تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
کد خبر : 4711

آیت‌الله مکارم:‌ تقریب مذاهب، عامل خنثی‌سازی نقشه‌های شوم دشمنان است

آیت‌الله مکارم:‌ تقریب مذاهب، عامل خنثی‌سازی نقشه‌های شوم دشمنان است

آیت‌الله مکارم:‌ تقریب مذاهب، عامل خنثی‌سازی نقشه‌های شوم دشمنان است آیت‌الله مکارم شیرازی در جریان دیدار دبیرکل مجمع تقریب مذاهب، تقریب مذاهب را عامل خنثی‌سازی نقشه‌های شوم دشمنان دانست و گفت: باید تقریب مذاهب را با قوت و قدرت دنبال کرد. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دیدار با آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به سوابق آیت‌الله بروجردی در مسیر تقریب گفت: امیداوریم بتوانیم مسیری که بزرگان دین از جمله آیت‌الله بروجردی در زمینه تقریب دنبال کرده‌اند را ادامه دهیم. آرزوی آیت‌الله بروجردی این بود که از فتنه‌انگیزی استکبار جهانی در دنیا برای تفرقه انداختن بین فرق اسلامی پیشگری شود و با فرستادن نماینده‌ای به مصر و حضور آیت‌الله قمی این اتفاق کلید خورد و شیعه توانست در کنار مذاهب دیگر حرف خود را مطرح کند و به عنوان یک مکتب دارای پیشینه تاریخی در صحنه دینی به منصه ظهور برسد و این یکی از خدمات بزرگ آیت‌الله بروجردی برای مکتب تشیع بود.
حجت‌الاسلام شهریاری ابراز امیدواری کرد که بتوانیم پیروان خوبی برای مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلا..

آیت‌الله مکارم:‌ تقریب مذاهب، عامل خنثی‌سازی نقشه‌های شوم دشمنان است

آیت‌الله مکارم شیرازی در جریان دیدار دبیرکل مجمع تقریب مذاهب، تقریب مذاهب را عامل خنثی‌سازی نقشه‌های شوم دشمنان دانست و گفت: باید تقریب مذاهب را با قوت و قدرت دنبال کرد.

آیت‌الله مکارم:‌ تقریب مذاهب، عامل خنثی‌سازی نقشه‌های شوم دشمنان است – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دیدار با آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به سوابق آیت‌الله بروجردی در مسیر تقریب گفت: امیداوریم بتوانیم مسیری که بزرگان دین از جمله آیت‌الله بروجردی در زمینه تقریب دنبال کرده‌اند را ادامه دهیم. آرزوی آیت‌الله بروجردی این بود که از فتنه‌انگیزی استکبار جهانی در دنیا برای تفرقه انداختن بین فرق اسلامی پیشگری شود و با فرستادن نماینده‌ای به مصر و حضور آیت‌الله قمی این اتفاق کلید خورد و شیعه توانست در کنار مذاهب دیگر حرف خود را مطرح کند و به عنوان یک مکتب دارای پیشینه تاریخی در صحنه دینی به منصه ظهور برسد و این یکی از خدمات بزرگ آیت‌الله بروجردی برای مکتب تشیع بود.

حجت‌الاسلام شهریاری ابراز امیدواری کرد که بتوانیم پیروان خوبی برای مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام باشیم و مسیری که آیت‌الله بروجردی و شاگردانش طی کرده‌اند را ادامه دهیم.

در ادامه آیت‌الله نوری همدانی از مراجع تقلید شیعیان، ضمن تبریک به حجت‌الاسلام شهریاری به خاطر انتصاب وی به سمت دبیرکلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، برای وی آرزوی توفیق و همچنین از تلاش‌های دبیرکل‌های سابق مجمع تقریب قدردانی کرد و گفت: سِمت شما سمت بسیار مهمی است؛ سعی کنید در مدت خدمت، ارتباطات مجمع تقریب به خصوص ارتباطات با علما بیشتر شود؛ جلسات و مناظرات بین علمای تقریب با حفظ اصول در نقاط مختلف جهان از جمله ایران، سوریه و عراق افزایش یابد. امیدها خیلی به انتصاب جنابعالی بسته شده و امیداورم در این مسیر موفق عمل کنید.

حوزه علمیه , مجمع تقریب مذاهب ,

حجت‌الاسلام شهریاری در ادامه به دیدار آیت‌الله مکارم شیرازی رفت. آیت‌الله مکارم با بیان اینکه مستکبران، اسلام را مانع بزرگی برای اهداف شیطانی خود می‌دانند، گفت: آنها برای این که این مانع را از سر راه بردارند، به اختلاف افکنی و تفرقه بین مسلمانان جهان اسلام روی آورده‌اند. گروه نخست استکبار جهانی است؛ این مستکبران منافع خود را در تفرقه و اختلاف بین مذاهب اسلامی می‌بینند و در این مسیر سرمایه‌گذاری‌های فراوانی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه مستکبران، اسلام را مانع بزرگی برای تحقق اهداف شیطانی خود می‌دانند، تصریح کرد: آنها برای این که این مانع را از سر راه بردارند، به اختلاف‌افکنی و تفرقه بین مسلمانان جهان اسلام روی آورده‌اند. مردم هند بعد از استعمار این کشور توسط انگلیس، دریافتند که تقریب مذاهب اسلامی عامل خنثی‌سازی نقشه‌های شوم دشمنان است. باید تقریب مذاهب را با قوت و قدرت دنبال و مستکبران را از رسیدن به این هدف مأیوس و محروم کنیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی، منادیان اختلاف در جهان اسلام را گروه دوم تفرقه افکنان در جهان اسلام دانست و تصریح کرد: این گروه افرادی‌اند که بر اساس بی‌اطلاعی و نادانی ندای اختلاف سر می‌دهند که بهره آن را مستکبران و دشمنان می‌برند و ما باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که این جهل و نادانی از بین برود.

حوزه علمیه , مجمع تقریب مذاهب ,

حجت‌الاسلام شهریاری در ادامه به دیدار با آیت‌الله سبحانی رفت. آیت‌الله سبحانی ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی و همچنین حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: مسئله تقریب از مسائلی است که قبل از مرحوم آیت‌الله بروجردی جزء افکار دیگران هم بوده است تا بتوانند مذاهب اسلامی را به هم نزدیک کنند؛ آیت‌الله بروجردی حدود ۱۰ سال در اصفهان از محضر آیت‌الله درچه‌ای استفاده کرده و از افکار ایشان تأثیر پذیرفته بود و یکی از مسائلی که نسبت به آن حساسیت داشت غلو در احادیث بود.

وی افزود: آیت‌الله بروجردی تا قبل از فوت مرحوم آیت‌الله اصفهانی مسئله تقریب را مطرح نکرده بود، اما بعد از فوت ایشان در سال ۱۳۲۵ شمسی کم‌کم این افکار را بیان کرد و گفت، بحث در مورد اینکه خلیفه ما بعد از پیامبر اکرم(ص) کیست؟ فعلاً نتیجه‌بخش نیست و راه به جایی نمی‌بریم، بیایید اصلی را که همه بر آن توافق داریم مطرح کنیم که آن بحث ثقلین است؛ بنابراین بسیار به حدیث ثقلین اهمیت می‌دادند و برای اینکه دارالتقریب در مصر که مرکز بزرگ جهان اسلام است، تأسیس شود، بنا شد مرحوم آیت‌الله قمی به آنجا بروند؛ چون ایشان مدتی در لبنان و با محیط عربی آشنا بود؛ همچنین زبان عربی رو خوب می‌دانست؛ وقتی ایشان به قم برگشتند؛ گفتند مسئله، مسئله تقریب است نه ذوب شیعه در سنی و یا بالعکس؛ مقصود این است که پیروان این مذاهب را در مشترکات جمع کنیم.

آیت‌الله سبحانی اظهار کرد: به این دلیل که ما در بیان مذهب خود کوتاهی کرده‌ایم، برخی گمان می‌کنند که روایات نبوی ما کم است، در سال‌های اخیر کتابی در مورد روایات مشترکات بین شیعه و سنی نوشته شده که خود نشان تقریب است. کتاب‌هایی که در زمینه مشترکات شیعه و اهل‌سنت نوشته شده اگر چاپ نشده، چاپ و بین مجامع اهل‌سنت منتشر شود.

وی با بیان اینکه روایات ائمه شیعه در کتب اهل سنت یکی از علائم تقریب است، گفت: انتشار مجدد مجلهالتقریب نیز می‌تواند به امر تقریب کمک کند. قرآن می‌فرماید: «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا» چرا قرآن می‌گوید به ریسمان الهی چنگ زنید؟ در واقع می‌خواهد بیان کند، کسی که متفرق است به مثابه کسی است که در چاه افتاده است و او را به وسیله ریسمانی که به آن چنگ می‌زند، نجات می‌دهند؛ برخی اعضای امت اسلامی که الان متفرقند اگر بخواهند در همین حالت باقی بمانند، گویا همیشه در چاهند.

حوزه علمیه , مجمع تقریب مذاهب ,

حجت‌الاسلام شهریاری در دیدار با آیت‌الله جوادی آملی نیز با اشاره به مشی مراجع عظام ‌در گذشته در حوزه وحدت گفت: تقریب از نگاه آیت‌الله بروجردی و مراجع متقدم به معنای دست برداشتن از عقاید شیعه نبوده، بلکه به این مفهوم بوده است که ما بتوانیم مکتب فقه جعفری و تفکر و اخلاق و منش اهل بیت علیهم‌السلام را معرفی کنیم؛ بنابراین تلاش‌های بسیاری در راستای معرفی فقه جعفری به عنوان روش تفکری اصیل اسلامی صورت گرفته است. ان‌شا‌ءالله بتوانیم در زمینه وحدت پیرو سیره بزرگان دین از جمله آیت‌الله بروجردی باشیم.

آیت‌الله جوادی آملی انتصاب حجت‌الاسلام شهریاری را به سمت دبیرکلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تبریک گفت و ضمن تشکر از تلاش‌های دبیرکل‌های سابق مجمع تقریب خطاب به حجت‌الاسلام شهریاری گفت: مسئله وحدت اهمیت بسیار زیادی دارد، اما به معنای عدول از اصول نیست، باید گروه‌های پژوهشی قوی تشکیل شوند تا به تبیین این مسئله پرداخته شود که این اصول کدامند. همچنین موضوعات مهم علمی که در این زمینه باید به آنها پرداخته شود، فقه مقارن، و علوم عقلی و کلامی و مسائلی نظیر ولایت و امامت و عصمت است.

وی اضافه کرد: مهم‌ترین شخصیت‌های محوری برای وحدت شیعه و اهل سنت، نزدیک‌ترین افراد به پیامبر اکرم (ص) یعنی امیرالمومنین علی (ع) و حضرت فاطمه زهراء (س) هستند که مطابق آیه شریفه مباهله از آنها با عنوان «انفسنا» یاد شده است.

حوزه علمیه , مجمع تقریب مذاهب ,

اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم: پوشالی بودن جبهه استکبار در موشک‌باران پایگاه‌های نظامی آمریکا اثبات شد‌گناهی که نعمت را تغییر می‌دهد + فیلمنوری که هنگام مرگ و در برزخ همراه انسان است + فیلم

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.