×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱ فروردین - ۱۳۹۸  
false
loading...
جایگاه تبلیغات محتوایی
false

 

به گزارش خبرنگار حوزه کشاورزی و پزشکی کافه دانش، نخستین نشست خبری دکتر علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در سال ۹۷ ، صبح امروز یکشنبه ۱۹ فروردین ماه ۹۶، با حضور جمعی از اصحاب رسانه، در سالن جلسات سازمان دامپزشکی کشور برگزار شد.

 

دکتر علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور

دکتر علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، در ابتدای این نشست خبری، پیرامون اقدامات سازمان دامپزشکی در تعطیلات نوروز ۹۷ گفت: از ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۱۵ فروردین ۹۷ ۱۵۶ هزار فقره بازدید از کشتارگاه‌های دام و طیور و مراکز بسته‌بندی فرآورده‌های خام دامی صورت گرفت که ۲۸۱ هزار کیلوگرم فرآورده خام دامی ضبط و معدوم شد.

وی افزود: همچنین ۳۵ هزار بازدید از رستوران‌ها تفرجگاه‌ها انجام شد که ۳۲ هزار کیلوگرم‌ فرآورده خام دامی را از چرخه مصرف خارج کردند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، به ضرورت تشکیل پلیس قرنطینه و یا یگان حفاظت با کمک مجلس در سازمان دامپزشکی اشاره کرد و گفت: از آنجایی که واکنش سریع برای نظارت بر واحدهای دامداری، مرغداری و یا نظارت بر تردد این‌گونه موارد ضروری است.

دکتر رفیعی پور، به کنترل ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که با انسان مشترک بوده و اواخر سال گذشته در منطقه بوجاق بندر کیاشهر گیلان مشاهده شده، گفت: طی طرحی نقاط مختلف این منطقه پایش و رصد شده به گونه‌ای که توانستیم جلوی انتشار این ویروس را بگیریم و اکنون می‌توانیم به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی در این مورد وجود ندارد.

دکتر رفیعی پور در توضیح این رویداد اظهار داشت: آنفلوآنزای جدید شایع شده تحت تیپ H۵N۶ که در پارک ملی حیات وحش بوجاق کیاشهر مشاهده و گزارش شد به هیچ وجه از این منطقه خارج نشده و برای اولین ‌بار توانستیم در قالب مدلی کلاسیک یک سویه از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را به صورت کامل کنترل کرده و اجازه انتشار آن به دیگر مناطق را ندهیم.

وی با بیان اینکه پس از ۱۲ سال این ویروس H۵N۶ به عنوان سویه مشترک بین انسان و طیور به کشور وارد شد، ادامه داد: براساس این مدل کلاسیک ۱۵۰ نقطه از استان مازندران را به صورت هدفمند شناسایی کردیم و بیش از ۳۲ هزار نمونه‌گیری انجام شد اما هیچ اثری از شیوع این بیماری در دیگر مناطق مشاهده نکردیم.

رئیس سازمان دامپزشکی در ادامه گفت: دیگر استان‌های مرتبط با مازندران که در مسیر جهانی پرواز اردک‌ها قرار دارند مانند کرمانشاه، لرستان و ایلام را نیز رصد کردیم و اثری از این ویروس مشاهده نشد.

دکتر رفیعی ‌پور اعلام کرد: با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته طی هفته‌های آتی، خروج پرندگان وحش مهاجر که به پارک ملی حیات وحش بوجاق کیاشهر وارد شده بودند، آغاز شده و پس از خروج کامل آنها و انجام اقدامات قرنطینه و بهداشتی این پارک از قرنطینه خارج خواهد شد و مجددا برای بازدید عموم آزاد است.

وی تصریح کرد: بسیاری از دستگاه‌های اجرایی و نظارتی در زمینه مبارزه با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با سازمان دامپزشکی همکاری کردند و به دنبال تعیین و تکلیف هرچه سریع‌تر مرغداری‌های غیرمجاز هستیم تا آنهایی که امکان فعالیت داشته و می‌توانند مجوز بگیرند، به چرخه تولید وارد شوند و آنهایی که چنین امکانی برایشان فراهم نیست پلمپ شده و تعطیل شوند که البته تاکنون واحدهای پرورشی بسیاری پلمب شده‌اند و این اقدامات با کمک دستگاه قضایی و حکم صادر شده برای مرغداری غیرمجاز ادامه خواهد داشت.

وی یکی از اولویت‌های سال ۹۷ سازمان دامپزشکی را جلوگیری از کشتار غیرمجاز دام و طیور در شرایط و محیط‌های غیربهداشتی عنوان کرد و افزود: تلاش می‌کنیم که امسال و در آینده نزدیک کشتار غیرمجاز دام نداشته باشیم و در همه شرایط حتی کشتار دام برای نذورات در شرایط بهداشتی انجام شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، از تشکیل کمیته مشورتی برای پیشبرد اهداف سازمانی در حوزه‌های مختلف در سازمان دامپزشکی خبر داد و گفت: این کمیته در سال گذشته تشکیل شده تا بتوانیم در هر موردی با سرعت و دقت نظر ورود کنیم.

دکتر رفیعی پور، تعیین تکلیف کود مرغی و استفاده از کارگران بی‌هویت در مرغداری‌ها را یکی از راهکارهایی عنوان کرد که این سازمان در سال ۹۷ برای جلوگیری از اپیدمی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در دستورکار قرار داده و افزود: شناسایی واحدهای غیرمجاز و همچنین اصلاح ساختار مرغداری‌های از موارد دیگری است که روی آن تأکید داریم.

وی به آخرین آمار شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: ۶۲۶ کانون آنفلوآنزای حاد پرندگان H5N8 در سال ۹۶ در کشور شناسایی شد که منجر به انهدام و معدوم‌سازی ۲۵ میلیون قطعه طیور در ۲۲ استان کشور شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، با اشاره به اینکه ۲۹ هزار واحد مرغداری تحت نظارت این سازمان قرار دارند گفت: از این تعداد بخشی نیز به صورت غیرمجاز فعالیت می‌کنند که حتماً باید مراحل استانداردسازی را طی کنند.

دکتر رفیعی پور، پیرامون اینکه ظاهراً بخش زیادی از غرامت مرغداران بابت خسارت ناشی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان پرداخت نشده، گفت: ۷۵ میلیارد تومان بودجه برای پرداخت غرامت به این موضوع اختصاص یافته است که این علاوه بر ۸۳۰ میلیارد تومان اعتبار کلی سازمان دامپزشکی کشور است که به نظر می‌رسد می‌تواند کمک شایانی را در این بخش کند.

وی به نظارت‌های بهداشتی این سازمان برای صادرات محصولات خام دامی اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۲۵ هزار تن مجوز صادرات میگو، مجوز صادرات ۵۳ هزار تن ماهی خوراکی منجمد، مجوز صادرات ۱۰۱ هزار تن خوراک دام،‌ طیور، آبزیان و ۳ میلیون قطعه ماهی زنده صادر کرده‌ایم که در همه حوزه‌ها نسبت به سال ۹۵ رشد ۳۰ تا ۵۰ درصدی داشته است.

 

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، به آمار معدوم‌ سازی و امحای فرآورده‌های خام دامی در سال ۹۶ که پس از بازدیدها و بازرسی‌های بهداشتی از کشتارگاه‌ها و اماکن عرضه انجام شده، اشاره کرد و اظهار داشت: در سال ۹۶، ۱۱ میلیون رأس دام، قبل، حین و بعد از کشتار نظارت بهداشتی شده‌اند که ۳ میلیون تن کیلوگرم و امعا و احشاء غیرقابل استفاده انسانی از چرخه خارج و معدوم شده است و همچنین بر کشتار ۷۰۵ میلیون قطعه مرغ نظارت شده که ۵ میلیون و ۴۱۰ قطعه استانداردهای بهداشتی را نداشته و معدوم شده‌اند.

گفتنی است، سال گذشته و در حالی که همه مسئولان درگیر مبارزه و مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگانی بودند که از نیمه سال ۱۳۹۵ به کشور وارد شده بود، سویه جدیدی از این بیماری به نام H۵N۶ در پارک ملی حیات وحش بوجاق کیاشهر مشاهده و گزارش شد که پس از ۱۲ سال به عنوان یکی از سویه‌های آنفلوآنزای‌ مشترک بین پرندگان و انسان شناخته می‌شد.

در پی اعلام این گزارش سازمان دامپزشکی به سرعت با هماهنگی سازمان محیط زیست این پارک ملی را قرنطینه کرد و اقدامات لازم را در راستای شناسایی کانون‌ها و مقابله با این بیماری آغاز کرد، اما در برخی شبکه‌های مجازی اعلام شد که آنفلوآنزای جدید شایع‌ شده از مکان قرنطینه خارج و به مرغ‌های بومی هم سرایت کرده است.

خبرنگار: فواد رمضانی

 

true
false
false
false

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید