×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۷  
false
loading...
جایگاه تبلیغات محتوایی
false

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: مجهزترین مرکز تفریحات دریایی شمال کشور و ایران در این منطقه طی سه سال گذشته انجام و به بهره برداری رسیده است.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی کافه دانش، نشست خبری مهندس رضا مسرور، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، صبح امروز دوشنبه ۱۱ بهمن ماه ۹۵، با حضور جمعی از اصحاب رسانه؟، در محل ساختمان منطقه آزاد – تهران برگزار شد.

 

مهندس رضا مسرور، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی

مهندس رضا مسرور، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، در ابتدای این نشست خبری گفت: بعد از بازدید رئیس جمهور از منطقه آزاد انزلی، فرآیند عملیات احداث مجتمع بندری کاسپین با سرعت فزاینده ای به صورت ۲۴ ساعته انجام شده و تا دو هفته آینده پهلو گیری کشتی در این مجتمع بندری انجام می شود.

وی با بیان اینکه، طی ده ماه سال جاری که مزین به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است، این سازمان در شاخص های اقتصادی به رشد فزاینده ای دست یافته که می توان به مواردی همچون صدور ۴۴ میلیون دلار کالای تولید شده در این منطقه طی ده ماهه سال ۹۵ اشاره کرد و این در حالی است که در دوازده ماه سال گذشته این میزان صادرات محصولات تولیدی در سطح منطقه ۴۲ میلیون دلار بوده است.

مدیرعامل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: در سال ۹۱، ارزش صادرات محصولات تولیدی در محدوده منطقه آزاد انزلی در حدود ۴۴۰ هزار دلار بوده است که مهمترین عامل دست یابی به این جهش بزرگ را می توان فعال سازی ۴۸ واحد تولیدی راکد در سطح منطقه بیان داشت که با تغییر سرمایه گذار و اجرای طرح های سرمایه گذاری جدید به دست آمد.

مهندس مسرور، با بیان خبر صادرات مجدد ۲۵۵ میلیون دلاری از طریق منطقه آزاد انزلی طی ده ماهه سالجاری، به صادرات مجدد ۲۲۹ میلیون دلاریدر دوازده ماهه سال ۹۴ اشاره کرد و افزود: این منطقه با دارا بودن ۳۷ درصد از سهم صادرات و صادرات مجدد در هدف گذاری سیاست های اقتصاد مقاومتی مناطق آزاد، نقش بسزایی در رشد این شاخص اقتصادی در میان مناطق آزاد کشور دارد.

وی با بیان اینکه ۴۸ واحد تولیدی – صنعتی فعال شده در محدوده این منطقه با سرمایه ۳۵۲ میلیارد تومان موجب اشتغالزایی برای ۱۰۵۰ نفر از سوی این واحدها شده است، گفت: هم اکنون ۳۴ واحد صنعتی با میزان سرمایه گذاری ۸۰۱ میلیارد تومان در مرحله ساخت می باشد که برای ۱۹۰۱ نفر فرصت شغلی ایجاد می کنند و این در حالی است که در سه سال اخیر سازمان منطقه آزاد انزلی ۸۴۱۵ فرصت شغلی را در سطح منطقه فرآهم نموده است.

رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، ضمن تأکید بر دست یابی به رشد۵۹۲ درصدی در زمینه جذب سرمایه گذاری طی سه سال اخیر با جذب بیش از ۵۳۰۰ میلیارد تومان در قیاس با سه سال ۸۹ تا ۹۲ به عنوان شاخص مهمی در موفقیت منطقه آزاد انزلی گفت: در همین راستا و طی مدت مشابه، با صدور ۳۵۷۳ مجوز فعالیت اقتصادی در طول سه سال در قیاس با ۶۱۳ مجوز، به رشد ۴۸۲ درصدی نائل آمده ایم.

مهندس مسرور خاطر نشان کرد: طی سه سال گذشته ۱۳۰۰ غرفه در مجتمع های سه گانه فعال در فاز تجارت و گردشگری فعال شده اند که زمینه اشتغالزایی برای بالغ بر ۲۰۰۰ نفر فرآهم شده و در قیاس عملکرد سه ساله دی ماه ۹۲ لغایت دی ماه ۹۵ با سه ساله گذشته خود در بخش ثبت شرکتها به عنوان نخستین بخش فرایند ورود سرمایه گذار به مناطق آزاد، ۱۱۰۵ شرکت به ثبت رسیده که در مقایسه با ۴۹۰ شرکت ثبت شده در سه سال منتهی به دی ماه ۹۲، بیانگر رشد ۱۲۵ درصدی است.

 

وی با تصریح بر اینکه وجود زیرساخت های لازم برای رونق و موفقیت هر منطقه آزادی یک ضرورت است در خصوص اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان متبوع خود برای خروج از رکود مجتمع بندری کاسپین و تکمیل آن تصریح کرد: عملیات احداث این مجتمع بندری در سالهای ۹۱ و ۹۲ دوران رکود خود را طی می کرد و به دلیل مشکلات تأمین مالی متوقف بود که پس از استقرار تیم مدیریتی جدید در مرحله نخست با اجرای مهندسی ارزش، در حالیکه از ظرفیت ۱۵ میلیون تنی آن کاسته نشد، هزینه احداث آن ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت.

مدیرعامل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، با بیان اینکه تسریع در روند احداث پروژه مجتمع بندری کاسپین دومین مرحله از برنامه های این سازمان بود، افزود: براساس برآوردهای کارشناسی صورت گرفته از سوی حوزه عمرانی سازمان در صورتی که با سرعت اجرای پروژه مزبور در پیش از سال ۹۲ حرکت می کردیم، این مجموعه یازده سال دیگر آماده بهره برداری می شد، و این در حالی است که طی یک سال اخیر در سه شیفت کاری به صورت بیست و چهار ساعته در حال احداث می باشد.

مهندس مسرور، با بیان بخشی از مزایای منحصر به فرد مجتمع بندری کاسپین، بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی در ساخت چهار پست از پنج پست آن را از مهمترین مزیت های پروژه اعلام کرد و گفت: در حالیکه در سایر پروژه های زیرساختی مشابه این مهم از سوی دولت اجراء می شود.

 

وی با بیان اینکه بدلیل شرایط اقلیمی خاص دریای خزر، ساخت بندر در این دریا بسیار سخت و زمان بر است، افزود: عمق آبخور حوضچه آرامش مجتمع بندری کاسپین در فاز نهایی به ۱۴ متر خواهد رسید که توانایی پهلوگیری تمامی کشتی های در حال تردد در دریای خزر را دارا می باشد و در عین حال وجود زیرساخت هایی همچون امکان اتصال به شبکه ریلی و دارا بودن پس کرانه چهار صد هکتاری از دیگر مزیت متمایز مجتمع بندری کاسپین باید اعلام کرد.

مدیرعامل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، به تجزیه و تحلیل طرح های توسعه ای کشورهای حاشیه دریای خزر برای افزایش ظرفیت های بندری خود پرداخت و تصریح کرد: همه کشورهای حاشیه خزر به شدت در حال توسعه ظرفیت بنادر خود می باشند چراکه وجود زیرساخت های حمل و نقلی عامل اصلی در افزایش مبادلات تجاری است و باید از تمامی ظرفیت های کشور و مناطق آزاد برای تسریع در تکمیل تمامی زیرساخت های ترانزیتی به منظور کسب درآمد ارزی برای کشور خود بهره بریم.

 

مهندس مسرور، به تحلیلی در خصوص آینده پیش روی این منطقه پرداخت و گفت: در صورتی که سه قطعه پازل بورس کالای منطقه که از سال ۹۳ شروع به فعالیت نموده، تکمیل زیر ساخت های بندری و ترانزیتی و در نهایت راه اندازی کریدورهای شمال جنوب و کریدور جاده ابریشم به انجام رسانده، منطقه آزاد انزلی به هدف اصلی خود که همان تبدیل شدن به مرکز و هاب مبادله کالاهای استراتژیک کشورهای حاشیه دریای خزر است دست می یابد.

وی افزود: در دهه فجر امسال ۶۵۱ میلیارد تومان طرح از محل منابع سازمان و ۱۴۷ میلیارد تومان طرح با سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری می رسد و عملیات اجرایی طرح های جدید سرمایه گذاری بخش خصوصی به ارزش ۲۲۲ میلیارد تومان آغاز می شود که ارزش مجموع طرح های قابل افتتاح و آغاز عملیات اجرایی منطقه در دهه فجر امسال به ۱۰۲۲ میلیارد تومان با اشتغالزایی ۱۶۸۲ بالغ می شود.

رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، با بیان اینکه مجهزترین مرکز تفریحات دریایی شمال کشور و ایران در این منطقه طی سه سال گذشته انجام و به بهره برداری رسیده است از برنامه های سازمان متبوع خود برای ساخت و توسعه بزرگترین مجموعه ورزش های ساحلی به نام مرحوم قایقران خبر داد و گفت که فاز نهایی این مجموعه تا نیمه سال آتی به اتمام خواهد رسید.

 

مهندس سرور، با بیان اینکه بخش عمده درآمدهای سازمان صرف تکمیل پروژه های عمرانی و اجرای پروژه های جدیدی همچون مرکز همایش ها و نمایشگاه ها شده که این مرکز طی ده ماه از شروع به کار خود ۱۲ نمایشگاه برگزار کرده، اضافه کرد: در سال ۹۲ میزان سرمایه گذاری این سازمان در ایجاد پروژه های زیرساختی در حدود ۱۶ میلیارد تومان بوده و این در حالی است که این رقم در ده ماهه سالجاری به افزون بر ۱۶۳ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی با اعلام اینکه در جهت دست یابی به اهداف دولت الکترونیک این سازمان ۷۷ سامانه هوشمند الکترونیک راه اندازی کرده که بخش زیادی از خدمات مورد نیاز فعالین اقتصادی مناطق را فرآهم می کند، در خصوص آمار ورود گردشگر به این منطقه اظهار داشت: در فاز تجارت و گردشگری که مرکز حضور گردشگران در منطقه می باشد  ۸.۵ میلیون نفر طی سه سال اخیر صرفاً وارد فاز تجارت و گردشگری منطقه شده اند که در مقایسه با مدت مشابه ۱۱۸ درصد رشد داشته است.

 

مدیرعامل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، با بیان اینکه در زمینه جذب سرمایه گذاری مستقیم و صد در صد خارجی طی یک سال اخیر طرح سرمایه گذاری با ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان در زمینه ساخت بزرگترین آکواریوم کشور که یک مرکز گردشگری- تجاری با استانداردهای بین المللی است جذب شده که ظرف دو ماه آینده مراحل عملیاتی خود را آغاز و ظرف دو سال آماده بهره برداری خواهد شد.

 

مهندس مسرور، در تحلیلی به بیان الزامات بهره برداری از موقعیت استراتژیک کشور پرداخت و اظهار داشت: کریدور شمال جنوب یکی از فرصت های درآمد زایی ایران است که اگر از حجم یک میلیارد تن ترانزیت کالا در مسیر کانال سوئز صرفاً دو درصد از طریق کریدور نوستراک(شمال-جنوب) صورت گیرد، شاهد حمل و نقل ۲۰ میلیون تن کالا در این مسیر خواهیم بود که درآمد ارزی قابل توجهی را عاید کشور می نماید و مجتمع بندری کاسپین یکی از زیرساخت های اصلی کریدور شمال جنوب است.

وی کریدور جاده ابریشم را دیگر کریدور تجاری بین المللی حائز اهمیت برای ایران عنوان کرد و گفت: این مسیر تجاری، چین را به اروپا وصل می کند و کشور ما می تواند از این مسیر تجاری به درآمد ارزی دست یابد و کشور چین سرمایه گذاری فراوانی برای فعال سازی این کریدور انجام داده است.

رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، به وجود فنس کشی گمرکی در محدوده اجرای طرح کالای همراه مسافر با اجرای تمامی نظارت های گمرک، اشاره کرد و گفت این امر در تمامی مناطق آزاد اجرا می شود و در عین حال منطقه آزاد انزلی بهترین منطقه در زمینه کنترل بر قاچاق کالا بوده است.

مهندس مسرور، با اشاره به کمبود زمین حتی در این منطقه اظهار داشت: با طرح های اجرا شده در سالهای اخیر با محدودیت واگذاری زمین برای سرمایه گذاری صنعتی به درخواست های فراوانی که برای سرمایه گذاری مطرح شده است مواجه هستیم و به این منظور تأسیس شهرک صنعتی جدید را در دستور کار داریم.

 

وی با بیان اینکه، در حوزه جذب سرمایه گذار حوزه بانکی هم اکنون دو درخواست تأسیس شعبه بانک از کشورهای روسیه و ترکیه برای صدور مجوز به بانک مرکزی ارائه شده، افزود: فعالیت بانک های خارجی یکی از مهمترین زیرساخت های مورد نیاز سرمایه گذاران خارجی است که این سازمان برای این منظور اقدامات متعددی انجام داده و ظرف یک سال اخیر بخش عمده ای از مشکلات نقل و انتقال ارزی فعالین اقتصادی این منطقه در فضای پسا برجام برطرف شده است.

مدیرعامل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، اعلام کرد: در اردیبهشت ماه سال آینده همایش و نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری گردشگری با همکاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و انجمن سرمایه گذاران مناطق نمونه گردشگری ایران در این منطقه برگزار می شود و این برنامه اقدام مهمی جهت معرفی ظرفیت های گردشگری منطقه، جذب گردشگری و سرمایه گذاران این حوزه خواهد بود.

مهندس مسرور، در رابطه با ایجاد بورس غلات در منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: ایجاد این بورس تخصصی از رویکردهای اصلی منطقه می باشد، چرا که وجود ظرفیتی همچون تولید بالغ بر ۲۰ میلیون تن غلات در کشور قزاقستان و بازار مصرف آن در کشورهای حاشیه خلیج فارس، می تواند فرصت مناسبی برای دست یابی به اهداف مورد نظر منطقه آزاد انزلی در زمینه تبدیل شدن به مرکز داد و ستد کالاهای استراتژیک کشورهای دریای خزر باشد.

 

وی به بیان برنامه های این سازمان در خصوص زمینه سازی برای احداث بورس غلات پرداخت و گفت: در فاز نخست هم اکنون توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی سیلوهایی با ظرفیت ۱۲۰ هزار تن در حال احداث است که در آینده این ظرفیت افزایش خواهد یافت.

رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، به بیان اقدامات صورت گرفته در خصوص برطرف شدن مشکلات گمرکی تولید کنندگان در سال های گذشته پرداخت و افزود: طی سه سال گذشته مشکلات اجرای مزایا و معافیت های قانونی در بخش گمرکی و مالیاتی با همکاری نهادهای ذی ربط برطرف شده و در صورت وجود مشکل در اجرای قوانین باز هم این مهم از طریق برگزاری نشست های تخصصی برطرف می شود و این امر به عنوان یک استراتژی از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی برای ایجاد همگرایی در جهت اجرای مزایا و معافیت های قانونی در دستور کار قرار گرفته است.

 

مهندس مسرور، در پایان سخنان خود، وجود وحدت فرماندهی را مهمتر از مزیت معافیت گمرکی در مناطق آزاد موفق جهان ارزیابی کرد و گفت: طی سه سال گذشته تلاش این سازمان با همکاری نهادهای استانی و کشوری در جهت نیل به این هدف بوده، که موفقیت های بسیاری عاید شده که وضعیت موجود را با گذشته غیر قابل قیاس می کند.

به اشتراک بگذارید...

false
false
false
false

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
رضا عبدالهی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
رضا عبدالهی
Guest
رضا عبدالهی

یه فکری هم به حال شعاع تردد خودروها بکنید لطفا چه وضعیه آخه استان به این کوچیکی رو نمیشه دور زد آقای مسرور فریاد رس باش


true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید