×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۶ مرداد - ۱۳۹۸  
false
جایگاه تبلیغات محتوایی
true
هدف ما افزایش بهره‌ وری موقوفات و کاهش تصدی‌ گری سازمان است

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی کافه دانش، نشست خبری تشریح برنامه های سازمان اوقاف و امور خیریه، پیش از ظهر امروز دوشنبه ۲۷ اسفند ماه ۹۷ ٬ با حضور حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی مدیرکل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه و جمعی از اصحاب رسانه٬ در سالن جلسات ساختمان مهر سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برگزار شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی٬ مدیرکل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه

حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی٬ مدیرکل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه٬ در ابتدای این نشست خبری گفت: یکی از قوانین و فعالیت‌های سازمان اوقاف اداره موقوفات عام  فاقد متولی یا مجهول التولیه یا موقوفات خاصی است که مصلحت وقف است که زیر نظر ولی‌فقیه باشد.

وی ادامه داد: ماده ۵ قانون اوقاف سازمان اوقاف به این موضوع اشاره می‌کند که این سازمان می‌تواند در اموری که اداره آن بر عهده این سازمان است شخص یا هیئتی از اشخاص متدین و معروف به امانت‌داری را به‌عنوان امین یا هیئت‌امنا تعیین کند. بر همین اساس آیین‌نامه‌ای در هیئت دولت نیز به تصویب رسیده است تحت عنوان آیین‌نامه انتخاب و به‌کارگیری امین و هیئت‌امنای موقوفات و بقاع متبرکه.

حجت الاسلام شرفخانی٬ یادآور شد: از اول پیروزی انقلاب تا به امروز سازمان اوقاف بیشتر موقوفات را خودش مدیریت می‌کرده اما اماکن مذهبی و بقاع متبرکه را به‌صورت هیئت‌امنایی تمشیت و اداره کرده است. نماینده ولی‌فقیه و ریاست سازمان اوقاف در دوره جدید مدیریتی این سازمان سیاست‌هایی را ابلاغ کرده است که بتوان از ظرفیت مردمی در اداره موقوفات استفاده کرد و تصدی‌گری را در سازمان کاهش و نقش نظارتی آن را ارتقا داد.

مدیرکل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: بر اساس همین ماده ۵ سازمان مقرر شد برای موقوفات کم‌درآمد و همچنین فاقد درآمد یا موقوفاتی که درآمد دارند ولی ضرورتی وجود دارد که افزایش بهره‌وری در مورد آن‌ها اتفاق بیفتد ، امین یا هیئت‌امنا از طریق سازمان منصوب شود تا بتوانیم نقش مشارکت مردم را  در اداره موقوفات افزایش بدهیم. این سیاست نه صرفاً سیاست سازمان اوقاف بلکه سیاست کل نظام است.

حجت الاسلام شرفخانی٬ افزود: در نقشه راه اصلاح نظام اداری که ابلاغ شده هم به استفاده از ظرفیت مردمی  اشاره شده است. بر همین اساس تصمیم گرفتیم اولین هیئت‌امنای موقوفات را در این جلسه در حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه  معرفی کنیم. ان شا الله از سال ۹۸ یکی از سیاست‌های اصلی ما این است که از ظرفیت فکری و مدیریتی مردم و علی‌الخصوص اعضای هیئت‌امنا در اداره موقوفات استفاده کنیم.

وی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: این موضوع سطح اعتماد عمومی مردم به سنت حسنه وقف را بالا می‌برد و باعث افزایش محسوس عایدات موقوفات می‌شود. همچنین از وقف نیز توسط خود مردم صیانت می‌شود و سازمان اوقاف هم می‌تواند بعد نظارتی  خود را تقویت کند.

مدیرکل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان داشت: سال آینده درصدد هستیم این دستورالعملی را که آماده و رئیس سازمان به‌کل ادارات ابلاغ کرده است، به‌صورت عملیاتی اجرا کنیم تا هیئت‌امنا بر اساس برنامه عملیاتی که برای آن‌ها تعیین شده است، عمل کنند.

 

حجت الاسلام شرفخانی٬ مواردی همچون حفظ آبادانی موقوفات، وصول مطالبات، تنظیم و تجدید قرارداد اجاره‌ها، حفظ و مراقبت کامل از اموال و املاک موقوفات، جذب سرمایه‌گذاری در رقبات موقوفات، احقاق حقوق موقوفات و شناسایی  و تثبیت مالکیت موقوفات را از جمله مهم‌ترین وظایف هیئت‌امنای موقوفات برشمرد و گفت: هدف ما از این کار افزایش بهره‌وری موقوفات و کاهش تصدی‌گری سازمان است.

گفتنی است٬ در پایان این نشست خبری٬ در حضور خبرنگاران٬ احکام امنای چهار موقوفه مهم بازار؛ از جمله موقوفه مرحوم میرزامحمد حسین شیرازی، موقوفه مرحوم میرزامحمدعلی آبادی وزیر، موقوفه طلعت صبوحی و سرای سید محسن به آنها اعطا گردید.

خبرنگار: کوروش جم

 

true
false
true
true

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید