×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳ تیر - ۱۳۹۸  
false
جایگاه تبلیغات محتوایی
true
فروش مسکوکات بانک مرکزی باید از سوی صرافان انجام شود/ اینکه گفته می‌شود صرافان عضوی از مافیاست، حرف خنده داری است

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی کافه دانش، نشست خبری رضا ترکاشوند دبیرکل کانون صرافان ایران، صبح امروز دوشنبه ۱۶ مهر ماه ۹۷، با حضور جمعی از اصحاب رسانه، در ساختمان کانون صرافان ایران برگزار شد.

 

رضا ترکاشوند، دبیرکل کانون صرافان ایران

رضا ترکاشوند، دبیرکل کانون صرافان ایران، در ابتدای این نشست خبری، پیرامون سکه ثامن گفت: فروش مسکوکات بانک مرکزی باید از سوی صرافان انجام شود. اکنون چند ماه است بخشنامه از سوی وزارت صمت ابلاغ شده و مدتی است که مردم از اتحادیه طلا و جواهر شکایات بالایی دارند، پس خودمان وارد عمل شده و جدی تر پیگیری اجرای آن هستیم. البته راجع به سکه ثامن نظری ندارم؛ چون مجوز داشته و از طریق مراجع قضایی نیز کار در حال انجام است.

وی پیرامون بخشنامه کانون صرافان برای معامله دلار به نرخ ۱۰ هزار تومان، اظهار داشت: بخشنامه معامله در کانال ۱۰ هزار تومان از سمت ما ابلاغ شد و مبنای آن به زمانی برمی‌گشت که بیشترین زیان را در نوسانات بازار ارزهای خانگی می کنند و افراد حرفه‌ای زیان نمی‌دهند و آن زمان بانک مرکزی به بانک ملی و بانک‌ها دستور داد تا کف قیمت را تعیین کند و در آن کانال معامله کنند؛ بنابراین این نرخ، نرخ حداقلی بود که از سمت بانک مرکزی اعلام شد و ما نیز به صرافها دستور دادیم به سمت تعادل حرکت کنند.

 

دبیرکل کانون صرافان ایران، افزود: بخشنامه معامله در کانال ۱۰ هزار تومانی از سوی صرافی ها را کانون ابلاغ کرده است اما کف قیمت را بانک مرکزی تعیین کرده بود.

ترکاشوند، پیرامون برخی صرافان در بازار، که اصلا ارز نمی‌فروشند گفت: با توجه به اینکه صرافان اکنون هیچ گونه ارزی از دولت و بانک‌ها نمی‌گیرند، ممکن است در روزهایی مردم با این جمله مواجه شوند که ارز ندارند؛ چراکه به هر میزان ارز داشته باشند می‌توانند فروش داشته باشند.

وی بیان داشت: رقابتی با بانک‌ها در زمینه خرید و فروش ارز نداریم و معتقدیم ورود آنها به آرام‌سازی بازار کمک می‌کند. بخش عمده بازار در سیستم نیما و سیستم ارزی دولتی انجام می‌شود و بخش صرافی‌ها کمتر از ۵ درصد از بازار ارز را در بر می‌گیرد.

دبیرکل کانون صرافان ایران، درباره اینکه چرا نرخ در بانکها با صرافی بانک ملی متفاوت است، گفت: نرخ های صرافی بانک ملی نرخ کف فروش ارز برای ارائه ۲۳ نوع ارز خدماتی است اما نرخ دوم برای فروش ۵ هزار یورو به شهروندان است که البته صرافی‌ها بر اساس نرخ آزاد و عرصه و تقاضا کار می کنند.

ترکاشوند، عنوان کرد: پس از انقلاب صرافی‌ها به دلیل تحریم مالی و بانکی علاوه بر تبدیل پول، وظیفه انتقال پول را به عهده گرفتند تا به مردم فشار نیاید و صرافی ها نقش محوری در جابجایی پول در کشور و ورود کالا داشتند.

 

وی گفت: تا پیش از ۲۱ فروردین فعالیت خود را ادامه دادند اما پس از آن با گزارش اشتباهی که به دولت داده شد، تصمیم گرفته شد کسانی را به عنوان مسئولان افزایش نرخ ارز معرفی کردند و چهارماه صرافی‌ها تعطیل شدند.

دبیرکل کانون صرافان ایران، افزود: با این کار بازار شفاف صرافی به بازار دلالی و زیرزمینی تبدیل شد و سیستم سنا جای خود را به دلالی داد. پس از تغییر رئیس کل بانک مرکزی نگاه به صرافی ها واقع بینانه شد و اکنون پله پله حرکت می‌کنیم که به شرایط پیش از ۲۱ فروردین برگردیم.

ترکاشوند افزود: در گام نخست صرافی ها فقط ۲۳ نوع ارز خدماتی می‌دادند و اکنون بخشنامه ها به تدریج فعالیت ها را گسترش می دهد.

وی ادامه داد: از ۲۱ فروردین بانک مرکزی بازارساز کامل بازار بود. از ۱۶ مرداد سیاست بانک مرکزی تغییر کرد و اکنون صرافی دیگر به طور کامل از کسی ارز نمی‌گیرد. اکنون اکر کسی به صرافی ارز بفروشد، صرافی ارز برای عرضه خواهد داشت و اینطور نیست کامل از بانک مرکزی ارز بگیرد.

دبیرکل کانون صرافان ایران، با بیان اینکه صرافی حلقه آخر سیاست‌گذاری ارزی است، تصریح کرد: رابطه ما با دولت بسیار خوب است و کانون صرافان نهاد سیاسی نیست و تنها هدفش کمک به نظام برای تامین منافع ملی است‌.

 

ترکاشوند گفت: اینکه گفته می‌شود صرافان عضوی از مافیاست، حرف خنده داری است. البته همه دولت‌ها به اندازه کافی از نظر بخش خصوصی استفاده نمی‌کنند البته در دوره جدید بانک مرکزی رئیس کل تا حدودی نظرات کانون را می گیرد.

وی پیرامون مصوبه روز گذشته مجلس و تصویب CFT افزود: درباره مصوبه دیروز مجلس باید گفت: به خاطر فشارهای سیاسی خارج کشور ایجاد شد، بخشی از قیمت ارز حباب است و تحولات سیاسی بر آن اثر می‌گذارد اما این مصوبه در کوتاه مدت بر ورود اسکناس ارز کمکی نمی‌کند و قیمت را کاهش نمی‌دهد اما در درازمدت اثر بر کاهش نرخ و این فرایند دارد.

ترکاشوند٬ با بیان اینکه بانک مرکزی خود را برای ۱۳ آبان و موعد آغاز تحریم آماده کرده است، گفت: ممکن است به صورت جزئی این تاریخ بر روی نرخ ارز اثر بگذارد ولی نرخ خیلی اثر نمی‌پذیرد.

وی افزود: خرید و فروش ارز از سوی صرافی‌های غیررسمی و دلالان در حال انجام است و فعلا بازار ارز در انحصار صرافی‌های مجاز نیست و با توجه به اینکه بانک مرکزی بازارساز شده در حال کنترل است تا قیمت جهشی نشود و ما نیز به بانک مرکزی کمک می‌کنیم و امیدواریم شاهد جهش ارز را دیگر شاهد نباشیم.

دبیرکل کانون صرافان ایران، گفت: ورود اسکناس ارز به بازار برای بانک مرکزی همواره از سوی صرافی‌ها انجام شده و اگر هم بانک مرکزی بخواهد این کار را انجام خواهیم داد.

ترکاشوند، در مورد ورود ارز هرات و سلیمانیه به بازار ارز اظهار داشت: در شرایط فعلی باید مطاق با مکانیزم بازارهای همسایه از جمله دوبی، هرات و سلیمانیه عمل کنیم چراکه راهی برای تامین ارز نداریم.

 

دبیرکل کانون صرافان ایران، در پایان سخنان خود٬ با اشاره به حضور بازیگران غیرمجاز در بازار ارز گفت: مردم فقط از ۶۵٠واحد صرافی مجاز ارز خریداری کنند و در قبال خرید خود، سند سنا دریافت کنند تا ارز تقلبی نباشد و حتی از صرافی‌ها پرینت شماره اسکناس خود را از صرافی بگیرند.

خبرنگار: محسن امینی راد

 

 

 

true
false
true
true

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید