اقتصادی

تعیین جرایم سنگین برای قاچاق خاک/ مصرف آب در بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ درصد است

تعیین جرایم سنگین برای قاچاق خاک/ مصرف آب در بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ درصد است

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مصرف آب در بخش کشاورزی در کشور کمتر از ۷۰ درصد است، گفت:‌‌ آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک نهایی شده و به زودی برای تصویب به دولت ارائه می‌شود.

تعیین جرایم سنگین برای قاچاق خاک/ مصرف آب در بخش کشاورزی کمتر از 70 درصد است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علیمراد اکبری امروز در حاشیه افتتاح چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی با بیان اینکه میزان مصرف آب در بخش کشاورزی ۶۵ تا ۷۰ درصد است، گفت: طرحی با عنوان «تعیین مصرف آب کشاورزی» را اجرا می‌کنیم که در این طرح ۳۵ محصول هدف را مورد بررسی قرار گرفته و نتایج حاصل از این طرح نشان می‌دهد که مصرف آب در بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ درصد است.

به گزارش فارس، اختلاف نظر بین دو وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی بر سر مصرف آب وجود دارد. وزارت نیرو معتقد است که بیش از ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود اما نظر وزارت جهاد کشاورزی متفاوت است.

روز گذشته سرپرست وزارت جهاد کشاورزی هم به رقم کمتر از ۷۰ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: متاسفانه وزارت نیرو زمانی که آب از کانال‌ها به سمت مزارع سرازیر می‌شود را به حساب مصرف کشاورزی می‌آورد، در حالی که تبخیر در طول مسیر وجود دارد و بخشی از آب مزارع هم بدون استفاده گیاه از دسترس خارج می‌شود.

اکبری در ادامه صحبت‌ها به کیفیت آب نیز اشاره کرد و گفت: برای استفاده بهینه از آب کشاورزی باید مانع از شوری آن شویم که در این صورت عملکرد گیاه کاهش می‌یابد.

این مقام مسئول به محصولاتی اشاره کرد که در کشور آبیاری کمتری انجام می‌شود که از آن جمله، گندم، زعفران و سیب درختی است.

* آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت خاک در مرحله نهایی است

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت خاک در مراحل نهایی قرار دارد، گفت: پس از اخذ نظرات سازمان‌های مرتبط برای تصویب، تحویل دولت خواهد شد.

به گزارش فارس، چند ماه پیش هم این مقام مسئول اعلام کرده بود که آیین‌نامه قانون حفاظت خاک در مرحله نهایی است، اما موعد نهایی شدن این آیین‌نامه دقیق تاکنون اعلام نشده است.

به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی در این آیین‌نامه جرایم سنگینی برای قاچاق خاک منظور شده است.

وی همچنین اشاره کرد که با مدیریت خاک می‌توان بهره‌وری آب را ۳۰ درصد و عملکرد محصول را دو برابر کرد.

اکبری در پاسخ به این سوال که آیا سیل اخیر در سیستان و بلوچستان خسارتی را به زیرساخت‌های سامانه‌های نوین آبیاری وارد کرده است یا خیر، گفت:‌ هنوز براورد خسارت انجام نشده ولی احتمال دارد و فکر نمی‌کنم خسارتی به تجهیزات آبیاری وارد سازد. احتمالا خسارت زیرساخت‌ها از جمله جاده، پل و… بوده است.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن