تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱
کد خبر : 10929

آرایش انتخاباتی تلویزیون/ شوخی و جدی از "میان‌بر" تا "خیابان ایران"

آرایش انتخاباتی تلویزیون/ شوخی و جدی از "میان‌بر" تا "خیابان ایران"

آرایش انتخاباتی تلویزیون/ شوخی و جدی از “میان‌بر” تا “خیابان ایران” انتخابات کنداکتور شبکه‌های سیما را تغییر داد؛ از قرار گرفتن “خیابان ایران” در باکس سریالی شبکه یک تا سریال طنزی که صداوسیمای مرکز البرز برای انتخابات آماده کرد. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره خبرگان رهبری دوم اسفندماه برگزار می‌شود؛ شبکه‌های سیما مدتی است برنامه‌های ویژه انتخاباتی‌شان را روی آنتن برده‌اند و در این هفته منتهی به انتخابات هم تغییراتی داشته‌اند که در ادامه می‌بینید:
شبکه ۱
سریال “پرگار” قرار بود از شب گذشته روی آنتن برود با تصمیم‌گیری‌های جدید از شب گذشته “خیابان ایران” علاوه بر دو نوبت پخش در روز، به صورت زنده در زمان پخش سریال شبکه یک، روی آنتن می‌رود. “خیابان ایران” با دهه‌فجر در قاب تلویزیون ظاهر شد و از جوانان انقلابی و نخبه دعوت می‌کرد. این ویژه‌برنامه سعی کرد فرهنگ و گفتمان نخبگی را در سطح جامعه افزایش دهد و بر مبنای فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص قوی شدن ملت، با افراد نخبه، توانمند و قوی گفت‌وگو کند. “خیابان ایران” هر روز با مجری متف..

آرایش انتخاباتی تلویزیون/ شوخی و جدی از "میان‌بر" تا "خیابان ایران"

انتخابات کنداکتور شبکه‌های سیما را تغییر داد؛ از قرار گرفتن "خیابان ایران" در باکس سریالی شبکه یک تا سریال طنزی که صداوسیمای مرکز البرز برای انتخابات آماده کرد.

آرایش انتخاباتی تلویزیون/ شوخی و جدی از "میان‌بر" تا "خیابان ایران" – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره خبرگان رهبری دوم اسفندماه برگزار می‌شود؛ شبکه‌های سیما مدتی است برنامه‌های ویژه انتخاباتی‌شان را روی آنتن برده‌اند و در این هفته منتهی به انتخابات هم تغییراتی داشته‌اند که در ادامه می‌بینید:

شبکه ۱

سریال "پرگار" قرار بود از شب گذشته روی آنتن برود با تصمیم‌گیری‌های جدید از شب گذشته "خیابان ایران" علاوه بر دو نوبت پخش در روز، به صورت زنده در زمان پخش سریال شبکه یک، روی آنتن می‌رود. "خیابان ایران" با دهه‌فجر در قاب تلویزیون ظاهر شد و از جوانان انقلابی و نخبه دعوت می‌کرد. این ویژه‌برنامه سعی کرد فرهنگ و گفتمان نخبگی را در سطح جامعه افزایش دهد و بر مبنای فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص قوی شدن ملت، با افراد نخبه، توانمند و قوی گفت‌وگو کند. "خیابان ایران" هر روز با مجری متفاوتی روی آنتن می‌رود که عبدالرضا امیراحمدی، مهدی آقابیگی، محمدرحمان نظام‌اسلامی، میلاد شیران، محمدهادی صلح‌جو و ندا ملکی از جمله آنانند. این برنامه ویژه انتخابات هم ادامه پیدا کرد و علاوه بر دو نوبت در روز، شب‌ها ساعت ۲۲:۱۵ به صورت زنده از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

"صندلی من" نام دیگر برنامه انتخاباتی تلویزیون است که هر روز حوالی ساعت ۱۹:۲۵ دقیقه روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود. این برنامه با یک صندلی و پرچم میان مردم استان‌های کشور رفته تا مردم روی این صندلی بنشینند و حرف دلشان، انتظارات و توقعاتشان از نمایندگان دوره یازدهم مجلس را بگویند. این برنامه ۱۵ دقیقه‌ای ترکیبی از مصاحبه‌های مردم، گفت‌وگوی کارشناسی، آیتم‌های طنز و نمایش و پخش تصاویر مستند است. در واقع "صندلی من" نوعی تحقیق میدانی است که حرف دل مردم و یک جامعه آماری واقعی را به نمایش بگذارد. نام این برنامه "صندلی من" است، چون صندلی نمایندگان مجلس، برای مردم و متعلق به آنها است که نماینده، آن را از مردم اجاره و ۴ سال امانتداری می‌کند. در این برنامه مردم متوجه وظایف اصلی نماینده مجلس می‌شوند، چون متأسفانه برخی نمایندگان برای رأی آوردن، قول‌ها و وعده‌هایی می‌دهند که نه در شرح وظایفشان است و نه در توانشان که این برای مردم توقع ایجاد می‌کند.

"میان مردم" با موضوع اهمیت انتخاب درست در زندگی از شبکه یک سیما پخش می‌شود. این برنامه به سراغ چهره‌های شاخص و سرشناس شهرها و استان‌های مختلف کشور رفته و با آنها درباره اهمیت انتخاب درست در زندگی و مشارکت در تعیین سرنوشت گفت‌وگو کرده است. این برنامه ۱۵ دقیقه‌ای محصول گروه سیاسی است و گوینده‌اش غلامرضا صادقی است.

شبکه ۲

"پله سی و هفتم" عنوان برنامه‌ای از گروه سیاسی شبکه ۲ سیما است که حوالی ساعت ۱۹:۳۰ روی آنتن می‌رود. این برنامه مسئله اساسی و پیش‌روی تصمیم‌گیران کلان مدیریتی را مورد واکاوی قرار داده است. با توجه به نقش مؤثر و مهم مجلس در نظام کشور و دو وظیفه عمده آن یعنی قانونگذاری و نظارت این پرسش مطرح می‌شود که این قوه چه اختیارات و توانایی‌هایی دارد و انتظارات مردم از نمایندگان چه باید باشد؟ موضوعاتی که در مجلس آینده نیاز به بررسی خواهد داشت همچون مسائل اقتصادی (ارزش پول ملی یا ساختار بودجه‌ریزی کشور)، حوزه خانواده (بحث جمعیت)، آموزش و پرورش، محیط زیست، آموزش عالی، ورزش و … در این برنامه مورد کنکاش قرار گرفته است. از بخش‌های این برنامه ترکیبی می‌توان به گفت‌وگو، گزارش مردمی، مستند کوتاه، اینفوموشن و… اشاره کرد. این برنامه تلویزیونی از دی‌ماه به آنتن شبکه ۲ رسیده است، روزهای زوج پخش می‌شود و تا انتخابات با اجرای مهدی معین و آرش عالی دایی ادامه خواهد داشت.

"میدان بهارستان" را محمد سلوکی اجرا می‌کند. برنامه‌ای که روزهای فرد به آنتن شبکه ۲ سیما می‌رسد. برنامه‌ای گفت‌وگو محور که در آن کارشناسان و متخصصانی خبره در حوزه‌های مختلف ورزش، فرهنگ، اقتصاد، آموزش، امنیت، سیاست نقطه نظرات و تجربیات خود را درباره راهکارهایی که مجلس می‌تواند با استفاده از آنها در قانونگذاری و نظارت عملکردی ویژه داشته باشد؛ بحث و گفت‌وگو می‌کنند. بر این اساس در این برنامه افراد با توجه به تجربیاتی که در نهادهای مختلف به دست آورده‌اند در راستای مرتفع شدن مشکلات و تسهیل مسیر پیش‌رو به بحث و گفت‌وگو می‌پردازند. کارشناسان غالباً مدیران سازمان‌ها، نهادها یا بازنشستگان و پیشکسوتان هر حوزه‌اند که با توجه به مجرب بودن هر یک در حوزه فعالیتشان به این برنامه دعوت شده‌اند. بررسی تاریخچه ۱۰ دوره گذشته مجلس، مناظره خیابانی با حضور شهروندان درباره انتخابات از دیگر بخش‌های این برنامه است.

"مشق دو" فضای نوجوانانه و مبنای تعاملی دارد؛ مخاطب اصلی خود را نوجوانان قرار داده و با موضوعاتی همچون اخلاق، خودباوری، امید، عقلانیت، استعداد، عزت و … تولید شده است. «تریبون آزاد نوجوانی» و «نظر شما» از جمله آیتم‌های این برنامه است. "مشق دو" با شعار «گام‌های کوچک امروز، نقش بزرگ فردا» سعی دارد که نظرات و صحبت‌های نوجوانان را به مردم و مسئولان منتقل کند و با هدف تریبونی برای ارائه نظرات نوجوانان تولید شده است. در دهه فجر به شبکه ۲ آمد اما در این روزهای انتخاباتی هم روزهای شنبه، دوشنبه،‌ چهارشنبه و پنجشنبه حوالی ساعت ۱۷:۱۰ با اجرای محسن قره‌شیخلو روی آنتن حاضر است.

شبکه ۳

با توجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی و حسب برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، شبکه ۳ سیما نیز به تولید و پخش ویژه برنامه‌های انتخاباتی می‌پردازد که تغییر جدول پخش شبکه و انتخاباتی شدن آن در هفته پیش‌رو، در این راستا است. از جمله برنامه‌های انتخاباتی شبکه؛ برنامه "بدون توقف" با حضور مهرداد بذرپاش و صادق خرازی از فعالان عرصه سیاسی کشور خواهد بود که به سؤالات موجود در جامعه درباره انتخابات و مسائل سیاسی کشور پاسخ خواهند داد.

برنامه "رادیکال سه" نیز از دیگر برنامه‌های شبکه سه برای ایام انتخابات است که با حضور نمایندگان تشکل‌های دانشجویی بر روی آنتن شبکه ۳ خواهد رفت. برنامه "کارستان" نیز در فضایی اجتماعی با شخصیت‌های مطرح سیاسی و نخبگان کشور به گفت‌وگو می‌پردازد.

"این چند شب" برنامه دیگر شبکه ۳ برای ایام انتخابات است؛ این برنامه به برقرای ارتباط زنده با استان‌ها و پخش جُنگ‌های انتخاباتی آنان خواهد پرداخت. برنامه "سلام صبح بخیر" نیز با ویژه برنامه‌های خود به موضوع انتخابات مجلس شورای اسلامی متمرکز خواهد شد.

در کنار برنامه‌های یاد شده، مستند حوزه‌های انتخاباتی نیز روی آنتن شبکه ۳ سیما قرار خواهد گرفت.

اخبار و عکس‌های جدید از "شاه رگ" تلویزیون/ ویژوآل به قصه شهری کمک می‌کندبرداشت سطحی"جلال" از انقلاب اسلامی/ چرا سریال دهه‌فجری تلویزیون، درجه یک نشد؟ماجرای ادامه "گسل" در تلویزیون

شبکه چهار

پخش ویژه‌برنامه انتخاباتی "رادیو انتخاب" از دی‌ماه آغاز شد؛ کاری از گروه سیاسی شبکه چهار سیما که در ۳۰ قسمت ۲۵ دقیقه‌ای تولید و هر هفته یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه تولید شد و روز دوشنبه بیست و هشتم بهمن‌ماه آخرین قسمت این برنامه تلویزیونی روی آنتن می‌رود. در این برنامه تلویزیونی، مخاطب با قالب رادیو تصویر مواجه می‌شود؛ ساعت ۲۰:۳۰، ۷۰ کارشناس در حوزه‌های مختلف در خصوص نقش و اولویت‌های مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های مختلف همچون آموزش و پرورش، محیط زیست، فرهنگ، سیاست خارجه و … گفت‌وگو می‌کنند.

این برنامه علاوه بر گفت‌وگو از بخش‌های مختلفی همچون «ادوار مجلس» که به تاریخچه مجلس شورای اسلامی در دوره‌های مختلف پرداخت.

برنامه تلویزیونی «دومین گام» با نگاهی متفاوت به اهمیت قانون‌نویسی در ایران روی آنتن شبکه چهار سیما رفته است و تا انتخابات ادامه دارد. این برنامه خوانشی است از تکامل قانون‌نویسی در ۱۰ مجلس گذشته که هر قسمت برنامه در حوزه تخصصی آن را بررسی می‌کند. برنامه "دومین گام" با بررسی تجربه‌های گذشته درباره آینده هم صحبت می‌کند. در نیمه پایانی هر قسمت برنامه نیازهای آینده ایران که مجلس یازدهم می‌تواند آن را حل کند هم پیشنهاد خواهد شد. برنامه "دومین گام"، به صورت مستند آرشیوی و در ۱۰ قسمت به قانونگذاری در حوزه رشد علمی، فناوری های نوین، کشاورزی، فضای مجازی، جمعیت، معدن، خصوصی‌سازی، خام فروشی، گمرک و انتخابات پرداخت. این برنامه از ۲۳ بهمن‌ماه کار خودش را روی آنتن شبکه ۴ سیما آغاز کرد؛ برنامه‌ای که هر روز ساعت ۱۲ ظهر پخش می‌شود.

شبکه ۵

" مجلسی‌ها" ، " انتخاب یازدهم"، "خبرگان ملت"، " اینجا تهرانه "، "سریال میانبر " و…. فهرست مهم‌ترین ویژه برنامه‌های شبکه ۵ سیما است که در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی در جدول پخش این شبکه جانمایی شده است.

برنامه "مجلسی‌ها" به تهیه‌کنندگی مهدی علی‌پور کاری از گروه سیاسی است که در این هفته هر روز ساعت ۱۶ تا زمان انتخابات روی آنتن شبکه ۵ سیما می‌رود. این برنامه به سراغ نمایندگان مجلس رفته است که در دوره یازدهم مجلس حضور ندارند. مهدی علی‌پور تهیه‌کننده برنامه "مجلسی‌ها" درباره ساختار این برنامه گفت: در این برنامه با نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی گفت‌و‌گو خواهد شد و رویدادهای دوره‌های قبلی مجلس مورد ارزیابی، تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

علی‌پور خاطرنشان کرد: این ویژه برنامه علاوه بر گفت‌وگو، دارای بخش‌هایی همچون موشن گرافیک در خصوص کارکرد‌های مجلس، معرفی مهمان برنامه است و میزان رای آنها در قالب گرافیک و موشن به تصویر کشیده می‌شود.

"انتخاب یازدهم" ویژه برنامه انتخاباتی شبکه ۵ سیما است که با رویکرد تبیین جایگاه مجلس شورای اسلامی، مهمترین معیارها برای انتخابی صحیح، انتخابی آگاهانه و… تولید شده است. محمدرضا صباحی تهیه‌کننده "انتخاب یازدهم" در خصوص این برنامه گفت: در گام اول تیم پژوهشی "انتخاب یازدهم" با هدف تبیین جایگاه مجلس و مهمترین معیارهای مورد نیاز برای انتخاب درست اقدام به پالایش محتوا کرد و در انتها به ۳۰ موضوع برای ساخت برنامه رسید.

وی افزود: هدف از ساخت این برنامه آگاه‌سازی و بالا بردن دانش مردم برای رسیدن به انتخابی درست بوده، که ما با بهره‌گیری از تیم پژوهشی متخصص خود در قالب ۳۰ قسمت به بیان اهم موارد مرتبط با مجلس شورای اسلامی پرداختیم. هدف ما کمک برای انتخابی آگاهانه بوده تا شاهد روی کار آمدن مجلسی قوی و به خصوص جوان باشیم.

"انتخاب یازدهم" در آستانه نزدیک شدن به زمان انتخابات یازدهم هر روز ساعت ۲۱ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

"خبرگان ملت" عنوان برنامه تولیدی با محوریت تبلیغات نامزدهای مجلس خبرگان رهبری است که در چند نوبت زمانی در جدول پخش شبکه پنج سیما قرار می‌گیرد. این برنامه کاری از گروه سیاسی شبکه پنج سیما به تهیه‌کنندگی محمد جبارزاده است.

جبارزاده در توضیح برنامه " خبرگان ملت " گفت: در این برنامه هر یک از نامزدهای مجلس خبرگان رهبری به موضوعاتی همچون سوابق کاری خود، نقش مجلس خبرگان و اهمیت آن پرداخته‌اند.

وی ادامه داد: در برنامه تبلیغاتی کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری هر کدام از آقایان ۱۸ دقیقه مطالب خود را ارایه کردند، جدول پخش برنامه‌های تبلیغی نامزدها طوری طراحی شده که به هر نامزد یک نوبت پخش در شبکه ۵ سیما و یک نوبت تکرار برنامه و یک نوبت پخش در شبکه رادیویی تهران و یک نوبت تکرار اختصاص داده شده است.

وی با تأکید با اهمیت این برنامه گفت: این برنامه با رعایت تمام قوانین ضبط و تولید شده است.

انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵ استان تهران، قم، خراسان رضوی، خراسان شمالی و فارس برگزار می‌شود.

مجموعه برنامه "اینجا تهرانه" کاری مشترک از گروه تهران و شهروندی شبکه ۵ و استانداری تهران است که قرار است هر هفته جمعه‌ها از شبکه ۵ سیما پخش شود. این برنامه در آستانه انتخابات به صورت ویژه از امشب تا پایان هفته هر شب ساعت ۲۱:۳۰ بر روی آنتن شبکه ۵ سیما می‌رود. این برنامه میزبان فرمانداران و مسئولان شهرستان‌های استان تهران خواهد بود. "اینجا تهرانه " یکشنبه ویژه شهرستان اسلامشهر، دوشنبه بهارستان، سه شنبه و چهارشنبه شهر قدس و پنجشنبه شهرستان شهرری خواهد بود.

مجموعه تلویزیونی "میان بُر" تولید صدا و سیمای مرکز البرز از شب‌گذشته ۲۶ بهمن ماه ساعت ۲۳ بر روی آنتن شبکه ۵ سیما رفته است. این مجموعه ۳۰ قسمتی در ژانر طنز و با رویکرد مسئله "انتخاب" در صدا وسیمای مرکز البرز تولید شده است. یزدان فتوحی و امیر نوری کارگردانی این سریال را بر عهده داشته‌اند. محور اصلی مجموعه میان‌بر، انتخاب صحیح در موضوعات مختلف و مراحل گوناگون زندگی از جمله انتخاب همسر، انتخاب شغل و همچنین انتخابات سیاسی است. دیگر برنامه‌های شبکه ۵ سیما نیز از جمله مجله تصویری صبحگاهی " یه روز تازه" ، به خانه بر می‌گردیم" ،" تهران ۲۰" و…. تا نزدیک شدن به انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی معطوف به این موضوع خواهد بود.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.