوازندگی تنبور را از کودکی شروع کرده و محضر اساتید قدیمی تنبور چون درویش علی میر درویشی و سید قاسم افضلی را درک کرده و طی سالیان متمادی از محضر استاد علی‌اکبر مرادی بهره برده است. این هنرمند در زمینه فراگیری موسیقی دستگاهی از محضر استاد علی‌اکبر شکارچی، استاد عطا جنگوک و داریوش پیرنیاکان و در زمینه پژوهش موسیقی نیز از محضر محسن حجاریان و ساسان فاطمی و در زمینه موسیقی کلاسیک غربی نیز از محضر استادان مصطفی کمال پورتراب، تقی ضرابی، محسن الهامیان، وارطان ساهاکیان و کیاوش صاحب نسق بهره‌مند شده است.

کاکی همکاری‌های متعددی با استادش علی‌اکبر مرادی در زمینه اجرای کنسرت‌ و انتشار آلبوم‌های موسیقی تنبور و کتاب شیوه آموزش تنبور «صد درس» داشته است.

نگارش مقالات پژوهشی در ماهنامهٔ هنرموسیقی و فصلنامه «ماهور»، آلبوم «طرز تنبور از آوای باربد»، آلبوم موسیقی «نوایی دیگر» (تنبور و پیانو) از حوزه هنری، آلبوم «سحرگاهان» با صدای بیژن کامکار از سروه تنبور، «آلبوم «نوای تنبور» از نشر ماهور و کتاب «زمینه شناخت تنبور» از انتشارات نوید شیراز از جمله آثار منتشرشده حیدر کاکی در ایران است.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا