علم و دانش

آزمایش انسانی واکسن استنشاقی کرونا تابستان ۲۰۲۱ آغاز می‌شود

آزمایش انسانی واکسن استنشاقی کرونا تابستان ۲۰۲۱ آغاز می‌شود

محققان فنلاندی موفق به توسعه یک واکسن استنشاقی کرونا شدند که فاز آزمایش انسانی آن در تابستان سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد.

محققان فنلاندی اخیرا توانستند یک واکسن استنشاقی کرونا را توسعه دهند که نتایج آزمایش آن روی موش‌ها بسیار موفقیت‌آمیز بوده است. در همین راستا این محققان قصد دارند آن را در تابستان ۲۰۲۱ روی انسان‌ها نیز آزمایش کنند.

جزئیاتی از واکسن استنشاقی کرونا

پروفسور کال ساکسلا از دانشگاه هلسینکی در فنلاند که به عنوان رهبر این تیم تحقیقاتی شناخته می‌شود عنوان کرد این واکسن بدون نیاز به سوزن به افراد منتقل خواهد شد. وی دلیل انتخاب این روش برای انتقال واکسن را موارد ایمونولوژیکی آن عنوان کرد و گفت به کمک این واکسن می‌توان در غشای مخاطی یک لایه محافظتی ایجاد کرد که روی مسیر تنفسی و بینی نیز تاثیر خود را خواهد گذاشت.

این واکسن با هدف توقف ویروس در مراحل اولیه باعث می‌شود تا فرد به ویروس کرونا مبتلا نشود و ویروس را نیز به دیگران انتقال ندهد. پروفسور کال ساکسلا تاکید کرد اگر آزمایش این واکسن روی انسان‌ها نیز موفقیت‌آمیز باشد، تاثیر آن نسبت به سایر واکسن‌ها بسیار بیشتر خواهد بود؛ چراکه واکسن استنشاقی کرونا در دمای یخچال قابل نگهداری بوده و هزینه تولید آن نیز نسبت به سایر واکسن‌ها بسیار کمتر است. همچنین فقط یک دوز از این واکسن می‌تواند ایمنی کافی را ایجاد کند و به دوز دوم نیاز نخواهد بود. البته این واکسن یک عیب دارد و آن هم این است که پزشکان نسبت به روش تزریقی روی میزان دوز تزریق شده به افراد کنترل کمی دارند.

منبعmehrnewsلینک منبع: گجت نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن