×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۷ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
false
جایگاه تبلیغات محتوایی
true
در بسیاری از برنامه‌های صدا و سیما به حقوق مدنی حمله می‌شود اما ما بی‌ صبری نکردیم/ ما شاخه‌ای از جناح‌ های سیاسی نیستیم

 

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی کافه دانش، نشست خبری مشترک دکترعیسی امینی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با دکتر مرتضی شهبازی نیا رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا)، صبح امروز سه شنبه ۱۳ آذر ماه ۹۷، با حضور جمعی از اصحاب رسانه، در ساختمان کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد.

 

دکترعیسی امینی، رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز

دکترعیسی امینی، رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز، در ابتدای این نشست خبری گفت: ما در اولین نشست خبری قول داده بودیم که مشارکت را به حداکثر برسانیم و باید ببینیم که به این هدف رسیده‌ایم یا خیر. دومین محوری که دنبال کردیم همکاری با رسانه‌ها است چون نهادهای مردمی پشتشان به مردم گرم است و ما به کمک رسانه‌ها توانستیم از این نهاد مدنی دفاع کنیم.

وی افزود: این دوره هم حداکثر حمایت را دیدیم. ما دیدم که دارد در بسیاری از برنامه‌های صدا و سیما به حقوق مدنی حمله می‌شود اما ما بی‌ صبری نکردیم. ما شفافیت را مورد توجه قرار دادیم. شاید نهاد مدنی بزرگترین ناظرش خود مردم است و تشکیل ندادن جلسه غیرعلنی که مطلقا انجام نشد خیلی مهم است. گفت‌وگوهای ما آزادی مشروط بعضی افراد را در پی داشت. ما شاخه‌ای از جناح‌های سیاسی نیستیم. تلاش کردیم از تفکر جناحی دوری کنیم.

 

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز، با اشاره به اینکه جامعه وکالت با وحدت با تمام هجمه‌ها مبارزه کرد، گفت: بعضی فکر می‌کنند اگر به نهاد مدنی حمله کنند به نفعشان می‌شود. ما این دفاع را در چارچوب قانون اساسی می‌خواهیم انجام دهیم. جامعه وکالت به شیر نفت و بیت‌المال وصل نیست و هزینه‌ای هم به پای دولت ایجاد نمی‌کند اما از هر وکیل هشتصد هزار تومان دریافت می‌شود.

دکتر امینی، با بیان اینکه در طول فعالیت خود هیچگاه در مقام انفعال و حمله در نیامدیم، گفت: ما با استناد به قانون می‌توانیم از خود دفاع کنیم. جامعه وکالت دغدغه نظام نیست بلکه همراه نظام است و به خصوص حقوق ملت را دفاع می‌کند. بزرگترین یاور ما رسانه‌ها هستند چون رسانه بزرگترین کانال ارتباطی ما با مردم است.

وی درباره حمایت کانون از وکلای بازداشتی گفت: موضع ما شفاف و راه ما مذاکره بوده است. اما ما در این دوره مذاکره را بیشتر انجام دادیم. ما مذاکراتی با مقامات عالی رتبه قضایی و ضابطان داشتیم و نتیجه این آزادی یکی از همکاران ما بود. مثلا کسی را با دستبند و پابند دستگیر کردند. رفتار نامناسب ممکن است اتفاق بیافتد که باید پیگیری شود. بعضا این موارد رخ می‌دهد اعتراض را به رئیس دیوان عالی کشور و دیگران منتقل کردیم. بعضی از این اقدامات هم نتیجه بخش بودنش به محرمانه بودن پیگیری آن است.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز، پیرامون اینکه خبرهایی شنیده می‌شود که طرح جامع وکالت به صحن مجلس رسیده و در کمیسیون قضایی مطرح و رسیدگی نشده است، گفت: طرح جامع و پذیرش را دیدید که به صورت متفرقه طرح کردند و شاید بزگترین اشکالی است که بر آن وارد است ما می‌خواهیم، درباره نهادی صحبت کنیم که متولی آن هیچ نقشی در پیش‌نویس و تنظیم آن نداشته است. همین طرح با همه فشارها و ابزارهایی که دارند و وارد می کنند چون مسیر کارشناسی را طرح نکردند بسیار کند حرکت می کند و الان در انتظار طرحی هستند که جامعه وکالت دارد آن را طراحی می کند و به زودی به مجلس تقدیم می کنیم، این طرح کارشناسی شده و با دیدن همه جوانب است که قطعا باید در کمیسیون تخصصی بررسی شود و بعد به صحن برسد. به نظر من هم این یک عملیات روانی است که نمایندگان با توجه به هوشیاری که دارند وارد همچین مسائلی نخواهند شد که نتایج بدی را خواهد شد و نتیجه آن تصویب طرح و لوایحی خواهد شد که به ضرر ملت است.

 

وی درباره سیاه ‌نمایی نسبت به وکلا در صدا و سیما گفت: ما این سیاه‌نمایی را نمی‌پذیریم. بعضا برنام‌ هایی ساخته می‌شود و شاید کسانی چند، سال موفقیتی در آزمون نداشتند و به جای اینکه عزم آن‌ها را قوی کنند به شکل نادرستی بیان می‌شود اما ما این را به کل رسانه تعمیم نمی‌دهیم. من این اتفاق را حمل بر کار سازمان یافته نمی‌دانم و سعی می‌کنم با پاسخگویی به مردم در راستای شفاف‌سازی گام بردارم.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز، در رابطه با برنامه کانون وکلا برای منع فعالیت بازنشستگان و عدم اعطای پرونده به آنها، گفت: دغدغه‌ای که قانونگذار برای اشتغال بازنشسته‌ها دارد اگر برای فرزندان بازنشسته‌ها هم داشت مشکل بسیاری از جوانان را حل می‌کرد. من در این مورد با شما هم نظر هستم و معتقدم که چطور ممکن است ما اشتغال‌زایی کنیم برای شخصی که فرضا ۷۵ سال دارد و در سیستم اداری کار کرده و فرزندان بیکار دارد و فرزندانش را فراموش کنیم. از طرف دیگر تمام هجمه را از بیرون ببریم در این چند بند و در قسمت آزمون در حالیکه غافل شویم از اینکه ما ظرفیت آزمون را زمانی تعیین می‌کنیم که فرآیند جذب قسمت های دیگر را کنترل و احصا کنیم. ما این اصل را فراموش کردیم و به بندی تاکید داریم که فقط در مورد آزمون است. با شما موافقم ولی مربوط به قانون است. ما چه راهی جز اجرای قانون داریم؟

دکتر امینی، افزود: در طرح اصلاح موادی از قانون وکالت تلاش شده تا ورودها محدود شود و توجه اصلی به اشتغال جوانان باشد. راه اصلی همین است. با حذف کل این مواد موافق نیستم؛ اما معتقدم باید محدودیت هایی صورت گیرد تا راه برای جوانان باز شود.

 

وی در رابطه با اینکه قبلا مطرح شده بود تعدادی پروانه‌های مجهول در زیرزمین کانون وجود داشته و پیگیری‌هایی انجام شده است، نتیجه این موضوع چه شد؟ گفت: وقتی نامه رئیس جمهور را جعل می ‌کنند، اینکه پروانه وکالت هم جعل شود، بعید نیست. پروانه‌های وکالت و تمبرها توسط اشخاصی در بیرون جعل شده بود که با مستندات و مدارک موجود آنها را کنترل کردیم و بی پروا در قالب قانون به دنبال مجرمان و متخلفان رفتیم که در نهایت چهار شخص دستگیر شدند. هیچ ابهامی در مورد صدور پروانه‌های وکالت وجود ندارد. افراد دستگیر شده، صدمات جدی به کانون وکلا و نهادهای دیگر وارد کردند و اکنون پرونده‌ در فرایند رسیدگی در دادسرای عمومی تهران قرار دارد.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: کسانیکه از این پروانه‌ها استفاده می‌کردند، وکیل دادگستری نبودند بلکه اشخاص عادی بودند که با پروانه وکالت تظاهر به وکالت می ‌کردند. هیچ ابهامی در مورد صدور پرونده‌های وکالت وجود ندارد. اسامی همه وکلا در سایت کانون‌ها و صندوق حمایت از وکلا موجود است همچنین هر سه سال یک بار هم کتاب اسامی منتشر می شود و مردم می‌توانند به صورت شفاف به فهرست وکلا دسترسی داشته باشند.

 

دکتر امینی، در پایان سخنان خود، در رابطه با اقدامات کانون وکلا برای وکلای بازداشتی، گفت: کانون در مورد وکلای بازداشتی موضع فعالی داشته و راه مذاکره را پیش گرفته است و در این دوره، راه مذاکره را سرعت بیشتری بخشیدیم. با مسئولان دستگاه قضایی انصافا همکاری‌های مهمی انجام شده است و در نتیجه تعامل، برخی همکاران آزادی مشروط داشتند.

خبرنگار: مهران احمدی

true
false
true
true

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید