علم و دانش

تایم لپسی دیدنی از پوست انداختن خرچنگ نعل اسبی

تایم لپسی دیدنی از پوست انداختن خرچنگ نعل اسبی

در این مطلب تایم لپسی زیبا از پوست انداختن یک بچه خرچنگ نعل اسبی (Horseshoe Crab) را می‌بینیم که در حال رشد کردن است و اسکلت کنونی‌اش دیگر به اندازه کافی بزرگ نیست!

خرچنگ نعل اسبی موجودی است که پوسته‌ای سخت و شبیه به سم اسب دارد. در تایم لپسی که در ادامه خواهیم دید، یکی از مراحل رشد یک بچه خرچنگ به تصویر کشیده شده که در آن، این موجود جالب‌توجه پوست می‌اندازد. با گجت نیوز همراه باشید.

پروسه پوست انداختن تنها شامل حیواناتی مثل مار نمی‌شود و همان‌طور که در این تایم لپس می‌بینیم، موجوداتی مثل خرچنگ نعل اسبی با ظاهر عجیب و غریبشان در مراحل رشد پوست می‌اندازند. چنین فرایندی معمولا چندین ساعت طول خواهد کشید اما در ویدیویی که توسط دانشمندان دانشگاه فلوریدای آمریکا تهیه شده، کل پروسه در ۱۶ ثانیه فشرده شده است.

در حین رشد، این نوع خرچنگ از پوسته اولیه خود بزرگ‌تر می‌شود و مجبور است که با پوست انداختن، از بدنه‌ای که دیگر برایش به ‌اندازه کافی بزرگ نیست، با حرکات کوچک و وول خوردن، خارج شود. خرچنگ نعل اسبی جزو بندپایانی بوده و توسط یک اسکلت خارجی از جنس کیتین محافظت می‌شود.

ویدیویی که خواهیم دید مربوط به یک خرچنگ دو ساله است و گفته شده که این بندپایان در سن ۹ تا ۱۰ سالگی به بلوغ کامل می‌رسند. تا رسیدن به این سن و ابعاد ۳۰ سانتی‌متری، هر خرچنگ چیزی در حدود ۱۸ مرتبه پوست می‌اندازد و از اسکلت خارجی که هم‌زمان با بدنش رشد نمی‌کند، خارج می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهند که ۶ مورد از پوست انداختن‌ها در یک سال اول زنگی این بندپا رخ می‌دهد.

تایم لپس پوست انداختن بچه خرچنگ نعل اسبی

دانلود ویدیو

هرچه خرچنگ نعل اسبی بزرگ‌تر می‌شود، پوست انداختن آن سخت‌تر خواهد شد و در آخرین باری که قبل از رسیدن به بلوغ کامل عمل پوست انداختن رخ می‌دهد، کل پروسه چیزی در حدود ۲۴ ساعت طول خواهد کشید. گفته شده که بعد از این سن دیگر بدن این بندپایان رشد نمی‌کند و تا مابقی عمر بیست ساله آنها، آخرین اسکلت خارجی دوران بلوغ برای محافظت از بدنشان کافی خواهد بود.

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا