اقتصادی

استقرار ۱۲هزار راهدار با ۱۰هزار دستگاه ماشین‌آلات در جاده‌ها/ مسدودی مسیر به دلیل برف نداریم

استقرار ۱۲هزار راهدار با ۱۰هزار دستگاه ماشین‌آلات در جاده‌ها/ مسدودی مسیر به دلیل برف نداریم

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه در طرح راهداری زمستانی ۱۲۳۰۰ نفر نیروی راهدار و ۹۴۰ راهدارخانه در سطح جاده‌ها فعال هستند، گفت: هیچ‌یک از محورهای کوهستانی و برف‌گیر به دلیل بارش برف مسدود نیست.

استقرار 12هزار راهدار با 10هزار دستگاه ماشین‌آلات در جاده‌ها/ مسدودی مسیر به دلیل برف نداریم

حیدر مطاعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در تشریح آخرین وضعیت ترافیکی و جوی جاده‌های کشور خصوصاً محورهای برف‌گیر با توجه به بارش برف در اغلب نقاط کشور، اظهار داشت:‌ از بعدازظهر دیروز که این سامانه بارشی جدید از سمت شمال‌غرب و غرب وارد کشور شد، ماشین‌آلات و ادوات راهداری که در طرح زمستانی در آماده‌باش هستند، نسبت به اصلاح وضعیت راه‌ها و شن‌پاشی، برف‌روبی، نمک‌پاشی و غیره اقدام کردند.

* برف در ۱۹ استان/ همه جاده‌ها باز است

وی گفت:‌ از شب گذشته تاکنون در ۱۹ استان کشور بارش برف داریم و از ساعت ۳ بامداد امروز نیز بارش برف را در استان تهران شاهد هستیم اما از آن منظر که از قبل آمادگی داشتیم، در هیچ‌یک از محورهای اصلی، فرعی و محورهای آزادراهی انسداد مسیر به دلیل برف نداریم.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه در آزادراه‌های ‌زنجان به قزوین و یا زنجان به تبریز کولاک شدید برف داشتیم، گفت: نمک‌پاشی قبل از بارش و حین بارش در این مسیرها و دیگر جاده‌ها انجام شد.

مطاعی ادامه داد: در حال حاضر همه محورهای اصلی و فرعی کشور باز است و هیچ جاده مسدودی به دلیل بارش برف نداریم، همچنین از نظر تردد هم مشکلی نداریم.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: باوجود بارش شدید برف در اغلب استان‌ها،‌ دوربین‌های نظارت تصویری نشان از تردد روان در جاده‌های کشور دارد و از روز گذشته تا کنون مشکل خاصی در جاده‌ها نداشتیم و اگر خودرویی هم در جاده‌ها مانده بود، توسط همکاران راهداری به کنار جاده یا راهدارخانه‌ها منتقل شد.

وی افزود: این بارش امشب همچنان ادامه دارد ممکن است فردا برای ساعاتی توقف بارش داشته باشیم، اما از فردا شب تا پایان هفته و همچنین تا سه‌شنبه هفته آینده بارش برف و باران با شدت‌های مختلف در کشور ادامه دارد و راهداران در آماده‌باش کامل هستند.

* چند توصیه به راننده‌های بابت تردد در محورهای برف‌گیر

مطاعی تأکید کرد: راننده‌ها حتماً‌ به استانداردهای رانندگی در فصل سرد و محورهای‌ کوهستانی و برف‌گیر توجه کنند، حتماً خودرو به زنجیر چرخ مجهز باشد، نصب زنجیر چرخ در ابتدای محوری که تشخیص داده می‌شود امکان سر خوردن وجود دارد، انجام شود و آن را موکول به اواسط جاده نکنند تا به انسداد مسیر بینجامد.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: همچنین راننده‌ها توجه کنند که از نظر سوخت، مخزن خودرو آنها تکمیل باشد تا اگر به عنوان مثال یک خودروی سنگین در جاده‌‌ای قیچی کرد و یکی دو ساعت پشت سر این خودروها در ترافیک ماندند از نظر سوخت با مشکل مواجه نشوند؛ ضمن آنکه مسافران تلاش کنند در صورت امکان از سفر غیرضروری خصوصاً در محورهای کوهستانی و برف‌گیر خودداری کنند.

* تلاش راهد‌اران در راهداری زمستانی بی‌وقفه ادامه دارد

مطاعی افزود: در یکی دو هفته اخیر بارش برف و باران در استان‌ها به صورت ممتد داشته‌ایم و راهداران در سطح جاده‌های کشور بی‌وقفه فعال بوده‌اند و اگر فرصت کوتاهی هم داشته باشند ادوات و ماشین‌آلات را ‌تعمیر یا بهسازی کرده‌اند تا برای بارش برف جدید آماده باشند.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: پیش‌بینی می‌شود تا اواخر وقت امروز بارش برف در استان‌های تهران و البرز کاهش یابد و سامانه بارشی به سمت شرق کشور می‌رود اما از فردا شب سامانه بارشی تازه‌ای مجدداً وارد کشور می‌شود و راهداران مجدداً ادامه عملیات برف‌روبی، نمک‌پاشی، شن‌ریزی و غیره را انجام می‌دهند.

مطاعی اضافه کرد: از ابتدای طرح راهداری زمستانی همه ادوات و ماشین‌آلات راهداری در آماده‌باش کامل هستند و از سوی دیگر بخش خصوصی همه به ما کمک‌هایی داشت است، اما در حالت عادی و همچنین برف و کولاک، راهداران به صورت کامل در جاده‌ها مستقر هستند.

* استقرار بیش از ۱۲هزار راهدار در جاده‌ها/بکارگیری ۱۰هزار دستگاه ماشین‌آلات در راهداری زمستانی

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: حدود ۱۰ هزار دستگاه انواع ماشین‌آلات راهداری و راهسازی شامل ماشین‌آلات سبک، نیمه‌سنگین و سنگین در امر برف‌روبی، نمک‌پاشی، شن‌ریزی و غیره فعالیت ممتد دارند.

وی افزود: همچنین ۱۲۳۰۰ نفر نیروی راهدار و ۹۴۰ راهدارخانه در سطح جاده‌های کل کشور فعال هستند تا اگر اتفاقی رخ داد مسافران به صورت موقت بتوانند از راهدارخانه‌ها استفاده کنند، ضمن آنکه راهدارخانه‌ها به سیستم گرمایشی، پتو و غیره مجهز هستند و امکان اسکان موقت وجود دارد.

* کندوان، هراز و فیروزکوه با وجود بارش شدید برف باز است

مطاعی درباره وضعیت فعلی محورهای کندوان، فیروزکوه و هراز بیان کرد: با وجود بارش سنگین برف در این ۳ محور اما هر ۳ محور کاملاً باز است و عملیات راهداری در آنها ادامه دارد.

وی افزود: در آزادراه تهران ـ کرج و کرج ـ‌ قزوین هم مسیرها کاملاً باز است، برف، دشت و کوه و اطراف جاده را پوشانده است اما محورهای مواصلاتی باز است، برف اطراف جاده‌ها را سفید کرده است اما جاده‌ها همه باز و به قول معروف کاملاً سیاه است.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تأکید کرد: هیچ مشکل انسدادی در هراز، کندوان و فیروزکوه به دلیل بارش برف نداریم ضمن آنکه راهداران به صورت آماده در جاده‌ها مستقر هستند.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن