علم و دانش

آشنایی با انواع برج های خنک کننده

هنگامی که کلمه برج خنک کننده را می‌شنویم اولین سوالی که در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد این است که برج خنک کننده یا کولینگ تاورچیست؟ پاسخ به این سوال دارای جوابی کلی و جزئی می‌باشد که می‌خواهیم در این مقاله توضیحی کلی و مفهومی در جواب به سوال برج خنک کننده و به معرفی انواع برج خنک کننده پاسخ بدهیم.

برج خنک کننده(کولینگ تاور)  چیست؟

برج خنک کننده یا همان کولینگ تاور یک دستگاه خنک کن صنعتی می‌باشد که هدف اصلی آن سرد کردن آب مکان های صنعتی است برج خنک کننده در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شود از جمله پر کاربرد ترین انواع آن می‌توان به برج خنک کننده مرطوب، مکعبی، مخروطی و هیبریدی اشاره کرد. عوامل متعددی مانند شرایط جوی و محیط محل نصب برج خنک کننده، اندازه و میزان دمای خروجی آب، میزان مصرف انرژی و نوع جریان دهی هوا بر انتخاب کردن یک نوع کولینگ تاور تاثیر بسیاری دارد. به بیان دیگری می‌‌توان گفت در واقع انتخاب مدل کولینگ تاور بنا بر درخواست مشتری و کارفرما پروژه انجام می‌شود که در این مطلب توضیحی درباره انواع مختلف کولینگ تاورها می‌پردازیم.

انواع برج های خنک کننده

نوع دسته بندی کولینگ تاور ها به دو مدل انجام می‌شود، که این دسته بندی بر اساس جابجایی هوا بوده است که به دو مدل جریان القایی و طبیعی تقسیم بندی می‌شود. برج خنک کننده اتمسفریک(atmospheric cooling tower) نوعی از کولینگ تاور است که در آن انتقال هوا در داخل برج خنک کننده به وسیله وزش باد صورت می‌گیرد نوع دیگر آن به گونه ای است که جریان هوا به وسیله ی یک فن مکنده یا فن دمنده به دستگاه وارد می‌شود که نام این مدل از کولینگ تاور جریان اجباری(mechanical forced draft) می‎‎‌گوییم.

معرفی انواع برج خنک کننده

برج خنک کننده جریان طبیعی

این نوع برج خنک کننده جز معروف ترین دستگاه های سرد کننده در اندازه های بسیار وسیع کولینگ تاور می‌باشد، در واقع می‌دانیم که برج خنک کننده اتمسفریک بدون استفاده از فن و با کمک جریان وزش باد آب را خنک می‌کند. هزینه طراحی این برج خنک کننده معمولأ پایین می‌باشد و همچنین این دستگاه کولینگ تاور با تکیه بر تجربه طراحی می‌شود. نکته قابل توجه دیگری که درباره این برج خنک کننده اتمسفریک وجود دارد این موضوع است که آب خروجی از کندانسور توسط یک پمپ به محوطه فوقانی انتقال می‌یابد و از همانجا به وسیله نازل ها به داخل برج اسپری می‌شود.

برج خنک کننده جریان اجباری

در برج خنک کننده جریان اجباری، هوا توسط یک جریان مکانیکی در کولینگ تاور  شکل می‌گیرد. این فرم از برج خنک کننده طبق نوع و جریان ورود و خروج هوای وارد شده به دستگاه به دو دسته مکنده و دمنده تقسیم بندی می‌شوند. یکی از ویژگی های این مدل از برج خنک کننده توانایی قرار گرفتن آن در محل های پوشیده و بسته می‌باشد که البته باید توجه داشته باشیم که فقط ظرفیت های برودتی پایین این امکان را دارند. به این دلیل که در کولینگ تاورهای جریان اجباری می‌توانیم از مقدار جریان هوای بیشتر و فنی با سرعت بالاتر استفاده کنیم، ظرفیت این برج ها از نظر فیزیکی با برج های جریان طبیعی هم سطح از کولینگ تاور های جریان طبیعی به اندازه زیادی بیشتر خواهند بود. بطور کلی بازدهی این مدل از کولینگ تاور بالاتر از برج خنک کننده جریان طبیعی است.

تقسیم بندی انواع برج های خنک کننده بر اساس ظاهر

انواع برج های خنک کن طبق شکل ظاهری برج های خنک کننده به سه دسته برج خنک کننده مخروطی، برج خنک کننده مکعبی و برج خنک کنده شش ضلعی تقسیم می‌شوند.

برج خنک کننده مخروطی

نوعی از پرکاربرد ترین انواع کولینگ تاورها است که با طراحی اسپری کنندگی آب به صورت گرد و دایره ای شکل که شامل ظاهری استوانه ای شکل می‌باشد که امروزه با نام برج خنک کن گرد یا مخروطی (مدور) شناخته می‌شوند. برج خنک کننده مخروطی در مکان هایی مانند آپارتمان ها به علت خنک کنندگی چیلرهای تراکمی و دستگاه های صنعتی کارخانجات با تراکنش آب کم، کاربرد فراوانی دارد.

برج خنک کننده مکعبی

این برج خنک کننده ب ظاهری به شکل مکعب که قابلیت پاشش آب نازلهای ثابت و سیستم هوادهی مکش القایی را دارد. برج خنک کننده مکعبی به علت اندازه کوچکی که دارد فضای کمی را اشغال میکند و قابلیت تولید به شکل چند سلولی را نیز دارد که استفاده فراوانی از آن در صنعت و تهویه مطبوع دارد. در برج خنک کننده مکعبی آب وارد شده درون دستگاه پس از اسپری شدن از نازلها یا دوش های توزیع آب بر روی سطح خنک کن در در تماس با هوای خنک بیرون قرار می‌گیرد و سرد می‌شود.

برج خنک کننده شش ضلعی

این مدل از کولینگ تاورها دارای طول عمر بسیار کم هستند که دارای ظاهری شش ضلعی می‌‌باشند که امروز متاسفانه به علت معایب بسیار زیادی که دارند معمولا از رده تولید در بیشتر کارخانجات حذف شده اند. از معایب دیگر این دستگاه می‌توان به توزیع نشدن آب به طور مناسب در سطح کولینگ تاور، ایجاد حفره های هوایی در شش گوشه کولینگ تاور و کارکرد ضعیف اشاره کرد، که از مهمترین علت های کنار گذاشته شدن این نوع برج خنک کننده می‌باشند.

تقسیم بندی انواع برج خنک کننده بر اساس نوع متریال

این نوع کولینگ تاور را اساس تغییر در نوع ماده بکار رفته در بدنه آنها به سه دسته برج خنک کن فایبرگلاس، برج خنک کن فلزی یا گالوانیزه و برج خنک کن بستنی تقسیم بندی شده اند.

برج خنک کننده فایبر گلاس

این مدل از کولینگ تاور فاقد خوردگی و پوسیدگی و عدم تغییر شکل می‌باشد که معمولأ در مکان هایی با سختی آب بسیار بالا و املاح فراوان در آب استفاده می‌شوند به این دلیل که سختی آب باعث وجود مشکلات زیادی مانند شکل گرفتن رسوب و پوسیدگی در بدنه برج خنک کننده می‌شوند و این یکی از ویژگی های منحصر به فرد برج خنک کننده فایبرگلاس بشمار می‌آید. الیاف بکار رفته در این مدل از کولینگ تاور از جنس حصیری و سوزنی هستندکه همراه با مدل های رزین های دسته پلی استر غیر اشباع به قوام و پخت نهایی در بدنه می‌رسد که معمولا این ویژگی برج خنک کننده فایبرگلاس مقاومت بیشتر این دستگاه را در برابر نور خورشید بالا می‌برد. همچنین وزن پایین این برج خنک کننده که به دلیل اتصالات پیچ و مهره آن که به شکل خاصی قرار می‌گیرند است، استفاده و کاربرد این کولینگ تاور را نسبت به انواع دیگر برج های خنک کننده هم راستای خود بالاتر برده است.

برج خنک کننده گالوانیزه

برج خنک کننده گالوانیزه به دلیل اندازه بسیار مناسب آن در بیشتر کارخانجات مورد استفاده فراوانی قرار گرفته اند. چند علت دیگر کشیدن شدن مخاطب به سمت این دستگاه صدای بسیار پایین این کولینگ تاور به علت استفاده از فن های حلزونی کم صدا در ساختمان این برج خنک کننده گالوانیزه می‌باشد. که البته به علت راندمان و بازدهی مناسب این دستگاه از یک تا چهار فن گریزامرکز در برج خنک کننده گالوانیزه استفاده می‌گردد.

برج خنک کننده بتنی

یکی از انواع پرکاربرد و رایج برج خنک کننده در صنعت می‌باشد که در انواع نیروگاه های حرارتی در جهت خنک کاری بخار خروجی از توربین های گازی استفاده می‌شود. البته مدل جریان طبیعی این کولینگ تاور را برج خنک کننده اتمسفریک نیز می‌گویند. یکی از مهترین معایب این دستگاه استفاده از سازه های بتنی عظیم در ساختمان این برج خنک کننده می‌باشد که باعث بوجود آمدن مشکلات متعددی می‌شود که امروزه طراحان برج های خنک کننده هیچ کدام از انواع کولینگ تاور بتنی را به مصرف کنندگان توصیه نمی‌نمایند.

تقسیم بندی برج های خنک کننده بر اساس نوع کاربری

کولینگ تاورها با توجه به مدل دستگاهی که مسئولیت خنک کنندگی را بر عهده دارد به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند.

برج خنک کننده صنعتی

این دستگاه در فضای خارجی کارگاه ها و کارخانجات نصب می‌شوند و آب مورد نیاز دستگاه های صنعتی را تهیه میکند. بطور کلی برج خنک کن در این مدل کاربری یک آب سرد کن بسیار بزرگ صنعتی محسوب می‌شود که به همین علت به این کولینگ تاور در صنعت، برج خنک کننده صنعتی یا سرد کن صنعتی گفته می‌شود.

برج خنک کننده چیلر

یکی از رایج ترین کاربری های برج خنک کننده می‌باشد در مکان هایی مانند تهویه ساختمان ها در جهت خنک کاری از دستگاه چیلر استفاده می‌شود. چیلر ها با سیکل تراکمی و جذبی محسوب می‌شوند که به وسیله ی شکل گرفتن یک سیکل در یک سیال گازی سسب خنک تر شدن آب می‌گردد.

بطور کلی برای شناخت انواع برج های خنک کننده بطور دقیق و مناسب تر میتوانید با شماره های کارخانجات دماگستر تماس حاصل فرمایید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا