×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۱ تیر - ۱۳۹۸  
false
جایگاه تبلیغات محتوایی
true
من هیچگونه توصیه‌ای به هیچکدام از اعضای هیئت انتخاب جهت پذیرش یا عدم پذیرش اثری نداشتم

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی کافه دانش٬ نشست خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران٬ صبح امروز دوشنبه ۱۴ آبان ماه ٬۹۷ با حضور سید صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر جشنواره، آرش عباسی مدیر روابط عمومی انجمن و جمعی از اصحاب رسانه٬ در سالن جلسات ساختمان انجمن سینمای جوانان ایران برگزار شد.

 

سید صادق موسوی٬ دبیر سی‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

سید صادق موسوی٬ دبیر سی‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران٬ در ابتدای این نشست خبری گفت: در جشنواره امسال جشنواره٬ سالن مجزا و مخصوصی را برای اهالی رسانه و خبرنگاران اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: جشنواره فیلم کوتاه مهمترین ویترین و رخداد فیلم کوتاه در کشور است و بدون اغراق بزرگترین جشنواره فیلم کوتاه خاورمیانه است. بانی این جشنواره هم همانطور که می‌دانید انجمن سینمای جوانان ایران است. ولی برنامه نداریم فقط محصور در آثار انجمن سینمای جوان و اهالی آن باشد بلکه ویترین سینمای فیلم کوتاه کشور است.

 

دبیر سی‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران٬ فیلم کوتاه را پشتوانه سینمای ایران دانست و افزود: امروز سینمای فرهنگی و هنری ایران را فیلم کوتاه حمایت می‌کند.

موسوی٬ عنوان کرد: امسال تلاش داریم در یک کلام جشنواره را با شکوه برگزار کنیم. اگر در سالهای گذشته عده‌ای آن را چندان مهم نمی‌پنداشتند، اما امسال می‌خواهیم این رویه را تغییر دهیم و باید در مرکز توجه اهالی فرهنگ، هنر و مسئولین قرار بگیرد.

 

وی ضمن آنکه مکان اختتامیه را برج میلاد اعلام کرد٬ اظهار داشت: تحول بنیادین امسال ما در حوزه بین‌الملل است. ۵۵۰۰ فیلم از طریق دبیرخانه در حوزه بین‌الملل به دست ما رسید که از بین آنها ۶۷ فیلم انتخاب شدند. هیئت انتخاب ترکیبی از نسل جوان و بزرگان فیلمسازی است و همچنین سطح کیفیت داوران هم به نسبت سالهای قبل از جایگاه بهتری برخوردار هستند.

دبیر سی‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران٬ در خصوص توضیح بیشتر بخش بین‌الملل اظهار داشت: برای نخستین سال امسال بازار فیلم کوتاه در جشنواره طراحی کردیم تا بتوانیم به خرید و فروش آثار فیلم کوتاه بیشتر بپردازیم. همچنین برای اولین بار در جشنواره «پیچینگ» قرار داده‌ایم همچنین در گفت‌وگویی با منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) قرار شد تعدادی از تهیه کنندگان سینمایی در این جشنواره و گفت‌وگوها حضور داشته باشند و از سینماگران جوان خلاق حمایت کنند.

 

موسوی افزود: امسال ۱۱۰ نفر میهمان خارجی داریم که در این شرایط مالی و اقتصاد فعلی کشور بسیار حرکت سختی بود ولی چیزی که فضای سیاسی قوی جهانی و ایران‌ستیزی را در مرزهای جهان می‌شکند، هنر و فرهنگ است.

وی بیان کرد: دومین کشوری که بیشترین آثار را برای ما فرستاده است، اولین فرانسه و دومین آمریکاست. این نشان می‌دهد اهالی فرهنگ و هنر گوششان به ارجیف سیاستمدارانشان وصل نیست و این اتفاق می‌تواند ارتباط محکمتری بین هنرمندان ما و اهالی فرهنگ‌مان با مرزهای دیگر ایجاد کند.

 

دبیر سی‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران٬ ادامه داد: ۲۰ نشست تخصصی تحت عنوان۲۰،۳۵ داریم، یعنی ۲۰ نشست تخصصی در سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه.

موسوی٬ درباره مهمانان ویژه روز اختتامیه گفت: از دکتر محمدجواد ظریف، سورنا ستاری و محمدجواد آذری جهرمی برای اختتامیه جشنواره دعوت کرده‌ایم که امیدواریم بپذیرند و حضور پیدا کنند.

 

وی پیرو نامه‌ای که چندی پیش ۲۰۰ سینماگر به وزیر ارشاد جهت آثاری که توسط هیئت انتخاب جشنواره تایید شده بود؛ اما توسط شورای نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد رد شده بود و از لیست آثار حذف شده بودند توضیح داد و گفت: در سالهای قبل که من مدیر کل شبکه نمایش خانگی و مستند بودم طی نامه‌ای مسئولیت تمام آثار جشنواره را به دبیر این رویداد واگذار می‌کردم و تمام حق انتخاب را به ایشان می‌دادم، اما سال گذشته قانونی مصوب شد مبنی بر اینکه هر نوع اکران و پخش اثری باید از شورای نظارت و ارزشیابی پروانه نمایش اخذ کند. با توجه به این قانون ما تمام فیلم‌ها را برای شورای پروانه نمایش فرستادیم که شامل ۲۵۱ اثر می‌شد. در مرحله اول ۱۷ فیلم نتوانستند مجوز بگیرند شورای سیاستگذاری ما با اهالی شورای پروانه نمایش جلسه برگزار گردند و مشکل ۳ فیلم رفع شد و امیدوارم تا زمان برگزاری جشنواره تعدادی دیگر هم حل شود، یعنی این مسئله و تصمیم شورای نظارت و ارزشیابی امری کاملا قانونی است.

 

دبیر سی‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران٬ در پایان سخنان خود٬ در واکنش به انتقادات برخی از اهالی رسانه مبنی بر دخالت دبیر جشنواره در انتخاب آثار٬ اظهار داشت: من هیچگونه توصیه‌ای به هیچکدام از اعضای هیئت انتخاب جهت پذیرش یا عدم پذیرش اثری نداشتم.

 

گفتنی است، سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به منظور شناسایی و معرفی برترین آثار کوتاه در سطح ملی و بین‌المللی و همچنین ایجاد رقابت سازنده بین فیلم‌سازان، از ۱۸ تا ۲٢ آبان سالجاری، در محل پردیس سینمایی ملت برگزار خواهد شد و اخبار این رویداد بین‌المللی نیز، در سایت‌ جشنواره به نشانی www.tisff.ir و همچنین وب ‌سایت انجمن سینمای جوانان به نشانی www.iycs.ir  قابل مشاهده می باشد.

خبرنگار: پوریا جوراسفند

 

 

true
false
true
true

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید