×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ آبان - ۱۳۹۸  
false
جایگاه تبلیغات محتوایی
true
نباید بگوییم سالگرد استقلال لهستان بلکه سالگرد استقلال دوباره لهستان/ ما لهستانی‌ها از میزبانی ایرانی‌ها در جنگ جهانی دوم بسیار قدردان هستیم

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی کافه دانش، نشست خبری کنسرت ارکستر نیلپر، به مناسبت صدمین سالگرد استقلال دوباره لهستان، بعد از ظهر امروز یکشنبه ۲۰ آبان ماه ۹۷، با حضور اونولت ویچک کاردار سفارت لهستان، مارتینا کوسسکا نوازنده لهستانی و رهبر میهمان ارکستر نیلپر، احسان تارخ سرپرست و مدیر اجرایی کنسرت ارکستر نیلپر، نوید گوهری مدیر هنری و رهبر ارکستر نیلپر و جمعی از اصحاب رسانه، در محل تالار وحدت تهران برگزار شد.

 

 

اونولت ویچک، کاردار سفارت لهستان

اونولت ویچک، کاردار سفارت لهستان، در ابتدای این نشست خبری گفت: جشن صدمین سال دوباره استقلال لهستان، امروز۱۱نوامبراست؛ اما کنسرت در  تاریخ ۱۷ نوامبر (شنبه ۲۶ آبان) برگزار می‌شود.

وی افزود: نباید بگوییم سالگرد استقلال لهستان بلکه سالگرد استقلال دوباره لهستان. در واقع استقلال اصلی لهستان هزار سال قبل اتفاق افتاده است.

کاردار سفارت لهستان توضیح داد: امروز آخرین روزی است که جنگ جهانی اول وجود داشته و بسیار از کشورهای اروپایی آن را جشن می‌گیرند. لهستان هم در این روز پس از یک قرن مجدداً استقلال خود را به دست آورد و مردم آن را جشن می‌گیرند. معمولاً جشن استقلال با دعوت و پذیرایی از دیپلمات‌ها همراه بود اما امسال تصمیم گرفتیم کنسرت بگذاریم تا پذیرای مردم بیشتری باشیم.

 

وُیچک اظهار داشت: موسیقی زبان بین‌المللی است و ملت‌ها می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. امیدوارم این کنسرت نه تنها باعث شناساندن تاریخ لهستان شود، بلکه احساسات و ارزش‌های مشترک هم تجربه شوند.

وی درباره پیشینه تاریخی حضور لهستانی‌ها در ایران خاطرنشان کرد: پناهندگان لهستانی در زمان جنگ جهانی دوم به ایران پناه آوردند. بعضی لهستانی‌ها که به شوروی تبعید شده بودند، به ایران آمدند و پس از آن به سوریه و فلسطین و ایتالیا رفتند و علیه نازی‌ها جنگیدند.

کاردار سفارت لهستان خاطرنشان کرد: ما لهستانی‌ها  از میزبانی ایرانی‌ها در آن زمان بسیار قدردان هستیم و مسلماً دوست داریم این تاریخ توسط ایرانی‌ها بیشتر دانسته شود و امیدواریم بتوانیم با کمک رسانه‌ها و کنسرت نیلپر بیشتر این تاریخ را بشناسانیم. مسلماً از ایده‌های پیشنهادی هم استقبال می‌کنیم.

ویچک، در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد:  در سال ۲۰۱۹ نمایشگاه اسناد و تصاویر تاریخی درباره پناهجویان لهستانی در ایران برپا می‌کنیم.

 

احسان تارخ، سرپرست و مدیر اجرایی کنسرت ارکستر نیلپر

احسان تارخ، سرپرست و مدیر اجرایی کنسرت ارکستر نیلپر، در ادامه این نشست خبری گفت :این دومین پروژه تعامل نیلپر با دیگر کشورها است؛ دو سال پیش با سفارت آلمان این همکاری را داشتیم و امسال با لهستان همکاری داریم. در بخش اول، اجرای ۴ قطعه از آهنگساز ایرانی احمد پژمان و ۲ قطعه از آهنگسازان لهستانی اجرا می‌شود.

