اینستاگرام و واتساپ چه زمانی رفع فیلتر خواهد شد؟

اینستاگرام و واتساپ چه زمانی رفع فیلتر خواهد شد؟

اینستاگرام و واتساپ از روز گذشته در ایران فیلتر شده‌اند؛ اما چه زمانی شاهد رفع فیلتر شدن این شبکه های اجتماعی خواهیم بود و آیا اصلا این اتفاق رخ خواهد داد؟

از روز گذشته، اختلالات شدیدی در اتصال اینترنت کاربران به وجود آمده و از سوی دیگر، شبکه های اجتماعی اینستاگرام و واتساپ نیز فیلتر شده‌اند. در حال حاضر کاربران ایرانی فقط با فیلترشکن امکان دسترسی به این شبکه های اجتماعی را دارند. در واقع اکنون فقط اپلیکیشن های ایرانی در حوزه پیام رسان‌ها و شبکه های اجتماعی آزاد هستند و تمام شبکه های اجتماعی خارجی در ایران مسدود شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، تصمیم فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ از سوی شورای امنیت کشور گرفته شده است. این در حالی است که در اوایل دیروز، اپراتورهای تلفن همراه و وزیر ارتباطات موضوع اعمال محدودیت در اینترنت و شبکه های اجتماعی را تکذیب کرده بودند. عیسی زارع پور گفته بود در برخی نقاط و برخی ساعات محدودیت‌های مقطعی وجود داشته که برطرف شده است و در حال حاضر شبکه ارتباطی هیچ مشکلی از نظر سرعت و کیفیت ندارد.

فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ موقتی است یا دائمی؟

اما حالا این سوال به وجود آمده که اینستاگرام و واتساپ چه زمانی رفع فیلتر می‌شوند؟ با توجه به این که شورای امنیت به خاطر مسائل امنیتی تصمیم به فیلتر کردن اینستاگرام و واتساپ گرفته و همچنین با توجه به گفته‌های وزیر ارتباطات، این احتمال وجود دارد که فیلترینگ این شبکه های اجتماعی موقتی باشد. خبرگزاری تسنیم هم در گزارشی از موقتی بودن مسدودسازی‌ها خبر داده بود. خبرگزاری برنا هم مدعی شد که مشکل قطعی اینترنت در آخر هفته جاری برطرف می‌شود، اما در خصوص این که محدودیت‌های اینستاگرام، واتساپ و برخی سرویس‌های دیگر چه زمانی مرتفع خواهد شد، توضیحی نداده است.

در هر صورت برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که فیلترینگ Instagram و Whatsapp پس از آرام شدن اوضاع برداشته خواهد شد، اما برخی افراد نیز به خلاف این موضوع اعتقاد دارند. تعدادی از فعالان رسانه‌ای معتقدند که محدودیت و فیلترینگ اینستاگرام ادامه خواهد داشت، اما احتمالا محدودیت‌های سرویس‌های گوگل و واتس اپ در روزهای آینده برطرف می‌شود.

از سوی دیگر باید به این نکته اشاره کرد که خیلی از مسئولان به دنبال این بودند که با اجرای طرح صیانت، نسخه اینستاگرام، واتس اپ و تمام شبکه های اجتماعی خارجی را بپیچند و آنها را مسدود کنند. شاید فیلتر شدن این اپلیکیشن‌ها به خاطر مسائل امنیتی، فرصت خوبی برای این افراد باشد تا اینستاگرام و واتساپ را برای همیشه در ایران مسدود کنند. حتی قبل از این اتفاقات هم اخبار زیادی درباره نزدیک بودن فیلترینگ شبکه های اجتماعی خارجی به گوش می‌رسید و بعید نیست که شروع مسدودسازی آنها از همینجا باشد.

با این حال قطعا تا آرام شدن اوضاع و فروکش کردن اعتراضات خیابانی، اینستاگرام و واتس اپ همچنان فیلتر باقی خواهند ماند و پس از عادی شدن شرایط باید منتظر بمانیم و ببینیم شورای امنیت، شورای عالی فضای مجازی، کمیته فیلترینگ، وزارت ارتباطات و سایر مسئولان چه تصمیمی درباره ادامه فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی در ایران می‌گیرند. شاید اتفاقات اخیر بهانه‌ای باشد برای موافقان فیلترینگ تا به آرزوی خود برای فیلتر کردن اینستاگرام دست پیدا کنند؛ تصمیمی که با توجه به گره خوردن این شبکه های اجتماعی با اقتصاد، کسب و کار، زندگی و ارتباطات کاربران می‌تواند مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کند.

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

2 × پنج =