تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۸
کد خبر : 61676

بازی مهدی فقیه و روشنک گرامی در فیلم کوتاه/ آغاز اکران مجموعه فیلم‌های کوتاه «وضعیت قرمز»

بازی مهدی فقیه و روشنک گرامی در فیلم کوتاه/ آغاز اکران مجموعه فیلم‌های کوتاه «وضعیت قرمز»

بازی مهدی فقیه و روشنک گرامی در فیلم کوتاه/ آغاز اکران مجموعه فیلم‌های کوتاه «وضعیت قرمز» – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در بسته خبری سینمایی امروز نگاهی داریم بر چند خبر کوت..

بازی مهدی فقیه و روشنک گرامی در فیلم کوتاه/ آغاز اکران مجموعه فیلم‌های کوتاه «وضعیت قرمز» – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در بسته خبری سینمایی امروز نگاهی داریم بر چند خبر کوتاه سینمایی.

مهدی فقیه و روشنک گرامی در تولیدات جدید باشگاه فیلم سوره

فیلم‌های کوتاه «کوچه» و «از الآن تا همیشه» تازه‌ترین محصولات باشگاه فیلم سوره هستند که به‌تازگی جلوی دوربین رفته و هم‌اکنون مراحل فنی خود را طی می‌کنند.

فیلم کوتاه «کوچه» به کارگردانی سعید کریمی و فیلم‌نامه مهدی طاهر با بازی مهدی فقیه جلوی دوربین رفته و داستانی از خانواده شهدا را روایت می‌کند.

فیلم کوتاه «از الآن تا همیشه» هم به کارگردانی محمد باقری و تهیه‌کنندگی سید محمدهادی آقاجانی دیگر اثر کوتاهی است که مضمونی اجتماعی دارد و بر اساس فیلم‌نامه محمد منصوبی با بازی روشنک گرامی و رؤیا جاویدنیا جلوی دوربین رفته است.

فیلم‌های کوتاه «کوچه» و «از آلان تا همیشه» در گروه هنری کات تولیدشده و محصولات تازه باشگاه فیلم سوره هستند.

گفتنی است باشگاه فیلم سوره به‌منظور در ادامه روند تربیت فیلم‌ساز جوان، از ابتدای سال جاری تاکنون ۷ فیلم کوتاه را به کارگردانی هنرمندان جوان و مستعد جلوی دوربین برده است. هم‌چنین با اتمام دوره تربیتی کاتینو۱ و با توجه به استقبال گسترده متقاضیان، فراخوان دوره آموزشی کاتینو۲ هم به‌منظور شناسایی و حمایت از فیلم‌سازان مستعد جوان به‌تازگی منتشرشده است.

تعداد فیلم‌های ثبت شده در چهلمین جشنواره فجر به ۵۰ رسید/ استفاده از ظرفیت حداکثری سینماها برای اکران مردمی

فیلم‌های کوتاه «وضعیت قرمز» روی پرده رفتند

اکران مجموعه فیلم‌های کوتاه «وضعیت قرمز» با حضور جمع کثیری از هنرمندان و بازیگران سینما از عصر جمعه ۲۸ آبان ماه با برگزاری مراسم افتتاحیه رسمی این بسته فیلم کوتاه در موزه سینمای ایران آغاز شد.

در این مراسم که با برگزاری جشن امضا و ثبت عکس یادگاری عوامل با هنرمندان در محوطه موزه سینما آغاز شد، جعفر صانعی مقدم، سیاوش چراغی‌پور، شادی کرم‌رودی، امیر توده‌روستا، سعید خانی، بهمن ارک، امید شمس، علی عسکری، سعید نجاتی، بهزاد عبدی، و … حضور داشتند.
سعید کشاورز کارگردان فیلم کوتاه «دم اژدها» به نمایندگی از فیلمسازهای بسته «وضعیت قرمز» پشت تریبون رفت و ضمن معرفی دیگر فیلمسازها، در سخنانی گفت: خاستگاه فیلم کوتاه تجربه و آشنازدایی است، جایگاهی که سفارشی نیست و از جهان بینی و نگاه فیلمساز به زندگی و جامعه سرچشمه می‌گیرد. رسالت فیلم کوتاه ایجاد پرسش، بدعت و نوآوری در فرم و محتوا، شناسایی سیستم‌های بیمار جامعه، نقد و آگاهی بخشی است. سینمای کوتاه اندیشه محور است و آبشخور آن در جامعه، اساطیر، آئین‌ها و باورهای ما است.

کشاورز بیان کرد: چند فیلم کوتاهی که پیش روی شما قرار خواهد گرفت نه صرفاً محصول زیست بلکه محصول ذهن‌های نا آرامی است که نمی‌توانند در مقابل پیرامون‌شان خاموش بمانند. امیدواریم از تماشای این فیلم‌ها لذت ببرید و زنجیره حمایت از فیلم کوتاه را قطع نکنید، چرا که سرمایه فیلم کوتاه چیزی جزء تماشاگران فرهیخته‌اش نیست.

