دیگر رسانه ها

آیا دیابت باعث چاق شدن افراد می شود؟

هنگامی که جریان خون دارای قند خون و انسولین اضافی باشد، به بدن پیغام داده می شود که قند اضافی را ذخیره کند. مقداری قند در ماهیچه ها و کبد ذخیره می گردد. با این حال، بیشتر قندها زمانی که جایی برای رفتن ندارند به عنوان چربی ذخیره می شوند. بنابراین، افراد مبتلا به دیابت نسبت به افراد بدون این بیماری بیشتر در معرض اضافه وزن یا چاقی هستند. ما در سایت کلینیک زخم جهاد دانشگاهی بررسی ارتباط چاقی و دیابت و روش های درمان زخم های دیابتی ماند لارو درمانی می پردازیم.

اهمیت داشتن وزن سالم

وزن سالم به عنوان شاخص توده بدنی (BMI) بین 19 تا 25 کیلوگرم بر متر مربع تعریف می شود. افرادی که BMI بین 25 تا 30 کیلوگرم بر مترمربع دارند چاق و افرادی که BMI بالای 30 کیلوگرم بر متر مربع دارند چاق محسوب می شوند. درک این نکته مهم است که اضافه وزن می تواند بر سلامت شما تأثیر جدی بگذارد، حتی اگر دیابت نداشته باشید.

چاقی چاقی و دیابت

هرکسی اگر به رژیم غذایی، سطح فعالیت بدنی و سبک زندگی کلی خود توجه نکند، ممکن است دچار اضافه وزن یا چاق شود. چاقی ارتباط تنگاتنگی با دیابت دارد و اغلب افراد به دلیل سبک زندگی ناسالم ممکن است به دیابت مبتلا شوند. یکی از عوارض دیابت در افراد، ابتلا به زخم پای دیابتی می باشد. بنابراین، حفظ وزن سالم و اقدامات لازم برای مقابله با عواملی که منجر به چاقی و دیابت می شوند، مهم است.

افزایش وزن یکی از شایع ترین عوارض جانبی دیابت است، اما اجتناب ناپذیر نیست. عامل دیگر دارو است. یک مطالعه اخیر نشان داد که اکثر داروهای ضد دیابت باعث افزایش وزن می شوند. افزایش وزن در افراد مختلف، بسته به عوامل متعددی از جمله داروها متفاوت است. سایر عوامل موثر بر افزایش وزن عبارتند از:

  • سن ، جنسیت ، قد
  • مقدار انسولین آزاد شده با هر وعده غذایی و سطح مقاومت به انسولین
  • ساختار ژنتیکی، سابقه خانوادگی و قومیت
  • عادات غذایی و ورزش

اگر تحت درمان دیابت هستید و غذاهای بیش از حد چرب مصرف می کنید، خطر افزایش وزن خود را افزایش می دهید. در صورتی که سبک زندگی غیر فعالی داشته باشید، افزایش سبک زندگی بی تحرکی به تهدیدی برای افزایش وزن تبدیل شده است.

 

 

آیا دیابت باعث افزایش وزن می شود؟

پاسخ کوتاه این است که بله، افزایش وزن با دیابت امکان پذیر است.

افراد مبتلا به دیابت در واقع اغلب به دلیل مصرف داروها و سبک زندگی کم تحرک با افزایش وزن دست و پنجه نرم می کنند. ورزش نکردن می تواند به افزایش وزن کمک کند، که منجر به افزایش گلوکز خون و سطح کلسترول ناسالم می شود. در حالی که بیشتر افراد سالم با افزایش سن مقداری افزایش وزن را تجربه می کنند، افراد مبتلا به دیابت بیشتر احتمال دارد سریعتر وزن اضافه کنند. علاوه بر این، انتخاب های ناسالم سبک زندگی مانند خوردن مقدار زیادی شکر، کافئین و الکل و عدم فعالیت بدنی کافی می تواند خطر افزایش وزن را افزایش دهد.

چه نوع دیابتی باعث افزایش وزن می شود؟

دیابت نوع 1 و نوع 2 هر دو بیماری مزمنی هستند که با عوارض سلامتی همراه هستند که می توانند منجر به افزایش وزن شوند.

دیابت نوع 1 منشأ آن در یک بیماری خود ایمنی است که به توانایی پانکراس برای تولید انسولین آسیب می رساند. این یک بیماری خودایمنی است که معمولا در کودکان و بزرگسالان جوان تشخیص داده می شود. شیوع کمتری دارد و زمانی رخ می دهد که بدن هیچ انسولینی تولید نمی کند.

دیابت نوع 2 به دلیل ناتوانی سلول ها در پاسخ به سیگنال های انسولین ایجاد می شود. این یک اختلال متابولیک است که منجر به افزایش سطح قند خون می شود و شایع ترین نوع دیابت است. اغلب با افزایش وزن به خصوص در ناحیه شکم همراه است.

ارتباط دیابت با چاقی

چاقی احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد، وضعیتی که گلوکز (قند) بیش از حد در جریان خون شما در گردش است. چاقی همچنین باعث بدتر شدن هرجه سریعتر دیابت می شود. اتفاقی که می افتد این است: مدیریت سطح گلوکز در خون وظیفه پانکراس است. لوزالمعده انسولین تولید می کند که هورمونی است که گلوکز را از خون شما خارج می کند. به طور معمول، انسولین گلوکز را به ماهیچه‌های شما منتقل می‌کند تا فوراً برای انرژی یا کبد از آن استفاده کند، جایی که برای بعداً ذخیره می‌شود.

 

چاقی چاقی و دیابت

اما زمانی که شما مبتلا به دیابت هستید، سلول های شما در برابر اجازه دادن به انسولین برای انتقال گلوکز به درون آنها مقاومت می کنند. برای بدتر شدن اوضاع، ناحیه‌ای از کبد که معمولاً گلوکز اضافی در آن ذخیره می‌شود، پر از چربی است. این مانند تلاش برای قرار دادن مبلمان در اتاقی است که از قبل پر شده است. دکتر Waddadar توضیح می دهد: بطوریکه جای هیچ چیز دیگری وجود ندارد.

در حالی که جایی برای ذخیره سازی وجود ندارد، گلوکز در جریان خون باقی می ماند. دکتر Waddadar می‌گوید: «بنابراین لوزالمعده شما انسولین بیشتری تولید می‌کند تا بتواند کار انتقال گلوکز از خون را انجام دهد. او در تلاش است تا در برابر مقاومت ایجاد شده توسط چربی فشار بیاورد. پانکراس شما بیش از حد کار می کند و در نتیجه فرسوده می شود. شروع به تولید انسولین کمتری می کند. دیابت ایجاد می شود و اگر مقاومت چربی باقی بماند به سرعت بدتر می شود.

دیابت به مرور زمان منجر به ایجاد زخم به ویژه زخم پای دیابتی می شود برای درمان زخم های ناشی از دیابت از روش های درمانی مختلفی استفاده می شود لارو درمانی یکی از روش های بسیارخوب مورد استفاده در بهبود زخم پای دیابتی می باشد. در طی لارو درمانی از لارو های ضدعفونی شده به منظور پاکسازی بافت نکروزه یا مرده داخل زخم استفاده می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − شش =

دکمه بازگشت به بالا