وی افزود: در بخش دوم هم ارکستر پیانو شوپن با حضور رهبر مهمان، خانم «مارتینا کوسسکا» و نوازندگی «توماش زاینتس» از لهستان اجرا می‌شود. در واقع، ارکستر نیلپر من بعد قصد دارد از حضور رهبران مهمان هم بهره ببرد و در این کنسرت، تجربه اولین رهبر مهمان را خواهیم داشت.

 

نوید گوهری، مدیر هنری و رهبر ارکستر نیلپر

نوید گوهری، مدیر هنری و رهبر ارکستر نیلپر، در ادامه این نشست خبری گفت: این ارکستر خصوصی در آستانه پانزدهمین سال فعالیت است تمرکز این ارکستر روی اجرای آثار آهنگسازان معاصر است اما نگاهی هم به آثار کلاسیک دارد.

وی ادامه داد: چهار قطعه «سوران، هنگام، شوش و خوارزم» توسط احمد پژمان از موسیقی فولکلور الهام گرفته و به صورت کلاسیک و آکادمیک در آمده است. قطعات گورتسکی و کیلار هم از لهستان اجرا می‌شود.

مدیر هنری و رهبر ارکستر نیلپر، مقایسه ارکسترهای دولتی و خصوصی را نادرست دانست و اظهار داشت: ارکستر و رهبر دو مؤلفه مهم ارکستر هستند، ارکستر شامل نوازندگانی است که مداوم و پیوسته با هم کار می‌کنند و ۱۲-۱۰ سال کنار هم ساز می‌زنند، در این شرایط است که یک رهبر مهمان می ‌تواند با سه جلسه تمرین، صدادهی مدنظر خود را دریافت کنند. متأسفانه ما در کشورمان ما آموزش رهبری ارکستر و سیستم استخدام رهبران ارکستر ندارد، به همین دلیل موفقیت ارکسترهای دولتی پررنگ نیست. 

 

مارتینا کوسسکا، نوازنده لهستانی و رهبر میهمان ارکستر نیلپر

مارتینا کوسسکا، نوازنده لهستانی و رهبر میهمان ارکستر نیلپر، در ادامه این نشست خبری گفت: اتفاق خیلی جالبی افتاده و ارکستر نیلپر برای اولین بار از یک رهبر مهمان دعوت کرده است. امیدوارم مجال بیشتری برای اجرای ارکستر با حضور رهبران زن فراهم شود.

وی درباره برنامه خود برای کنسرت نیلپر گفت: «توماش زاینتس» یکی از بهترین نوازندگان جوان لهستان است و با نوازندگی او، ارکستر شماره ۱ «فردریک شوپن» را اجرا خواهیم کرد.

 

این نوازنده پیانو گفت: شوپن یکی از مهم‌ترین آهنگسازان لهستانی قرن ۱۹ است و بهترین انتخاب برای جشن صدسالگی استقلال دوباره لهستان  است.

کوسسکا، درباره آشنایی خود با موسیقی ایرانی اظهار داشت: غیر از نیلپر با ارکستر ملی و سمفونیک تهران آشنا هستم، ولی در میان آنها، نیلپر در کار خودش بسیار جدی است. همچنین آهنگسازان ایرانی بسیار می‌شناسم و آنها در لهستان هم معروف هستند در یکی از مهم‌ترین کوارتت‌های لهستان، قطعه آقای ایرج صهبایی را می‌نوزاند.

 

گفتنی است، ارکستر نیلپر روز شنبه ۲۶ آبان ماه سالجاری، ساعت ۲۱:۳۰ به مناسبت جشن صدمین سالگرد استقلال کشور لهستان، در تالار وحدت بروی صحنه می رود.

خبرنگار: کوروش جم

 

 

true
false
true
true

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید