علم و دانش

تاریخ ماموریت بازگشت انسان به ماه؛ موشک آرتمیس 4 کی پرتاب می‌شود؟

تاریخ ماموریت بازگشت انسان به ماه؛ موشک آرتمیس 4 کی پرتاب می‌شود؟

ناسا با تغییر برنامه خود تصمیم گرفته تا موشک آرتمیس 4 را به همراه خدمه برای فرود به سطح ماه پرتاب کند، اما این ماموریت چه زمانی آغاز می‌شود؟

با اینکه پرتاب موشک آرتمیس 4 ممکن است تا پنج سال آینده اتفاق نیفتاد، اما این ماموریت نوید پروژه‌ای مهم و مفید را می‌دهد. علاوه بر پرتاب یک موشک SLS اصلاح شده و انتقال دو جزء مهم ایستگاه فضایی به مدار ماه، ناسا هم‌چنین در تلاش خواهد بود تا برای دومین بار در دهه جاری، فضانوردان را بر روی سطح ماه فرود بیاورد، اقدام قابل توجهی که پیش از آن به گفته آژانس، غیرممکن بود.

بر اساس گزارش اسپیس‌نیوز، مارک کراسیچ، معاون توسعه کمپین آرتمیس در ناسا، در تاریخ 28 اکتبر (6 آبان) هنگام برگزاری کنفرانسی در انجمن فضانوردی آمریکا در آلاباما، این تغییر را به طور رسمی اعلام کرد. طرح اولیه برای پرتاب موشک آرتمیس 4، شامل فرود خدمه بود، اما آژانس فضایی با رد این موضوع در ماه ژانویه، عنوان کرد که این ماموریت پیچیده‌تر از آن است که تنها به سفری کوتاه‌مدت محدود شود. اما با چرخشی دوباره، ناسا مجددا به برنامه اولیه سفر خود تغییر موضع داده است.

کراسیچ در طول ارائه خود، به مرور پنج ماموریت اول آرتمیس که برای اواخر دهه جاری برنامه‌ریزی شده است، پرداخت. به گفته بازرس ناسا، در میان تعجب شرکت‌کنندگان، کراسیچ گفت که ماموریت آرتمیس 4، دومین سفری خواهد بود که طی آن، فضانوردان بر روی ماه فرود می‌آیند و اولین تلاش، در قالب پرتاب موشک آرتمیس 3 انجام خواهد شد که طبق پیش‌بینی‌ها قرار بود در سال 2025 اتفاق بیفتد، اما احتمالا تا قبل از 2026 عملی نخواهد شد. این دو پرتاب، اولین ماموریت‌های همراه با خدمه‌ای خواهند بود که در قالب پروژه آرتمیس انجام می‌شوند.

ناسا برای اولین بار از زمان ماموریت آپولو که در سال 1972 به پایان رسید، به دنبال بازگردادن مجدد فضانوردان به سطح ماه است. در این باره، آژانس فضایی ناسا با ارسال بیانیه‌ای کتبی به Space Policy Online گفت:

ما عمدا برنامه فرود به همراه خدمه را به ماموریت آرتمیس 4 اضافه کرده‌ایم تا با برنامه‌های توسعه مستمر با شرکای تجاری خود برای نیازهای بلندمدت سیستم فرود انسانی هماهنگ باشیم.

پس از بررسی، ناسا تشخیص داد که افزودن امکان فرود خدمه به موشک آرتمیس 4 امکان‌پذیر است و این اقدام، فرصت بیشتری برای اکتشاف علمی ارزشمند را بر روی سطح ماه فراهم خواهد کرد.

در پیچیده بودن پروژه آرتمیس 4 هیچ شکی نیست. این ماموریت شاهد اولین حضور سیستم پرتاب فضایی Block 1B خواهد بود که به عنوان یک نسخه پیشرفته از موشک SLS که مجهز به یک سطح فوقانی قدرتمند است، به عنوان مرحله بالایی اکتشاف (EUS) شناخته می‌شود. برای ماموریت آرتمیس 1 که در حال حاضر، برای تاریخ 14 نوامبر (23 آبان) برنامه‌ریزی شده است، SLS با استفاده از پیشرانه برودتی موقت (ICPS) پرتاب می‌شود و به موشک اجازه می‌دهد تا 27 متریک تن را به ماه ارسال کند. با این حال، با استفاده از EUS، موشک SLS قادر به پرتاب 38 متریک تن به ماه خواهد بود.

فضا

برای موشک بزرگ آرتمیس 4، ناسا به نیروی اضافه برای پرتاب کپسول خدمه اوریون به همراه ماژول زیستگاه I-HAB به مدار ماه نیاز دارد. بدین منظور، آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) و آژانس فضایی اروپا (ESA) در حال ساخت این ماژول بسیار مهم هستند. به گفته ناسا، فضانوردان از طریق یک رابط متصل در دروازه، به سیستم فرود انسانی منتقل می‌شوند.

برنامه فعلی پرتاب موشک آرتمیس 4 برای سال 2027 تنظیم شده است، با این حال عملی شدن این ماموریت در تاریخ مقرر، بدین معنا است که اسپیس‌ایکس فضاپیمای استارشیپ را آماده کند و JAXA و ESA نیز ماژول I-Hab را به موقع تحویل دهند. هم‌چنین پرتاب فالکون هوی نیز باید طبق برنامه‌ریزی انجام شود و در نهایت، برج متحرکی که ناسا از آن برای پرتاب‌های خود استفاده می‌کند نیز آماده شود. شرکت خصوصی Bechtel از سال 2019 کار ساخت این برج 118 متری را آغاز کرده است، با این حال پروژه مذکور با تاخیر و هزینه‌های گزافی همراه بوده است.

مقاله اصلی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

دکمه بازگشت به بالا