علم و دانش

اپل ۱۶۳٫۳۴ میلیون دلار برای هزینه صدور مجوز ترانه سرایان و ناشران پرداخت کرده است

اپل ۱۶۳٫۳۴ میلیون دلار برای هزینه صدور مجوز ترانه سرایان و ناشران پرداخت کرده است

به‌تازگی، گروه صدور مجوز مکانیکی از طریق ورایتی اعلام کرده است که اپل و سایر ارائه‌دهندگان خدمات دیجیتال حق امتیاز بی‌نظیری را پرداخت کرده‌اند که مجموعاً ۴۲۴۳۸۴۷۸۷ دلار است.

در این میان، اپل ۱۶۳۳۳۸۸۹۰ دلار به ترانه‌سراها و ناشران پرداخت کرده است که بالاترین مبلغ در میان شرکت‌های مربوطه است. اسپاتیفای با پرداخت ۱۵۲۲۲۶۰۳۹ دلار رتبه دوم را کسب کرد. پس از آن، آمازون ۴۲۷۴۱۵۰۷ دلار و گوگل ۳۲۸۵۵۲۲۲ دلار پرداخت کردند. سایر سرویس‌های موزیک مانند پاندورا، آی هارت مدیا، ساوندکلود و دیزر مبالغ کمتری را پرداخت کرده‌اند.

گروه صدور مجوز مکانیکی (MLC)، که وجوه مذکور را جمع‌آوری می‌کند، یک سازمان غیرانتفاعی است که در سال ۲۰۱۹ براساس قانون مدرنیزاسیون موسیقی تأسیس‌شده و توسط دفتر حق چاپ آمریکا تأسیس شده است.

از ژانویه ۲۰۲۱، گروه صدور مجوز مکانیکی شروع به ارائه مجوزهای مربوطه به سرویس‌های پخش موزیک واجد شرایط و خدمات بارگیری در ایالات متحده می‌کند. این گروه سپس حق‌الزحمه دریافتی صدور این مجوزها را جمع‌آوری می‌کند و سپس آن‌ها را به ترانه‌سرایان، توزیع‌کنندگان موسیقی و دیگر سازمان‌های ذی‌نفع پرداخت می‌کند تا اطمینان حاصل شود که سازندگان می‌توانند درآمد مناسبی را برای نشر هنرشان دریافت کنند. پیش از این، از مجوز آهنگ به آهنگ برای این موضوع استفاده می‌شد که ارائه خدمات پخش مناسب برای همه کسانی که در ساخت یک آهنگ فعالیت کرده بودند را برای سرویس‌های پخش موزیک مشکل‌ساز می‌کرد.

هزینه‌های پرداخت‌شده توسط شرکت‌های پخش موزیک در ژانویه و فوریه مربوط به محدودیت‌های اعمال‌شده توسط قانون مدرنیزاسیون موسیقی برای مبارزه با تخلفات در گذشته است. مدت‌هاست که ترانه‌سرایان، توزیع‌کنندگان موسیقی، آهنگسازان و دیگر مراجع ذی‌نفع سعی در یافتن روش پرداخت مناسبی برای سرویس‌های پخش موسیقی دارند که هدف گروه صدور مجوز مکانیکی نیز همین است. ارائه‌دهندگان سرویس‌های پخش موسیقی همچنین داده‌های مرتبط با حق امتیاز را به سازندگان مربوطه ارسال کرده‌اند و وظیفه گروه صدور مجوز مکانیکی بررسی و تجزیه‌وتحلیل داده‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌های موسیقی جریان برای یافتن و پرداخت حقوق مناسب دارندگان آثار است.

ترانه‌سرایان، آهنگسازان، ناشران موسیقی و دیگر مراجع ذی‌نفع می‌توانند در گروه صدور مجوز مکانیکی ثبت نام کنند تا حقوق عقب‌افتاده خود را دریافت کنند. ارسال این مبالغ از سوی گروه صدور مجوز مکانیکی از ماه آوریل آغاز خواهد شد.

به‌منظور رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در گذشته توسط MMA، در مجموع ۲۰ DSP به‌صورت جداگانه حق امتیاز خود را به گروه صدور مجوز مکانیکی منتقل کردند. این یک اتفاق تاریخی است. علاوه بر حق امتیاز بی‌نظیر تعلق‌گرفته به گروه صدور مجوز مکانیکی، DSP همچنین بیش از ۱۸۰۰ فایل حاوی بیش از ۱٫۳ ترابایت داده و ۹ میلیارد سطر داده را تحویل این گروه داده است.

انتقال این وجوه بیانگر تلاش چندین ماهه گروه صدور مجوز مکانیکی است. این DSP ها همچنین در حال توسعه و اجرای موارد مربوط به این گزارش‌ها هستند. با کمک این گزارش‌های حقوقی و کاربردهای آن‌ها، گروه صدور مجوز مکانیکی می‌تواند فرایند بررسی و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را برای یافتن و پرداخت حقوق مناسب صاحبان آثار شروع کند.

در ادامه، ارائه‌دهندگان سرویس‌های پخش موسیقی مانند اپل باید داده‌های ماهانه مربوط به محتوای پخش رسانه‌های مختلف و حق امتیاز ترانه‌سرایان و ناشران را به گروه صدور مجوز مکانیکی ارسال کنند و گروه صدور مجوز مکانیکی این هزینه‌ها را از ارائه‌دهندگان سرویس‌های پخش موسیقی کسر می‌کند. برای اعطای حقوق ترانه‌سرایان و ناشران، گروه صدور مجوز مکانیکی پایگاه داده‌ای را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد که سازندگان می‌توانند در آنجا جستجو کنند تا ببینند آیا ضرر کرده‌اند یا خیر.

۰لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن