×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ مهر - ۱۳۹۷  
false
loading...
جایگاه تبلیغات محتوایی
false

 

 

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی کافه دانش، نشست خبری اولین جشنواره ملی عکاسی «ماسار»، صبح امروز یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۹۶، با حضور دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی، زارع چاهوکی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و جمعی از اصحاب رسانه، در تالار امیرکبیر دانشگاه تهران برگزار شد.

 

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در ابتدای این نشست خبری گفت: دانشگاه‌های نسل جدید، اجتماع محور هستند و سر از لحاف خودشان بیرون آورده‌اند و به اینکه در جامعه چه می‌گذرد حساس هستند. خوشحالیم که در دانشگاه تهران به طور جدی مسئله اجتماع محوری مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: یکی از مسائل مهمی که امروز ایران و جامعه جهانی را به خود مشغول کرده، محیط زیست و حفظ میراث‌ فرهنگی است. شاید اگر چند دهه قبل از محیط زیست سخن می‌گفتیم یا دم از مراقبت از ساختمان‌های تاریخی می‌زدیم؛ کمی تفریحی و فانتزی بود اما امروز این امر تفننی نیست و بسیار جدی و حیاتی به شمار می‌رود.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، با اشاره به بحران بی‌آبی، گفت: امروز در فصل پاییز با بحران بی‌آبی رو به رو هستیم. کارشناسان معتقدند که مسئله ما در چند دهه گذشته مسئله کم آبی است. چرا ما امروز به اینجا رسیده‌ایم؟ چون کار نکرده‌ایم و دانشگاهیان ما روی این مسئله کار جدی نکرده و هشدار جدی نداده‌اند. متاسفانه دانشگاه‌های ما در چند دهه گذشته به مسائلی پرداخته‌اند که چندان مسئله ما نبوده است. سودجویانی که درختان را قطع می کنند با این اقدام طبیعت ما را از بین می برند.

 

 

دکتر سرسنگی، با اشاره به پاسخگو نبودن مسئولان در چند دهه اخیر، تاکید کرد: کسانی که امروز درباره مسائل زیست محیطی ناله و فریاد می‌کنند، خودشان در گذشته مسئول بوده‌اند و در این روند نقش داشته‌اند. هیچ کس در این مملکت انگار طرف صحبت نیست و معلوم نیست چه کسی طرف انتقاد است. همه در جایگاه منتقد قرار می‌گیرند. همان مسئولان سال‌های گذشته، امروز خودشان منتقد هستند.

وی ادامه داد: بحث میراث فرهنگی بسیار مهم است. در همین تهران چندین خانه تاریخی قلع و قم شد و روی خاکستر این خانه‌های تاریخی، پاساژها و برج‌های سر به فلک کشیده ساخته شد. همین خانه‌های تاریخی اگر در کشورهای دیگر بود، حتما بسیار آن را پاس می‌داشتند. ما از نظر فرهنگی ملتی هستیم که قدر گذشته خودمان را نمی‌دانیم. بچه‌های ما وقتی به دنیا می‌آیند باید بدانند که عقبه و تمدن دارند. باید بدانند که فرهنگی بزرگ پشتشان هست. ما به هر علتی می‌خواهیم این فرهنگ و این تمدن را از صفحه روزگار پاک کنیم. چند باغ بزرگ در تهران بوده و دست بر قضا و طی چند هفته درختانش خشک شده و به همین بهانه خشک شدن درختان، باغ‌ها را از بین بردند و ساخت و ساز کردند؟

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، ادامه داد: در این ۴۰ سال گذشته کسانی که مسئولیتی در میراث فرهنگی داشتند باید بیایند و پاسخ دهند که چرا از میراث فرهنگی این کشور به درستی پاسداری نکردند.

دکتر سرسنگی، با اشاره به برگزاری جشنواره ملی عکاسی «ماسار»، گفت: خوشحالم که امروز جشنواره‌ای داریم که با استفاده از ابزار هنر به موضوع مهم محیط زیست و میراث فرهنگی می‌پردازند.عکس در دنیای امروز هنری عمومی شده و همه آن را می‌شناسند. مردم در طول روز با حضور در شبکه‌های اجتماعی چندین عکس می‌بینند و یا ثبت می‌کنند و با این هنر آشنا هستند.

وی ادامه داد: کسانی که میراث فرهنگی را فقط  از زاویه گردشگری و پول درآوردن می‌بینند،اشتباه می‌کنند. میراث فرهنگی اگر درست محافظت شود،درآمد مالی هم دارد. میراث فرهنگی در یک کشور کارکردش فقط پول درآوردن نیست. این میراث باید حفظ شوند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، درباره کارهایی که در معاونت فرهنگی دانشگاه تهران انجام شده، نیز گفت:چندی پیش همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان را داشتیم و امروز هم جشنواره ملی «ماسار» را داریم که توسط خود دانشجویان برگزار می‌شود. ما به جای این که خودمان این برنامه‌ها را برگزار کنیم، معتقدیم که این برنامه‌ها را باید دانشجویان برگزار کنند.

دکتر سرسنگی، ادامه داد: برای این که دانشجویان دانشگاه تهران برای کارهای فرهنگی تشویق شوند،طرح‌های ویژه را مطرح کرده‌ایم. این طرح‌ها یا در سطح کل دانشگاه تهران یا در سطح ملی و یا در سطح بین‌المللی برگزار می‌شوند. ما هم از نظر مالی و هم از زوایای دیگر از طرح‌های ویژه حمایت می‌کنیم.از ابتدای سال تحصیلی تا کنون دو طرح ویژه دانشگاه را عملی کرده‌ایم و امیدواریم در ماه‌های باقی مانده از سال هم بتوانیم طرح‌های دیگری را عملی کنیم.

 

وی با اشاره به هفته کتاب و کتابخوانی، افزود: همزمان با این هفته نمایشگاه کتابی را برای دانشجویان برگزار کرده‌ایم که آن‌ها می‌توانند کتاب‌های تخصصی و عمومی را تا ۳۰ درصد تخفیف تهیه کنند. تفاهمی را با باغ کتاب تهران امضا کرده‌ایم که از این به بعد دانشجویان دانشگاه تهران از ۷۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف برای استفاده از باغ کتاب تهران را دارند. همچنین در آذرماه نخستین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

 

امین مختاری، دبیر کانون هنر و زیست بوم دانشگاه تهران

امین مختاری، دبیر کانون هنر و زیست بوم دانشگاه تهران، در ادامه این نشست خبری گفت: این کانون را زمستان سال گذشته تاسیس کردیم و اسفند سال گذشته فراخوان جشنواره «ماسار» منتشر شد. تلاش داریم که با زبان هنر از میراث فرهنگی و زیست بوم ایران حفاظت کنیم. در کانون هنر و زیست بوم نشست‌های آزاد چاره‌اندیشی نیز داریم و قرار است از مسئولان برای حضور در این نشست‌ها استفاده کنیم.

 

مسعود مکاری، دبیر اولین جشنواره ملی عکاسی «ماسار»

مسعود مکاری، دبیر اولین جشنواره ملی عکاسی «ماسار»، در ادامه این نشست خبری گفت: «ماسار» نام چشمه ای در روستای قهرود شهرستان کاشان است. کلیت جشنواره بر اساس بوم‌گردی پایدار است. چهار بخش در این جشنواره تعریف شده است: طبیعت، میراث تاریخی و فرهنگی، نوروز و بخش ویژه روستای قهرود است.

وی ادامه داد: ۳۵۲۷ اثر در بخش‌های مختلف برای جشنواره ارسال شده است. این تعداد اثر از نزدیک به ۴۲۰ دهستان بوده است. شرکت کنندگان ما در این جشنواره از ۳۰ استان بوده‌اند. در مجموع ۹۵۲ نفر برای ما عکس ارسال کرده‌اند و ۸۴ اثر به مرحله نمایشگاهی راه پیدا کردند.

 

 

رونمایی پوستر جشنواره:

در پایان این نشست خبری، از پوستر جشنواره «ماسار» رونمایی شد.

افتتاح نمایشگاه:

بعد از رونمایی پوستر جشنواره، با حضور دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، نمایشگاه عکس‌های این جشنواره، در نگارخانه دانشجو دانشگاه تهران افتتاح شد.

اختتامیه جشنواره:

اختتامیه اولین جشنواره ملی عکاسی ماسار، ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ساعت ۱۷ در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار می شود.

داوران جشنواره:

داوران این جشنواره، سیف‌اله صمدیان، دکتر مجتبی آقایی و هدیه تهرانی می باشند.

به اشتراک بگذارید...

false
false
false
false

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید