اقتصادی

بانک جهانی: ایران سال آینده از رکود خارج می شود

بانک جهانی: ایران سال آینده از رکود خارج می شود

بانک جهانی با بیان اینکه ایران سال آینده از رکود خارج می شود، اعلام کرد: تأثیر تنش‌های ایران و آمریکا را در رشد اقتصاد جهانی نتوانستند ارزیابی کنند، اما اما ادامه این تنش‌ها به حجم سرمایه‌گذاری ها آسیب خواهد زد.

بانک جهانی: ایران سال آینده از رکود خارج می شود

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ به واسطه تجارت و سرمایه‌گذاری کمتر از انتظاری که وجود داشته و حتی اگر تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا هم کم شود، ضعیف خواهد بود.

بانک جهانی همچنین گفته است سال ۲۰۱۹ ضعیف‌ترین توسعه اقتصاد را از زمان بحران اقتصاد جهانی از ۱۰ سال گذشته تاکنون برجای گذاشته و سال ۲۰۲۰ بهبود اندکی می یابد، اما آسیب‌پذیری و ابهام در تجارت و تنش‌های ژئوپلیتیکی همچنان خواهد بود.

در آخرین گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی، بانک جهانی ۲ دهم درصد پیش‌بینی قبلی خود برای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ راکاهش داد، به طوری که رشد اقتصاد ۲۰۱۹ را ۲.۴ درصد و سال ۲۰۲۰ را ۲.۵ درصد پیش‌بینی کرد.

«آی‌هان کوز» در بانک جهانی اعلام کرد ریشه این رشد اندک اقتصاد جهانی از سال ۲۰۱۸ آغاز شده چرا که تجارت و سرمایه‌گذاری به ویژه در سال گذشته پایین بوده است.

وی اضافه کرد: ما انتظار بهبود داریم، اما روی هم رفته، ما پیش‌بینی اقتصاد ضعیفی را برای سال آینده داریم. آخرین پیش‌بینی بانک جهانی به زمان توافق فاز یک مذاکره تجاری چین و آمریکا برمی‌گردد که تعرفه‌های جدید آمریکا روی کالاهای مصرفی چین را معلق نگه داشت که البته اجرای عملی این توافق قرار است از ۱۵ دسامبر انجام شود و با توافق فاز یک تقریباً نرخ تعرفه‌ها روی کالاهای دیگر هم کاهش یافت، در حالی که کاهش نرخ تعرفه تأثیر اندکی روی تجارت دو کشور دارد، اما انتظار بر این است که معاملات در شرایط حس اطمینان و اعتماد افزایش یابد و همچنین سرمایه‌گذاری‌ها نیز بیشتر شود که انتظار بر این است موجب افزایش مبادلات هم بشود.

براساس گزارش بانک جهانی، رشد تجارت جهانی در سال ۲۰۲۰ از ۱.۴ درصد سال گذشته به رقم ۱.۹ درصد می‌رسد که البته کمترین رقم از سال ۲۰۰۹-۲۰۰۸ یعنی زمان بحرانی مالی تاکنون محسوب می‌شود. این در حالی است که نسبت به میانگین ۵ درصد نرخ رشد تجارت سالانه از سال ۲۰۱۰ رقم بسیار کمی است.

براساس گزارش بانک جهانی، هر دو شاخص رشد تجارت و رشد اقتصادی چشم‌انداز آسیب‌پذیری را به واسطه تنش‌های تجاری چین و آمریکا سبب خواهد شد و نیز تنش‌های ژئوپلتیکی هم به این آسیب‌پذیری کمک خواهد کرد.

مقامات بانک جهانی اعلام کردند آنها نتوانستند تأثیر تنش‌های ایران و آمریکا را در رشد اقتصاد جهانی ارزیابی کنند، اما بیان کردند که این تنش‌ها منجر به ناامنی می‌شود که به چشم‌انداز سرمایه‌گذاری بسیار آسیب خواهد زد.

در گزارش بانک جهانی آمده است که اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته، در حال توسعه و نوظهور یک واگرایی خواهد داشت. رشد در آمریکا، اروپا و ژاپن به ۱.۴ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش می‌یابد در حالی که این رقم در سال گذشته ۱.۶ درصد بوده است. این کاهش بیشتر به دلیل افت تولید و نیز تأثیر تعرفه‌گذاری‌های آمریکا و ادامه جنگ تجاری است.

اما در بازارهای نوظهور انتظار بر این است که یک افزایش رشد ۴.۳ درصدی را در سال ۲۰۲۰ شاهد باشیم که البته این رقم در سال ۲۰۱۹ به میزان ۴.۱ درصد بوده است.

*ایران سال آینده از رکود خارج می شود

اکثر رشد بازارهای نوظهور مدیون ۸ کشور خواهد بود. کشورهای آرژانتین و ایران انتظار بر این است که در سال ۲۰۲۰ از رکود بیرون بیایند و پیش‌بینی می‌شود که شش کشور با اقتصاد نوظهور مانند مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، ترکیه و هند که در سال گذشته چالش داشتند، وضعیت بهبودیافته‌تری داشته باشند. ضمن اینکه رشد اقتصادی چین به ۵.۹ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش می‌یابد که ۲ دهم درصد نسبت به پیش‌بینی ماه ژوئن کاهش دارد. بانک جهانی دلیل این کاهش را درگیر شدن در جنگ تجاری با آمریکا عنوان کرده است.

بانک جهانی اعلام کرد که جنگ تجاری به تولید چین ضربه می‌زند و صادرات این کشور را در سال گذشته بسیار سخت کرد. قوانین سختگیرانه در بخش بانکی این کشور نیز مانع بیشتری در سرمایه‌گذاری‌ها شد.

این گزارش نوشته است که چشم‌انداز اقتصادی چین در صورتی که تنش‌های تجاری با واشنگتن دوباره شعله‌ور شود یا اختلالاتی در میزان بدهی‌ها انجام شود، سخت‌تر خواهد شد، اما بانک جهانی این را هم خاطرنشان کرده که سیاست تضمین‌کننده چین برای مقابله با این تنش‌ها، حتی اگر افت بیشتر از این هم وجود داشته باشد، کافی است.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن