×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ آبان - ۱۳۹۸  
false
جایگاه تبلیغات محتوایی
true
هدف اصلی این همایش استاندارد سازی مواد آموزشی زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی کافه دانش، نشست خبری دومین همایش ملی دوسالانه آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان(آزفا)، صبح امروز شنبه ۱۹ آبان ماه ۹۷، با حضور دکتر ابولقاسم اسماعیل پور مدیر همایش و رئیس مرکز آزفای دانشگاه شهید بهشتی، دکتر مهین ناز میر دهقان دبیر علمی همایش و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر سید مهدی طباطبائی دبیر اجرایی همایش و جمعی از اصحاب رسانه، در محل دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

 

دکتر ابولقاسم اسماعیل پور، مدیر همایش و رئیس مرکز آزفای دانشگاه شهید بهشتی

دکتر ابولقاسم اسماعیل پور، مدیر همایش و رئیس مرکز آزفای دانشگاه شهید بهشتی، در ابتدای این نشست خبری گفت: هدف اصلی این همایش، استاندارد سازی مواد آموزشی زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است. دلیل انتخاب این هدف، پراکندگی کتاب‌ها و وسایل آموزشی زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است. اکنون هر موسسه‌ای در ایران بنا به ضرورت و سلیقه خود، در این زمینه کتاب تالیف کرده است. البته توجه داشته باشید که مواد آموزشی منحصر به کتاب نیست و ابزارهای تکنولوژیک و فضای مجازی را نیز در برمی ­گیرد.

 

وی افزود: همایش دو سالانه آزفا ۲۱ و ۲۲ آبان ماه  با همکاری بنیاد سعدی برگزار می‌شود. هدف علمی همایش، رسیدن به یک راه حل و استاندارد واحد، در منابع آموزشی تدریس فارسی به خارجی ها است تا سایر مراکز آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان نیز از این استاندارد بهره برند.

 

مدیر همایش و رئیس مرکز آزفای دانشگاه شهید بهشتی، بیان داشت: هدف دراز مدت این همایش‌های دو سالانه، این است که استاندارد آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان، به سطح  استاندارد بین المللی نزدیک شود.

 

دکتر اسماعیل‌ پور، بیان داشت: زبان فارسی امروز به عنوان زبان ادبی و علمی در سطح بین المللی مطرح است. هدف مرکز آزفای شهید بهشتی تنها  آموزش زبان فارسی برای ترویج آن نیست بلکه جذب دانشجویان خارجی می‌تواند طلیعه‌ای باشد برای معرفی تمدن، تاریخ، فرهنگ و ادبیات ایران اسلامی. همچنین هر کدام از فارسی آموزان در مراکز آزفای ایران بعدا می‌توانند در کرسی‌های ایرانشناسی کشورهای دیگر به تحصیل بپردازند.

 

دکتر مهین ناز میر دهقان، دبیر علمی همایش و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی

دکتر مهین ناز میر دهقان، دبیر علمی همایش و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، در ادامه این نشست خبری گفت: در همایش نخست، آزفا «واکاوی منابع درسی آموزش زبان فارسی» مد نظر قرار گرفته بود و نتایج آن همایش ما را  برای تشخیص نقاط ضعف و قوت بسیار یاری رساند.

 

وی ادامه داد: در همایش دوم موضوع «استاندارد سازی مواد درسی» دنبال شد. در این همایش از مجموعه آموزشی«پرفا» که یک سلسله کتاب آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است رونمایی خواهد شد.

 

دکتر سید مهدی طباطبائی، دبیر اجرایی همایش

دکتر سید مهدی طباطبائی، دبیر اجرایی همایش، در ادامه این نشست خبری، تقدیر از دو استاد خارجی پیشکسوت آموزش زبان فارسی در کشورهای دیگر را، از برنامه‌های ویژه دومین همایش دو سالانه «آزفا» عنوان کرد و گفت: در این همایش ۲۲ مقاله به صورت شفاهی و ۱۰ مقاله به صورت پوستر ارائه می‌شود.

 

بنا به این گزارش، این همایش با همکاری بنیاد سعدی و دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود. رضامراد صحرایی به نمایندگی از بنیاد سعدی و مهین ناز میر دهقان به نمایندگی از دانشگاه شهید بهشتی، دبیران علمی این همایش هستند.

 

گفتنی است، دومین همایش ملی دوسالانه آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان(آزفا)، طی روزهای دوشنبه و سه شنبه ۲۱ و ۲۲ آبان ماه سالجاری، در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می شود.

خبرنگار: محمد هاشمی

 

true
false
true
true

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید