فرهنگی

بازخوانی ۲ کتاب از محمدرضا شفیعی کدکنی

بازخوانی ۲ کتاب از محمدرضا شفیعی کدکنی

دو اثر از محمدرضا شفیعی کدکنی از سوی انتشارات سخن بازچاپ و روانه کتابفروشی‌ها شد.

بازخوانی 2 کتاب از محمدرضا شفیعی کدکنی – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دو مجموعه شعر از محمدرضا شفیعی کدکنی، پژوهشگر و استاد دانشگاه، به تازگی از سوی انتشارات سخن بازچاپ شد. «آیینه‌ای برای صداها» از جمله این آثار است که چاپ دهم آن اخیراً روانه بازار کتاب شد. این اثر از هفت دفتر شعر شاعر شامل زمزمه‌ها، شبخوانی، از زبان برگ، در کوچه باغ‌های نشابور، مثل درخت در شب باران، از بودن و سرودن و بوی جوی مولیان تشکیل شده است.

مجموعۀ هفت دفتر شعر است که در سال ۱۳۷۶ در یک مجلد منتشر شد. چاپ نخست دفترهای مستقل این مجلد در فاصله سال‌های ۱۳۴۴ تا ۱۳۵۶ منتشر شده بودند. در این میان، دفتر ”زمزمه‌ها“ که مرداد ماه سال ۱۳۴۴ منتشر شد، نخستین تجربه‌های شعری شفیعی کدکنی را در بر می‌گیرد. ”زمزمه‌ها“ با یک دوبیتی به جای پیش‌درآمد آغاز می‌شود:

به جان جوشم که جویای تو باشم
خسی در موج دریای تو باشم

تمام آرزوهای منی، کاش
یکی از آرزوهای تو باشم

«هزاره دوم آهوی کوهی» دومین اثر شفیعی کدکنی است که اخیراً چاپ ششم آن روانه کتابفروشی‌ها شده است. مرثیه‌های سرو کاشمر، خطی ز دلتنگی، غزل برای گل آفتابگردان، ستاره دنباله‌دار و در ستایش کبوترها عناوین سروده‌های این مجموعه را تشکیل می‌دهد. در تقسیم‌بندی این مجموعه‌ها بیشتر حال و هوای شعری ملاک بوده است تا زمان سرودن آنها؛ به همین دلیل گاه نمونه‌هایی از دهه ۴۰ هم در میان این مجموعه‌ها دیده می‌شود.

انتشار کتابی همزمان با تولد شفیعی کدکنی/ دریچه‌ای متفاوت به جهان شعر حافظنامه بحث‌برانگیز محمدرضا شفیعی کدکنی درباره احمد شاملو«بخوان به نام گل سرخ»؛ نگاهی به آثار شفیعی کدکنی به بهانه انتشار تصحیح «تذکره‌الاولیا»

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن