فرهنگی

امیرحسین شفیعی: تکریم خانواده تئاتر از خانواده شهید حسین پورجعفری

امیرحسین شفیعی: تکریم خانواده تئاتر از خانواده شهید حسین پورجعفری

دبیر همایش ملی سردار ملی در نشست خبری این رویداد از تکریم خانواده تئاتر از خانواده شهید حسین پورجعفری، همرزم همیشگی شهید سپهبد قاسم سلیمانی خبر داد.

امیرحسین شفیعی: تکریم خانواده تئاتر از خانواده شهید حسین پورجعفری – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، ظهر امروز نشست خبری همایش ملی سردار آسمانی، با حضور امیرحسین شفیعی، دبیر این همایش تئاتری در تماشاخانه سرو برگزار شد. همایش سردار ملی قرار است توسط بنیاد روایت در ۱۲ استان مختلف در تجلیل مقام شهید سپهبد قاسم سلیمانی برگزار شود.

فراخوان محفلِ "نمایش‌ْخاطره" با محوریت سردار آسمانی "سپهبد سلیمانی" منتشر شد

شفیعی در این نشست دلیل برگزاری این همایش در قالب نمایش‌های خیابانی گفت: هنرهای تجسمی می‌توانند بلافاصله نسبت به یک رویداد واکنش نشان دهند؛ ولی تئاتر نیاز به زمان دارد. در این زمان از هنرمندان حاضر در این جشنواره قدردان هستم که با تمام باور ۳۷ اثر نمایشی تولید کرده‌اند.

وی تشریح کرد این همایش در سه بخش برگزار می‌شود که در بخش اصلی ۱۲ اثر، در بخش مسجد ۳ اثر و در بخش ویژه یک اثر اجرا می‌شود.

شفیعی در هم راستا افزود: «باید نگاه بلند مدت و اجرای عموم آثار داشته باشیم. ۱۲ استان در این جشنواره حضور دارند. همایش از دهم بهمن از سر مزار سردار سلیمانی آغاز می‌شود. در این مراسم شاهد تکریم خانواده تئاتر از خانواده حسین پورجعفری، یار همیشگی سردار سلیمانی خواهیم بود که در کنار وی به شهادت رسیده است.»

وی همچنین گفت قرار است در این مراسم دو هنرمند شاخص هم سخنرانی می‌کنند.

همایش ملی سردار ملی قرار است در استان‌ها، در مصلی‌ها، مدارس، مساجد و دانشگاه‌ها پیش‌بینی برای اجرای استانی برگزار شود و در شهر تهران تئاتر شهر، میدان امام حسین، مساجد تهران به تعداد ده عدد، ایوان انتظار، پلازای هفت تیر، پل طبیعت میزبانی آثار نمایشی را برعهده گیرند.

شفیعی در همین رابطه گفت: «همکاری خوبی با جشنواره فجر داریم که ۱۹ بهمن در بخش خیابانی به صورت کامل به آثار ویژه سردار سلیمانی اختصاص می‌یابد. ۲۰ و ۲۱ بهمن تئاتر شهر میزبان آثار سردار سلیمانی است. حدفاصل انقلاب تا آزادی ده اثر نمایشی در ۲۲ بهمن اجرا می‌شود که در تئاتر سیار اجرا می‌شود.»

شفیعی درباره شایعاتی مبنی بر هزینه‌های گزاف تولید چنین آثاری گفت: «بودجه این رویداد ۱۵۰میلیون تومان است. آنچه این آثار آفریده شده و بچه‌ها را راضی به کار کرده است عشق هنرمندان به سردار سلیمانی است. حاضرم در انتهای این برنامه و رویداد ریز هزینه‌ها را به اعلام کنم.»

وی درباره شتابزدگی در تولید اثر گفت: «این واکنش احساسی سریع هنرمند به شهادت سردار موضوع کوتاه‌مدت است؛ ولی موضوع بلندمدت تولید آثار ارزشمند با قابلیت هنری است و برای همین محفل خاطره نمایش را راه انداختیم.»

شفیعی افزود: «نیاز است پس از شهادت وی خاطرات و خدمات وی بازگو شود و این مسأله با حضور سه تن از نزدیکان با روایت خاطرات سردار سلیمانی میسر می‌شود تا درام‌نویسان مشتاق به نوشتن اثری از زندگی این سردار ار خلال داستان‌ها و خاطرات اثری بنویسند.»

قرار است تالار اسوه میزبان این محفل خاطره‌گویی باشد که از دل آن سه اثر چاپ و در اولویت برای تولید در جشنواره مقاومت و اجرای عمومی در تماشاخانه سرو قرار می‌گیرند.پنج اثر هم در دفتر تئاتر مساجد پنج اثر اجرا می‌شود.

شفیعی گفت: «قرار نیست جشنواره به جشنواره کشور اضافه کنیم. رویداد مهمی رخ داده است که توقع مردم و تمایل هنرمند در کار است. هدف ما جریان‌سازی است و می‌خواهیم بگویم فقط هنرمندان منصرفان فجر نیستند. ادامه این رویداد باید در بدنه جشنواره مقاومت رخ دهد.»

وی درباره گسترش این برنامه در ابعاد بین‌المللی گفت: «در بعد بین‌المللی بهترین مکان پیاده‌روی اربعین است که در سال‌های گذشته توسط محراب محمدزاده رقم خورده است تا در آنجا این موضوع دیده شود.»

همایش ملی سردار آسمانی ۱۰ تا ۲۲ بهمن ماه در تهران و ۱۲ استان کشور به دبیری امیرحسین شفیعی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن