تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۶

دستگاه CPAP (فشار مثبت مداوم راه هوایی) یکی از رایج ­ترین درمان ­ها برای آپنه خواب است. این دستگاه، راه­ های هوایی شما را هنگام خواب باز نگه می ­دارد تا بتوانید اکسیژن مورد نیاز برای عملکرد مطلوب را دریافت کنید. با خرید سی پپ می ­توانید کیفیت خواب را به میزان قابل توجهی بهبود

دستگاه CPAP (فشار مثبت مداوم راه هوایی) یکی از رایج ­ترین درمان ­ها برای آپنه خواب است. این دستگاه، راه­ های هوایی شما را هنگام خواب باز نگه می ­دارد تا بتوانید اکسیژن مورد نیاز برای عملکرد مطلوب را دریافت کنید. با خرید سی پپ می ­توانید کیفیت خواب را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشید و خطر ابتلا به تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله بیماری قلبی و سکته را کاهش دهید. در ادامه در رابطه با آپنه خواب و دستگاه سی پپ بیشتر صحبت خواهیم کرد.

سی پپ چگونه دستگاهی می­باشد؟

دستگاه ­های CPAP برای درمان آپنه خواب انسدادی و مرکزی استفاده می ­شوند. در هر دو اختلال، تنفس شما در طول چرخه خواب قطع می­ شود. این عامل می­ تواند صدها بار در یک شب اتفاق بیفتد و منجر به کمبود اکسیژن و افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و سایر نگرانی­ های سلامتی شود. در ادامه با رسمد همراه باشید تا با جزئیات بیشتر استفاده از دستگاه سی پپ برای درمان آپنه خواب آشنا شوید.

 

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب یک وضعیت پاتولوژیک می ­باشد که اغلب باعث نارسایی تنفسی می ­شود و با مشکلات قلب و عروق پیچیده تر می­ شود. تقریباً 65 درصد از افراد بالای 65 سال از این بیماری رنج می ­برند. در عین حال، مردان 2 برابر بیشتر از زنان به سندرم آپنه خواب دچار می شوند. علامت اصلی این بیماری، خروپف و همچنین دوره­ های کمبود تنفس است.

می توان گفت علامت اصلی سندرم آپنه انسدادی خواب، خروپف است، اما با خواب بی قرار و بیداری های مکرر که خود بیمار به یاد نمی ­آورد و با فعالیت حرکتی بیش از حد همراه است؛ نیز شناخته می شود. مدت حمله می­ تواند تا 30 ثانیه باشد و هر شب تا 100 مورد رخ دهد. در واقع شدت بیماری به تعداد اپیزودها و مدت آن‌ ها بستگی دارد.

استفاده از دستگاه سی پپ برای درمان آپنه خواب می­ تواند به شما در فرآیند این بیماری کمک کند. با وجود این بیماری، فرد صبح ­ها دچار سردرد، خستگی، خشکی دهان و گلودرد می ­شود و در طول روز، خواب‌آلودگی، عملکرد پایین، تحریک‌پذیری و خستگی با فرد همراه خواهد بود. با گذشت زمان، کاهش حافظه آغاز می ­شود و فرد برای تمرکز دچار مشکل خواهد شد.

همچنین با گذشت زمان و عدم درمان به موقع، ممکن است فرد دچار اختلال ریتم قلب، نارسایی قلبی و حملات آنژین شود. بیش از نیمی از بیماران، بعداً با فشارخون شریانی، بیماری عروق کرونر، آسم برونش و COPD تشخیص داده می­ شوند. بنابراین خرید دستگاه سی پپ رسمد برای درمان آپنه خواب می ­تواند گزینه مناسب و کم هزینه ­ای برای شما باشد.

استفاده و خرید دستگاه سی پپ برای درمان آپنه خواب

نحوه تشخیص آپنه خواب

برای تشخیص قطعی آپنه خواب، باید تست خواب انجام دهید. روش های مختلفی برای تست خواب وجود دارد که توسط پزشک یا در منزل توسط خود شخص انجام می شود. در ادامه به دو روش اشاره شده است.

·       تست خواب در منزل

بسیاری از افراد ترجیح می دهند در خانه خود استراحت کنند و با تست خواب در خانه بسیار راحت تر هستند. در این روش فرد باید یک کمربند را در طول شب در اطراف دنده ها و سینه ی خود ببندد و کانولای بینی و شاخه های آن را در بینی خود قرار دهد. همچنین یک حسگر انگشت نیز به یکی از انگشتان فرد متصل می شود.

·       پلی سومنوگرافی

برای این تست باید یک شب کامل را در کلینیک خواب بگذرانید.. در طی خواب، فرد متخصص مرتب شرایط مغز و بدن شما را بررسی می کند و سطح اکسیژن خون، ضربان قلب و … را چک می کند.

دستگاه کمک تنفسی سی پپ چیست؟

CPAP  یک دستگاه ساده است که به بهبود تنفس شما کمک می کند و اینگونه می توانید اکسیژن را از طریق ماسکی که شب ها استفاده می کنید، دریافت کنید. این دستگاه برای باز نگه داشتن راه هوایی شما در هنگام خواب طراحی شده است. هوا را با فشار به راه هوایی فوقانی شما می­ فرستد، تا از جمع شدن یا باریک شدن آن جلوگیری کند. کلینیک خواب یا خود دستگاه، فشار مناسب را برای شما تنظیم می­ کند.

کاربرد سی پپ چیست؟

همانطور که قبلا اشاره شد، افرادی که آپنه خواب دارند در هنگام خواب در باز نگه داشتن راه هوایی برای تنفس طبیعی مشکل دارند. معمولاً بافت نرم در گلو و حفره دهان (مثلاً لوزه‌ ها یا زبان) شل می ‌شود و فرو می ‌ریزد و فضای مورد نیاز برای حرکت هوا از طریق بینی و داخل ریه ‌ها را می‌ بندد. این عامل منجر به مکث­ هایی در تنفس شده که می ­تواند طولانی باشد، تا جریان خون را از اکسیژن مورد نیاز برای رساندن به همه اندام­ ها محروم کند.

سی پپ برای چه افراد مناسب است؟

خرید CPAP رسمد، معمولاً به عنوان درمانی برای آپنه خواب استفاده می ­شود، این دستگاه یک جریان ثابت از فشار هوا را ارائه می ­دهد که از بسته شدن راه ­های هوایی در هنگام خواب جلوگیری می­کند تا به شما در نفس کشیدن، کمک کند. بنابراین این دستگاه کمک تنفسی برای کسانی که به انواع آپنه خواب دچار هستند و به فکر درمان می باشند، بسیار مناسب است.

چند نوع سی پپ داریم؟

چند نوع مختلف سی پپ موجود است. بهترین نوع برای شما بستگی به سطح راحتی، عادات تنفسی و نوع آپنه خواب شما دارد. انواع ماسک CPAP عبارتند از:

 • ماسک بینی: این گزینه بینی شما را می­ پوشاند. ماسک بینی اغلب برای افرادی که هنگام خواب زیاد حرکت می ­کنند توصیه می­ شود.
 • ماسک بالش بینی: ماسک بالش بینی به جای پوشاندن کل بینی، فقط ناحیه سوراخ بینی شما را می‌ پوشاند. برخی از گزینه ­ها نیز شاخک ­هایی دارند که در سوراخ­ های بینی شما قرار می­ گیرند. افرادی که از ماسک بالش بینی استفاده می ­کنند می ­توانند به راحتی عینک خود را بپوشند.
 • ماسک کامل: این ماسک مثلثی روی بینی و دهان شما قرار می­ گیرد. ماسک کامل برای افرادی که هنگام خواب از طریق دهان نفس می ­کشند بهترین است. اگر از انسداد بینی رنج می ­برید، ممکن است پزشک شما این نوع ماسک را نیز توصیه کند.

مزایای دستگاه CPAP چیست؟

دستگاه­های CPAP از وقفه ­های تنفسی ناشی از آپنه خواب جلوگیری می ­کنند. این دستگاه­ ها همچنین عوارض جانبی مضر آپنه خواب را از بین می­ برند. مزایای قابل توجه دستگاه CPAP عبارتند از:

 • بهبود کیفیت خواب
 • کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی
 • کاهش خواب ‌آلودگی در طول روز
 • بهبود احتمالی کنترل قند در افراد مبتلا به دیابت

آیا عوارض جانبی دستگاه CPAP وجود دارد؟

استفاده از این دستگاه برای بهبود آپنه خواب ممکن است برخی از عوارض را برای شما به همراه داشته باشد. به عنوان مثال: آئروفاژی (خوردن و بلعیدن هوا به دلیل فشار زیاد دستگاه)، درد و ناراحتی (به دلیل استفاده از ماسک در شب)، کلاستروفوبیا، خشکی و گرفتگی بینی می تواند در برخی از افراد بروز کند.

راهکارهای لازم برای جلوگیری از بروز علائم عبارتند از:

 • تمیز کردن به موقع دستگاه
 • کاهش مصرف فراورده های روغنی
 • انتخاب ماسک و دستگاه مناسب
 • بررسی رطوبت ساز
 • تنظیم درست فشار دستگاه

دستگاه سی پپ را از کجا خریداری کنیم؟

هنگام خرید دستگاه های کمک تنفسی دقت کنید که حتما از فروشگاه معتبری خرید خود را انجام دهید. رسمد ایران یکی از گزینه های قابل اعتماد برای خرید دستگاه های سی پپ، ونتیلاتور خانگی، دستگاه تنفسی بای پپ، انجام تست خواب و … می باشد.

 

 

 

خروج از نسخه موبایل