دکتر شهریاری افشار در نشست خبری و کارگاه آموزشی انجمن سلامت خانواده ایران: برپایی گشت‌های سیار و اتوبوس ایدز توسط انجمن سلامت خانواده ایران/ اولین عامل مرگ‌ ومیر بزرگسالان در کشور بیماری‌های قلبی و عروقی و در جوانان حوادث می باشد

عضو هیأت موسس انجمن سلامت خانواده ایران گفت: این انجمن بیشتر روی اقشار آسیب ‌پذیر فعالیت کرده که مبتلایانHIV، کم ‌توانایان جنسی و جسمی، تن‌ فروشان، کودکان کار و کارتن ‌خواب‌ها از این جمله است.

8a32fdaab3bc2c7ae487a0d2926d41fc

 

 به گزارش خبرنگار سلامت و پزشکی کافه دانش، نشست خبری و کارگاه آموزشی انجمن سلامت خانواده ایران، صبح امروز سه شنبه ۷ دی ماه ۹۵، با حضور دکتر صفیه شهریاری افشار، عضو هیأت موسس انجمن سلامت خانواده ایران و جمعی از اصحاب رسانه، در محل ستاد ساماندهی فعالیت های سازمان های مردم نهاد شهر تهران برگزار شد.

20161228108

 

دکتر صفیه شهریاری افشار، عضو هیأت موسس انجمن سلامت خانواده ایران

دکتر صفیه شهریاری افشار، عضو هیأت موسس انجمن سلامت خانواده ایران، در ابتدای این نشست خبری، پیرامون فعالیت انجمن سلامت خانواده ایران گفت: این انجمن غیردولتی و غیرسیاسی بوده  و  فعالیت داوطلبانه خود را از سال ۷۳ و بعد از کنفرانس قاهره آغاز کرده است و در سال ۱۹۹۵ به عضویت فدراسیون بین‌المللی IPPF که بزرگ‌ترین سازمان مردم‌نهاد در زمینه سلامت و حقوق باروری است، درآمد.

وی افزود: برگزاری کارگاه افزایش آگاهی کارکنان بهداشتی زندان‌ها، برگزاری کنفرانس در مورد جلوگیری از رفتارهای پرخطر جنسی و آموزش بهداشت باروری به دختران جوان پناهنده افغانستانی ازجمله اقداماتی بوده که توسط این انجمن صورت گرفته است.

images

 

عضو هیأت مؤسس انجمن سلامت خانواده ایران، بیان داشت: توانمندسازی زنان آسیب ‌پذیر، با استفاده از برنامه جامع بهداشت و حقوق باروری و کاهش آسیب و ارتقای مهارت‌ها، از دیگر برنامه‌های این انجمن می باشد.

دکتر شهریاری افشار افزود: این انجمن بیشتر روی اقشار آسیب ‌پذیر فعالیت کرده که مبتلایانHIV، کم‌توانایان جنسی و جسمی، تن‌فروشان، کودکان کار و کارتن‌خواب‌ها از این جمله است.

وی با اشاره به برپایی گشت‌های سیار و اتوبوس ایدز توسط این انجمن گفت: تلاش می‌کنیم آسیب‌ها و عوارض ناشی از آن را از این طریق تا حدودی کاهش دهیم.

605275_617

 

عضو هیأت مؤسس انجمن سلامت خانواده ایران، به اهداف توسعه پایدار اشاره کرد و گفت: این اهداف از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ اجرا می‌شود که ۱۷ هدف اصلی  و ۱۶۹ هدف فرعی را در برمی‌گیرد و همچنین ۱۹۳ کشور با این اهداف موافقت کرده‌اند.

دکتر شهریاری افشار ادامه داد: پایان دادن به تمام فقرها، گرسنگی‌ها، تضمین زندگی سالم، آموزش بازکیفیت و کمیّت برای همه و عدالت جنسیتی ازجمله این اهداف پایدار است.

وی افزود: دستیابی به مدیریت پایدار، کاهش نابرابری‌ها، شغل مناسب برای همه و آب سالم برای همه افراد از دیگر اهداف توسعه پایدار است.

عضو هیأت مؤسس انجمن سلامت خانواده ایران، به کاهش مرگ ‌ومیر نوزادان و مادران باردار اشاره کرد و گفت: این برنامه تا سال ۲۰۳۰ کاهش آن مدنظر قرار گرفته، البته ایران در این زمینه موفقیت‌ های زیادی داشته است به‌طوری‌که مرگ نوزادان زیر یک سال ۱۳٫۶ در هزار تولد زنده است و برای نوزادان زیر ۵ سل ۱۵٫۸ در هزار تولد زنده است.

817efac98163cd4f44ac3529217d255a

 

دکتر شهریاری افشار، به آمار ایدز در ایران اشاره کرد و گفت: تاکنون ۳۳ هزار و ۲۲۷ نفر ابتلا به ایدزشان ثبت شده ولی بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهانی این رقم بیش از ۷۵ هزار مورد است.

وی اظهار داشت: ۶۴٫۵ د رصد از مبتلایان آقا و ۳٫۵ درصد زن هستند همچنین شیوع ابتلا تغییر کرده  و در ۴۰ درصد موارد ناشی از رفتارهای پرخطر جنسی است.

عضو هیأت مؤسس انجمن سلامت خانواده ایران، با تأکید بر اطلاع‌ رسانی جهت پیشگیری از ابتلا به ایدز گفت: آمار ابتلا به ایدز از مادر به کودک ۲ درصد بوده و موارد غیر شناخته‌شده ۲۱ درصد است.

20161228123

 

دکتر شهریاری افشار، در پایان سخنان خود، اولین عامل مرگ‌ ومیر بزرگسالان در کشور را بیماری‌های قلبی و عروقی و در جوانان حوادث برشمرد و عنوان کرد: بر اساس اهداف توسعه پایدار پیشگیری از این موارد مدنظر قرار گرفته و تا پایان ۲۰۳۰ تمام دولت‌هایی که در بیانیه موردنظر امضا کرده‌اند ملزم بوده خدمات لازم را برای مردمشان در زمینه‌های مختلف فراهم کنند.

82363119-71280447پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.