تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
کد خبر : 17488

برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب ابوظبی/ناشران ایرانی فرصت را دریابند

برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب ابوظبی/ناشران ایرانی فرصت را دریابند

برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب ابوظبی/ناشران ایرانی فرصت را دریابند مدیر آژانس ادبی پل می‌گوید:‌ برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب ابوظبی به دلیل شیوع ویروس کرونا فرصتی برای ناشران ایرانی است که نمایشگاه کتاب تهران را از دست داده‌اند. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ نمایشگاه کتاب ابوظبی‌، امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی و در خرداد ماه برگزار می‌شود،‌ از ایران آژانس ادبی و ترجمه پل در این نمایشگاه حضور دارد،‌ مجید جعفری‌اقدم مجازی برگزار شدن نمایشگاه را فرصتی ویژه برای ناشران ایرانی که در سال‌های گذشته به دلیل تقارن این نمایشگاه با نمایشگاه کتاب تهران،‌ عملاً‌ حضوری در آن نداشته‌اند،‌ عنوان می‌کند.
وی که بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب ایرانی را در بخش رایت این نمایشگاه عرضه خواهد‌ کرد،‌ می‌گوید:‌ این نمایشگاه در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای داشته است و به سرعت تبدیل به مرکز تجارت کتاب عرب و محل تجمع و ملاقات کتابفروشان، ناشران، آژانس‌های ادبی، مترجمان، نویسندگان، تصویرگران و موزعان کتاب کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس شده است. بیش از ۱۰۰۰ ناشر از کشورهای مختلف عربی و ۵..

برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب ابوظبی/ناشران ایرانی فرصت را دریابند

مدیر آژانس ادبی پل می‌گوید:‌ برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب ابوظبی به دلیل شیوع ویروس کرونا فرصتی برای ناشران ایرانی است که نمایشگاه کتاب تهران را از دست داده‌اند.

برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب ابوظبی/ناشران ایرانی فرصت را دریابند – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ نمایشگاه کتاب ابوظبی‌، امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی و در خرداد ماه برگزار می‌شود،‌ از ایران آژانس ادبی و ترجمه پل در این نمایشگاه حضور دارد،‌ مجید جعفری‌اقدم مجازی برگزار شدن نمایشگاه را فرصتی ویژه برای ناشران ایرانی که در سال‌های گذشته به دلیل تقارن این نمایشگاه با نمایشگاه کتاب تهران،‌ عملاً‌ حضوری در آن نداشته‌اند،‌ عنوان می‌کند.

وی که بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب ایرانی را در بخش رایت این نمایشگاه عرضه خواهد‌ کرد،‌ می‌گوید:‌ این نمایشگاه در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای داشته است و به سرعت تبدیل به مرکز تجارت کتاب عرب و محل تجمع و ملاقات کتابفروشان، ناشران، آژانس‌های ادبی، مترجمان، نویسندگان، تصویرگران و موزعان کتاب کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس شده است. بیش از ۱۰۰۰ ناشر از کشورهای مختلف عربی و ۵۰ ناشر از دیگر کشور خارجی دیگر همه ساله در این نمایشگاه شرکت و ۵۰۰ هزار عنوان کتاب عرضه می‌کنند.

جعفری‌اقدم ادامه می‌دهد:‌ همچنین بیش از هزار ناشر و آژانس ادبی از کشورهای عربی و جهان اسلام و دیگر کشورهای خارجی همه ساله با شرکت در این رویداد مهم فرهنگی جهان عرب کتاب‌هایشان را در معرض عرضه و فروش قرار می‌دهند.

نشر جهان در شوک اقتصادی است/ بُعد بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران بیشتر یک شوخی استناشران خارجی که به دلیل روابط سیاسی از حضور در نمایشگاه کتاب باز ماندند/ جریان نشر جهان اسلام به کدام سمت حرکت می کند؟

وی با اشاره به بخش‌های این نمایشگاه می‌گوید:‌ بخش غرفه‌های جمعی که عمدتاً سازمان‌های خارجی مجموعه‌ای از ناشران خود و بعضی قابلیت‌های نشر کشورشان را معرفی می‌کنند. ترکیه، آلمان، سوئیس، انگلستان، فرانسه، هند، چین وکره از جمله کشورهایی هستند که در این بخش حضور دارند.

جعفری‌اقدم با اشاره به سالن کپی رایت این نمایشگاه ادامه می‌دهد: در بخشی از سالن بزرگ نمایشگاه فضای نسبتاً کوچکی به آژانس‌های ادبی اختصاص داده می‌شود. عمده فعالیتی که در این فضا اتفاق می‌افتد، پذیرش تقاضا برای استفاده از حمایت پروژه الکتاب است. ناشران خارجی که کپی رایت کتاب‌های عربی را در نمایشگاه خریداری می‌کنند، به همراه ناشر صاحب اثر در اینجا حاضر شده و قرارداد اولیه را در حضور کارشناس پروژه امضا می‌کنند.

بخش کتاب‌های آشپزی همراه با سرو غذاهای محلی‌، بخش تصویرگران،‌ اجرای رویدادها و برنامه‌های فرهنگی، سخنرانی‌ها، سمینارها، رونمایی‌های کتاب از دیگر بخش‌های نمایشگاه کتاب ابوظبی است که جعفری‌اقدم به آن اشاره کرد.

وی با اشاره به فرصت خوبی که برای ناشران ایرانی با توجه به مجازی برگزار شدن این دوره فراهم آمده است،‌ تصریح می‌کند:‌ این برنامه‌ها فرصت‌های خوبی است برای شناخت بهتر بازار نشر کشورهای عربی‌، با حضور در نمایشگاه ابوظبی می‌توانید از نزدیک با مسئولین پروژه الکتاب جهت گرفتن حمایت برای ترجمه و چاپ کتاب‌های عربی به فارسی و همچنین با مسئولین جایزه ادبی شیخ زاید جهت شرکت دادن آثاری که به عربی ترجمه یا تألیف کرده‌اید، آشنا شوید.

جعفری‌اقدم با اشاره به جایزه ادبی شیخ زاید نیز ادامه می‌دهد:‌ این جایزه که همه ساله به ناشران و نویسندگان خارجی که در حوزه مسائل مربوط به جهان عرب کتاب چاپ می‌کنند، اعطا می‌شود، برگزیدگان را در ایام نمایشگاه اعلام می‌کنند و طی مراسم خاصی جوایز نسبتا گران اهدا می‌شود.

وی با اشاره به حضور ایران در نمایشگاه ابوظبی می‌گوید:‌ کشور ایران در این نمایشگاه حضور چندان فعالی ندارد و معمولاٌ ناشران خصوصی ایرانی در این نمایشگاه حضور پیدا نمی‌کنند. رایزنی جمهوری اسلامی ایران در ابوظبی و کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در سال‌های اخیر در نمایشگاه شرکت داشته‌اند. آژانس ادبی و ترجمه پل امسال در این نمایشگاه حضور خواهد داشت. ناشران ایرانی که علاقه‌مندند آثارشان در این نمایشگاه معرفی و برای فروش کپی رایت آنها به ناشران عربی و دیگر ناشران خارجی شرکت‌کننده در این نمایشگاه اقدام شود،‌ می‌توانند با ما مکاتبه کنند.

وی می‌گوید: نمایشگاه ابوظبی هر سال مصادف می‌شود با نمایشگاه کتاب تهران،‌ که موجب شده ما تاکنون حضور فعالی از ناشران ایرانی نبینیم،‌ اما در این دوره که مجازی هم برگزار می‌شود،‌ فرصت خوبی است. در این نمایشگاه هیچ ناشر ایرانی فعلاً حضور ندارد،‌ ۵۷۴ ناشر عمدتاً از کشورهای عرب و همچنین از کشورهای دیگر حضور دارند. ما نیزبه عنوان آژانس ادبی پل حضور داریم.

جعفری‌اقدم از عرضه ۵۰۰ عنوان کتاب ایرانی در بخش رایت این نمایشگاه خبر داد و تصریح می‌کند:‌ نمایشگاه ابوظبی در روال عادی در بخش رایت که به همراه بخش بین‌الملل توسط نمایشگاه کتاب فرانکفورت برگزار می‌کند،‌ پروژه الکلمه را با حمایت کتابخانه ملی ابوظبی برگزار می‌کند‌، ناشران و آژانس‌هایی که در نمایشگاه حضور دارند، اگر در ایام نمایشگاه پیش قرارداد رایت ببندند‌، با مراجعه به بخش الکلمه این قرارداد را ثبت می‌کنند،‌ اما امسال که مجازی برگزار می‌شود،‌ فهرست همه ناشران و آژانس‌های ادبی را ارسال کرده‌اند تا بتوان با آن‌ها مجازی ارتباط برقرار کرد.

وی ادامه می‌دهد: چون نمایشگاه ابوظبی،‌ معتبرترین نمایشگاه جهان عرب است می‌خواهیم تعاملات بیشتری با ناشران عربی داشته باشیم، اینکه بتوانیم آثار ناشران ایرانی را به ناشران جهان عرب معرفی کنیم و رایت کتاب‌های ایرانی را بفروشیم و در مقابل نیز کتاب‌های عربی مناسب را به ناشران ایرانی معرفی کنیم.

انتهای پیام/

– تسنیم نیوز

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.