کارگردان فیلم کوتاه «دم اژدها» در پایان از مجموعه ایران مال برای حمایت از فیلم‌های مجموعه «وضعیت قرمز»، از عوامل و تهیه کنندگان فیلم‌های کوتاه این بسته و همچنین موسسه «هنر و تجربه» که فرصت دیده شدن جریان‌های مستقل را فراهم کرده است، تشکر کرد.
سپس مجموعه فیلم‌های کوتاه «وضعیت قرمز» در سالن سینماتوگراف موزه سینمای ایران روی پرده رفت. بسته فیلم کوتاه «وضعیت قرمز» که با حمایت مجموعه «ایران مال» در سینماهای «هنر و تجربه» اکران می‌شود، متشکل از فیلم‌های کوتاه «صحنه» به نویسندگی و کارگردانی امیر مهندسیان، «سور بُز» به نویسندگی و کارگردانی سعید زمانیان، «بی‌ریختی» به نویسندگی و کارگردانی محمد رحمتی، «شوفر» به نویسندگی و کارگردانی رضا نجاتی و «دم اژدها» به نویسندگی و کارگردانی سعید کشاورز است.

فیلم‌های سینمای ایران این روزها چقدر می‌فروشند؟/ سنت تفریحی فیلم‌دیدن هنوز پابرجاست

سیدضیا هاشمی: جشنواره چهلم به درستی توسط «مسعود نقاش‌زاده» طراحی شده و در راستای گفتمان انقلاب اسلامی است

سیدضیا هاشمی، تهیه کننده سینما در خصوص بازنگری در بخش سیاست‌های کلان این جشنواره گفت: به نظرم جشنواره امسال به درستی توسط مسعود نقاش‌زاده طراحی شده و در راستای گفتمان انقلاب اسلامی است.

او با اشاره به تفکیک جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر در سال‌های گذشته ادامه داد: سینمای انقلاب اسلامی ایران زاییده خود انقلاب است و پرپر شدن آن به دفعات و به شکل‌های مختلف، ناخودآگاه در مسیر نابود کردن آن و دور شدنش از اهداف فرهنگی انقلاب اسلامی بود. فکر می‌کنم تجمیع دوباره این رویداد که با درایت و اندیشمندانه انجام شد، سبب شد تا جشنواره به شدت به گفتمان واقعی و حقیقی انقلاب نزدیک شود.

عضو شورای پروانه ساخت سازمان سینمایی با بیان اینکه سیاست‌گذاری‌ها نباید اهالی سینما را طرد کند، ادامه داد: مجموعه سینما در جایگاه واقعی استراتژیک قرار دارد. در اهمیت دادن به بخش‌های مربوط به دفاع مقدس تردیدی وجود ندارد ولی این گونه نیست که اسم دفاع مقدس را نگه داریم اما کاری که انجام می‌دهیم جزو دفاع مقدس نباشد. شاید حتی لازم باشد هر دو سال یک بار فیلمی با موضوع دفاع مقدس ارائه دهیم ولی باید کاری درست انجام دهیم، چرا که پرداختن به این موضوع نیاز به اندیشه و تفکر دارد.

این تهیه‌کننده یادآور شد: باید توجه داشت که صرف ارائه شعار در زمینه پرداختن به مضامین انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کارساز نیست، بلکه این عمل است که موجب می‌شود این موضوع استراتژیک جایگاه خود را پیدا کند. همانگونه که تاکنون از آثار ابراهیم حاتمی‌کیا و سایر فیلمسازان این حوزه برخوردار بوده‌ایم، فیلم‌های خوبی در این زمینه ساخته شده و ثبت همه آنها جای قدردانی دارد، ولی این گونه نیست که فکر کنیم صرفاً اگر همه سینمای کشور به سمت و سوی پرداختن به دفاع مقدس و مسائل استراتژیک برود، کار فرهنگی کرده‌ایم. همه ابعاد مختلف سینمای ایران جایگاه فرهنگی دارند که این‌ از تعاریف استراتژیک فرهنگی خبر می‌دهد، بنابراین پرداختن به دفاع مقدس را باید با دقت انجام داد، چرا که ارزش‌گذاری به تعداد نیست بلکه به کیفیت کار است.

هاشمی اضافه کرد: من از شرایطی که امسال برای جشنواره پیش آمده خوشحالم و قدردانی می‌کنم. امیدوارم در سال‌های آتی هم مسئولانی که در جایگاه برگزاری جشنواره قرار می‌گیرند حتما رویه جشن بزرگ انقلاب را در اولویت قرار دهند و در هیچ شرایطی اجازه ندهند جشنواره فیلم فجر (در بعد جهانی و داخلی) چند پاره شود. خُرد کردن جشنواره به بخش‌هایی مثل فیلم اولی‌ها و…کاری نیست که در شأن جشنواره فیلم فجر باشد. این مدل جشنواره که امسال برگزار می‌شود، به اعتقاد من جایگاه ویژه‌ای دارد.

خزاعی: بیشتر سینماگران مشکلات مالی دارند/ لزوم توجه مجلس به تأمین منابع مالی سینمای ایران

انتهای پیام/

منبع خبر

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.